Crize de "rasfat" sau altceva ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

\Cateodata, seara, ajungem, si eu si sotul, cu nervii la pamant.


Doar cateodata ? Sunteti fericiti !!!

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

toate aceste manifestari, "crize" cum le denumiti ( desi este urat lucru sa iti numesti copilul crizat!!!) apar din cauza sentimentului de teama. copiii sunt intr-un mediu nou, in care s-au schimbat putin regulile, nu mai sunt in centrul atentiei si dorintele lor nu mai sunt lege pentru toti din jur, acum alti copii sunt poate laudati mai mult, atentia educatoarei se imparte la toti, asa ca acasa, copilasii simt nevoia sa li se intareasca apartanenta, locul lor in familie.sa verifice ca atentia parintilor ese in continuare indreptata spre ei.
ce este de facut?
exista un timp pentru toate! daca nu ii prieste copilului ruperea d efamilie si mersul la ghradinita, de ce sa il fortati, de la nici inca 4 ani? aveti rabdare, fiecare copil are alt ritm de dezvoltare, crestere si alte drinte, interese si prioritati. acordati-i mai mult timp, timp petrecut impreuna, jucati-va cu el, faceti teme, iesii la plimbare, faceti lucruri noi fata de serile trecute, si nu se va mai crampona in plans dupa ceva vechi cand va avea tot timpul ceva de descoperit!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped

toate aceste manifestari, "crize" cum le denumiti ( desi este urat lucru sa iti numesti copilul crizat!!!) apar din cauza sentimentului de teama. copiii sunt intr-un mediu nou, in care s-au schimbat putin regulile, nu mai sunt in centrul atentiei si dorintele lor nu mai sunt lege pentru toti din jur, acum alti copii sunt poate laudati mai mult, atentia educatoarei se imparte la toti, asa ca acasa, copilasii simt nevoia sa li se intareasca apartanenta, locul lor in familie.sa verifice ca atentia parintilor ese in continuare indreptata spre ei.
ce este de facut?
exista un timp pentru toate! daca nu ii prieste copilului ruperea d efamilie si mersul la ghradinita, de ce sa il fortati, de la nici inca 4 ani? aveti rabdare, fiecare copil are alt ritm de dezvoltare, crestere si alte drinte, interese si prioritati. acordati-i mai mult timp, timp petrecut impreuna, jucati-va cu el, faceti teme, iesii la plimbare, faceti lucruri noi fata de serile trecute, si nu se va mai crampona in plans dupa ceva vechi cand va avea tot timpul ceva de descoperit!!!


Andreea Nuta


Eu inteleg ce spui, dar ce ma fac cand e musai sa-l duc la gradi pt ca trebuie sa mergem la munca si eu si sotul? Oricum, timpul meu din afara muncii e petrecut in intregime cu Denis, chiar si cand fac treaba prin casa il implic... Eu sper sa mearga spre bine, lui ii place la gradi, doar ca parca tare mult il oboseste

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped

toate aceste manifestari, "crize" cum le denumiti ( desi este urat lucru sa iti numesti copilul crizat!!!) apar din cauza sentimentului de teama. copiii sunt intr-un mediu nou, in care s-au schimbat putin regulile, nu mai sunt in centrul atentiei si dorintele lor nu mai sunt lege pentru toti din jur, acum alti copii sunt poate laudati mai mult, atentia educatoarei se imparte la toti, asa ca acasa, copilasii simt nevoia sa li se intareasca apartanenta, locul lor in familie.sa verifice ca atentia parintilor ese in continuare indreptata spre ei.
ce este de facut?
exista un timp pentru toate! daca nu ii prieste copilului ruperea d efamilie si mersul la ghradinita, de ce sa il fortati, de la nici inca 4 ani? aveti rabdare, fiecare copil are alt ritm de dezvoltare, crestere si alte drinte, interese si prioritati. acordati-i mai mult timp, timp petrecut impreuna, jucati-va cu el, faceti teme, iesii la plimbare, faceti lucruri noi fata de serile trecute, si nu se va mai crampona in plans dupa ceva vechi cand va avea tot timpul ceva de descoperit!!!





Eu inteleg ce spui, dar ce ma fac cand e musai sa-l duc la gradi pt ca trebuie sa mergem la munca si eu si sotul? Oricum, timpul meu din afara muncii e petrecut in intregime cu Denis, chiar si cand fac treaba prin casa il implic... Eu sper sa mearga spre bine, lui ii place la gradi, doar ca parca tare mult il oboseste

Multa sanatate!


Pai daca e musai sa-l duci la gradi, atunci il duci si gata!
E bine ca ii place, probabil e mazi greu cu trezitul dimineata.... e destul de obositor pentru copii.
dar cam cat inseamna timpul din afara muncii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped

toate aceste manifestari, "crize" cum le denumiti ( desi este urat lucru sa iti numesti copilul crizat!!!)
exista un timp pentru toate! daca nu ii prieste copilului ruperea d efamilie si mersul la ghradinita, de ce sa il fortati, de la nici inca 4 ani?


Nu mi-am numit copilul "crizat", am spus doar ca are "crize", ceea ce este cu totul altceva.

Si o duc la gradinita la 3 ani, desi ar avea cine sa stea cu ea, pentru ca mi se pare ca 3 ani este varsta optima pentru intrarea in colectivitate pentru copillul meu. Mai tarziu poate avea pobleme de socializare, pt ca este si asa destul de retrasa, si de adaptare, pt ca am vazut cum se poarta copiii de 4 ani cand vine unul nou in grupa si mai incepe si sa planga ! Copiii sunt foarte rautaciosi si taxeaza orice manifestare diferita sau orice diferenta de comportament. Asa ca am impresia ca e mai bine sa se integreze in grup la aceasta varsta, cand toti plang si nu se cunosc intre ei, decat sa faca nota discordanta peste 1 an sau 2.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

ma refer la denumirea de crize penttru ca am auzit copii spunand intre ei: Faci crize! sau Fac crize!, de aceea e important sa controlati ce spuneti in prezenta copilului, sau sa ii explicati intelesurile cuvintelor ( pentru ca e posibil sa auda si prin alte parti cuvinte pe care nu le doriti).

eu cred ca e bine sa incerci integrarea in comunitate.
dar gradintia respectiva nu este arondata vreunui cabinet de consiliere?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped

ma refer la denumirea de crize penttru ca am auzit copii spunand intre ei: Faci crize! sau Fac crize!, de aceea e important sa controlati ce spuneti in prezenta copilului, sau sa ii explicati intelesurile cuvintelor ( pentru ca e posibil sa auda si prin alte parti cuvinte pe care nu le doriti).

eu cred ca e bine sa incerci integrarea in comunitate.
dar gradintia respectiva nu este arondata vreunui cabinet de consiliere?


Andreea Nuta


Evident ca nu spun asa ceva in fata copilului !!! Atata minte am si eu !

Despre cabinet de consiliere nu stiu nimic, oricum nu cred ca ar reusi sa vorbeasca cu fii-mea ... care e foarte refractara fata de persoane straine ...

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

psihologul asta vine gratuit ( este platit de stat) si evalueaza copiii, eventual intervine daca este neesar.
depinde totusi din ce localitate esti, poate n exista peste tot.
dar, chiar daca nu este nevoie, el te poate invata sau iti poate da cateva sfaturi precise leagate de adaptarea la gradinita.

crezi ca ar strica sa intrebi macar daca exista asa ceva la gradinia? de ce sa refuzi un serviciu gratuit?


Mergi la inceput