LA VOLAN - GRAVIDE SI MAME CU COPIII MICI

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

In RO nu e obligatoriu sa porti centura la sarcina vizibila, INSA daca la masina cu care mergi nu se poate dezactiva air-bag-ul este esential sa ai centura pusa (in caz de impact, centura poate atenua din 'damage'-ul pe care il provoaca air-bag-ul, care este infinit mai aspru decat ce poate face centura).

Eu am pus un cleste de rufe langa stalpul masinii ca sa tina centura in pozitie fixa sa nu stranga burta, si incerc sa-i tin baza pe sub burta...



monis 35
cu poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Cu partea de jos a centurii sub burta, am condus pana cu o zi inainte de nastere, vara, in plin sezon, aproape zilnic Eforie-Constanta si retur. Eu nu pot conduce fara centura, cu burta sau fara burta. Nu m-a incomodat deloc. Intr-adevar, de aibag imi era foarte teama.

Poate sunt unele centuri care incomodeaza, dar cu un cleste, cum spun fetele, cred ca e mult mai bine pentru mami si bebe .

Iar in ceea ce priveste a doua parte a intrebarii, copiii mici sau mai marisori stau in scaunele adecvate varstei, obligatoriu! Niciodata nu am avut probleme in sensul ca nu ar sta copiii in scaunel. Asta pentru ca asa au mers de cand au iesit din maternitate si nu au cunoscut alta modalitate de circulat cu masina. Nu au fost luati in brate. Nici nu s-ar putea, pentru ca de cele mai multe ori sunt doar cu mine in masina. In scoica eu i-am tinut tot pe locurile din spate, nu in dreapta.



www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

eu stau la vreo 5 km de oras si nu pot fara masina, mai ales sa conduc eu, sotul avand alt program. Sunt adepta centurii si mi se par niste prosti mari cei ce-si pun centura de forma , sa pacaleasca politia; se pacalesc pe ei insasi.
problema e ca pana in luna a 5 am purtat centura fara nici o problema dar de o luna nu o mai suport, acum sunt insarcinata in 6 luni. Evit cat pot plimbarile pe distante lungi, in afara orasului si din cauza ca nu mai pot purta centura;
si cred ca voi conduce si pana la maternitate sa nasc

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Am condus toata sarcina cam 30 de km pe zi. NU am avut nici o problema cu centura, am condus si cand am mers la maternitate sa nasc:). Ceea ce am facut de cand am stiut ca sunt gravi : am dezactivat airbag-ul. Asta e esentzial.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput