Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (119)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

shtephy, lavinia raspund si eu la apel cu mare intarziere. Am avut niste probleme. Am avut observatie la lectie cu parintii. De la 8:30 pana la 10:55 s-au frichinit parintii si directorii pe usa. In timpul asta, eu si copii faceam show - adica lectia. Timp de o saptmana am pregatit clasa sa arate super bine, cu lucrarile copiilor pe pereti, cu displayuri cat mai colorate, mai interesante, cu planuri de lectie si in folder si on-line si multa alte tampenii. M-am stresat rau. Nu e usor sa stai cu ochii parintilor si ai directorilor pe tine si sa ti se studieze fiecare aspect al lectiei, cat de bine predai, ce materiale ai pregatit, daca sunt diferentiate, sa nu faci nici o greseala in engleza plus materia predata. Dar, am scapat. In plus am fost si fotografiata de catre parinti. Ba mi-au fotografiat si clasa si copii. Cateva ore mai tarziu, am primit felicitari de la directorul pe educatie. Da' stresu'....

Ieri, am fost la cursul de la Filantropia. Mi-a placut tare si v-as recomanda sa va veniti si voi, cele care puteti. O sa intru in week-end cu detalii despre curs. Am scris pe foaie, asa ca nu o sa uit nimic, numai ca e ceva de scris... Promit solemn sa vin cu detalii.

Luni, de abia am simtit-o pe fetita. Marti si miercuri deloc. I-am spus moasei, aseara ca nu o simt de 2 zile si mi-a spus sa ma duc la camera de garda pt o ecografie. Lenesa dormea intoarsa. Avea 122 batati pe minut. Mi-a spus dr ca daca nu o simt pana a doua zi dimineata de 10-12 ori, fuga de urgenta la un spital pt o ecografie detaliata, ca sa vada daca fatul nu e in suferinta.
Binentels ca am intrat in panica. Am inceput sa plang pe strada. M-am razbunat pe sot. Nu stiu ce a avut, dar cu cateva zile inainte m-a "deparazitat" de bani. Eu, din principiu, imi pun bani o data la 2 saptmani in portofel. Pun mai mult ca sa nu uit. Mai ales de cand sunt gravi, umblu cu mai multi bani la mine. Daca ma apuca durerile in strada? Daca am nevoie sa ma duca un taxi val-vartej la un spital? Nu se stie niciodata. E mai bine sa fiu precauta. Eh, ce a avut el sa imi ia banii si sa nu imi puna la loc si sa nici sa nu imi spuna, nu stiu. E pt prima oara cand face asta. Inainte imi mai sterpelea maruntul pt aparate. Dar acum mi-a luat vreo 2 milioane. Ce folos sa ai bani pe card, cand la noi se palteste totul in cash.

Eram panicata, nu aveam bani. Cu greu am facut 30 lei sa ii bag dr in buzunar. S-a mai scuturat si el, si pana intr-un final am avut bani sa luam un taxi sa ajungem acasa. Eram atat de suparata, incat nu puteam sa fac niste simple conexiuni, ca in ce sa ma urc sa ajung acasa. Dupa ce a trecut autobuzul pe langa mine, mi-a dat seama, ca era bun. Aveam creierul gol.

AM ajuns acasa si am inceput sa mananc ciocolata FInetti cu lingura. Daca nu va simtiti bebeii si intrati in panica, mancati ceva dulce. AM mancat pana, mai aveam putin si vomitam si casoleta. APoi suc dulce. M-am dezbracat in chiloti is in sutien si am stat la tv la panda.
S-a trezit, spre usurarea mea si, dai, picioare. Devenise foarte activa. In vreo 2 ore, am avut vreo 20, chiar 20 si ceva de lovituri. M-am culcat linisitita. Scapasem de dr.

Azi, am innebunit din nou. Nici o miscare. AM baut aproape un litru de cola si am mancat ciocolata. Bai, frate nimic. La un moment dat pe la 13:30 s-a trezit si a inceput sa loveasca. Al doilea program pe la 16:45 si pe seara. Ba chiar si in timp ce va scriu mesajul asta.

"Noroc" cu tasu', ca m-a scos din sarite si am plans bine. Eu, sunt ingrijorata si numar loviturile si el pleaca la un party. La bowling, ca ii implineste firma nu stiu cati ani. L-am rugat sa stea cu mine. AM inceput sa plang, dupa ce ma umflasem si la scoala de plans. M-am ascuns sa nu ma vada copii. M-a acoperit asistenta mea cateva minute, pana mi-am gasit creierul. Mai aveam si ora de religie generala.

Mi s-a intamplat o data sa ma vada copii plangand, cand ma chinuiam cu inseminarile. Pierdusem o sarcina. Am fost ok in fata copiilor, si nimeni nu banuise ce era in sufletul meu. Dar am avut ora libera. Eu si gandurile mele. Au intrat buluc in clasa si m-au vazut. Saracii de ei, unul nu a miscat la urmatoarea ora. Erau asa de tristi, mai aveau putin si plangeau si ei, desi nu stiiau nimic.

Acum ma culc linistita. Inca loveste si se contorsioneaza in burta. Cred ca a stat altfel. Oricum e cu cheliuta in jos. Pe 20 august, era cu cheliuta sus. Dar pe 15 sept, era cu ea in jos si asa a mai ramas. Mama imi spune ca seamana cu mine lenesa. Adevarul e ca prefer sa lucrez cu capul numai.

Va las, ca ma retrag la depou. nici nu am reusit sa citesc totul. Aveti o viteza... Nu pot tine pasul cu voi. Oricum in week-end va scriu despre curs.


28+ moi si Cezara Maria
Trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

...
nah ca acuma am ajuns si eu la capitolul nou, m-ati prins. Pana acuma citeam tot si abia la ultima postare scriam si eu ce aveam de si bineintels ca uitam ce citisem in paginile trecute. Acuma...sa ma dau patrata ca raspund si eu la fiecare in parte, aproape...nu mai astept sa citesc tot si raspund...da la capitol vechi.
Nah belea... daca mai aveti chef si puteti mai dati o geana pe acolo la pag 20 si 21 please...ca nu are rost sa mai copiez si aici balmajelile mele de acolo.


Ramona,
35+ DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui krelia

Ancutza....hai ca mai iau un miel si de la tine ....o sa dau maine comanda, sa vedem ce "succesuri" voi avea


krelia 33+ si printesu' mic, Rares-Mihai


sorry ...m-am grabit


Anca 34+

POZE

AMR 6 SAPTAMANI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin
mi-am luat 6 body-ute colorate si inscriptionate cu:[b]"tati munceste iar mami cheltuieste"
Cand a venit sotul acasa si-a vazut balconul imens plin de hainute spalate, si-a bagat nasul in ele si i-au dat lacrimile. Daca plange vazand niste rufe, cand o veni fisa cred ca boceste bine de tot


Pe toate 6 scrie asa??? cred ca ai vrut sa fie sigura ca intelege tati mesajul? merci de tras de maneca, dar eu am vazut tarziu... si tot bagam la masaje acolo, mai ceva ca un ceas cuc ce canta singur .

Ramona,
35+ DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zodie_de_foc spune:

Dankuta nu iti face probleme ca bebe poate sa fie foarte cuminte daca tu esti obosita sau agitata. Si avand in vedere ce activitate intensa ai avut, probabil ca ea a dormit.
Eu asa patesc daca sunt foarte obosita - nu il mai simt pe Matei, dar daca ma odihnesc - se rezolva.


33+ cu = Matei Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Ramoal meu doc, asi pune lubri pe degetele

Da pe toate 6 .Am luat 3 culori, cate 2 marimi.Maine le pozez

33+ cu Maya Andreea
AMR MAX. 7 SAPTAMANI
bebe
www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Seara buna dragi gagici

Ancutza bine ca-i colul inchis ,daca era ceva in neregula ti-ar fi zis.Micoza,asta e,se trateaza ,chiar daca scump dom'le scump

RamonaC felicitari pentru vesti atat de bune.
Atat tu cat si sotul tau sunteti criminali(daca pot sa zic asa)

Simonette in viata reala trebuie sa fii tare pentru copii (putulici)mai ales ... aici poti sa iti descarci macar putin sufletelul sau sa plangi daca asa simti si daca asta te face sa te simti mai bine.Este foarte trist intr-adevar ca nu o mai ai pe mami si mai ales ca nu ti-ai luat ramas bun de la ea.E o incercare tare grea a vietii.


Simina in sfarsit ai revenit mai in forta ca sa zic asa

Miany of of,grija la burtica.Spune-i lui bebe ca mai are de stat acolo

Monis eu nu pariez contra ta.Da ' poate vreodata faci o exceptie si mie imi dai cola nu pepsi



_
Ramona,mami deStefitza (20.11.2006) si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Stephy, iti multumesc ca te gandesti asa des la mine.
Eu incerc sa va citesc tot timpul. Nu prea postez ca nu imi gasesc locul...nu ma lasa durerile astea de spate.

------------------------
35+ David

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Dankutza si acum te duci la scoala??? nu ai intrat in prenatal???

Buna seara scumpa mea Stefy

33+ cu Maya Andreea
AMR MAX. 7 SAPTAMANI
bebe
www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Dankutza tare greu trebuie sa-ti fi fost zilele astea..., sa treaca repede!


Ramona,
35+ DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput