***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(107)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Betty, sper si eu sa nu fie nici un regres. Cu kk vad ca este o problema, azi iar nu a facut deloc :D ...Sau poate e daor putin constipata. Eu nu ii mai pun pampers deloc, nu mai am in casa...

Azi a fost cu ea in vizita sa vad ce face si in alta parte si a reactionat la fel...si-a zis singura "vine, vine" si a fugit spre baie...s-a impotmolit la datu de pantaloni jos normal dar a tinut si am venit sa o ajut si sa o pun pe WC normal si a facut ok si acolo. Ma bucur ca a fost asa de simplu, ca nu i-am facut ore de olita sa ma chinui inainte... A fost alegera ei pana la urma ca olita o are in preajma de pe la 9 luni... Probabil nu la toti merge cu lasatul in pace., doar ma bucur ca a mers la noi .:)

Liviana, o s aincerc sa mai scriu cand mai pot si pe aici, defapt tu mi-ai adus aminte, caci la cata treaba am uitasem :D In rest, mai e mult pana sa fie totul ok, in sensul inteles de mine. Deocamdata trebe sa frecventez nenumarate nunti cam saptamanal...n-am timp sa ma gandesc la altele decat la cum fac 150 euro pe sapt in plus ca sa ma duc la nunta Cam atata ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Sorina, bravo pt olita !

Noi am primit, adica Sonia, o bulina rosie pt ca a fost cooperanta azi la logopedie. nu sunt eu de acord cu genul asta de recompense, dar daca asta merge sunt atat de disperata incat incepe sa imi placa orice . Azi a fost cu tati la logo si la cabinet acolo fac si protezare cu Siemens. data trecuta cand am fost eu, am incercat sa ii ia mulaj pt ear molds. n-a fost chip ca au tabarat 3 femei pe ea si s-a speriat ingrozitor, dar suficient cat sa devina curioase "ce aparate sunt alea", etc... Sonia are Phonak-uri, o alta firma deci. Care e mai buna pe pierderi profunde, sau oricum i s-a potrivit de minune ei. Si-au inceput tantile alea "ce program e asta dom`ne de suiera asa?" si tot felul de non sensuri de femei iscoditoare. le-am taiat-o scurt ca e alta firma si nu au cum sa stie, bla bla. Azi cand a fost cu Alex, l-au prins astea (au trimis un tip la inaintare) si i-au zis ca vor sa verifice ele aparatele ... deci sa innebunesc cand am aflat... si evident ca nu a mers pt ca era un program Phonak pe care sunt ele reglate si normal ca nu-l aveau... dar trebuiau sa fie suficient de tembele sa nu se gandeasca la asta... si cand imi zice alex intai iau foc, apoi ii explic ca NIMENI, absolut nimeni nu atinge aparatele alea pt ca le pot strica in 10 secunde, asta ca asa i-au spus alea (oare daca ii spuneau sa inghita ace facea???) si am finalizat prin nu mai pune nimeni mana pana nu ajung eu acasa pe nimic. interdictie totala. rad eu acum, dar era sa fac apoplexie, mai ca-mi plesnea ceva la creier... eh, si ajung acasa si ii verific aparatele copilului ... am un fel de stetoscop pe care il conectez la aparate si aud ce aude ea. dreptul se auzea cu interferente, putin "metalizat" sunetul... deci am zis ca il spanzur pe alex cu snurul de la aparate, ca nu mai apuca ziua de maine... pana la urma am rezolvat, deja vedeam cum le trimit cu DHL la reparat si ramane copilul fara aparate 2 saptamani... umblasera la volum, era la maxim... nu mi-a venit sa cred, ce fel de oameni fac asa ceva? cat de lipsiti de orice bun simt sa fie oamenii aia? acum le-am pus la uscat, am o perna electrica ccc care le incalzeste si le usuca. macar am rezolvat ca innebuneam si eu si Sonia sa nu auda atata timp...

hai ca m-am descarcat, am intorc la ce invarteam eu pe aici.

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Didi, multumesc, fara optimism ce ne-am face?. Nu zic ca o sa fie usor, insa ne vom descurca. In w-e nu se poate intoarce dat fiind distanta mare de casa (Belgrad) si oricum saracu' cred ca va trebui sa munceasca si in acele zile. Ma bucur mult ca sotul tau lucreaza acum atat de aproape de casa; eu am 12 km de parcurs pana la servici, asa ca la voi e parfum. Mersul cu bicicleta la job e iarasi nemaipomenit de bun, felicitari sotului pt ambitie. Bine ai facut ca ai impartasit copiii; al meu sot din pacate e anti orice implica biserica, iar pt mine el este crucea pe care trebuie sa o duc. Singura solutie este sa duc copii la impartasit intr-unul din week-endurile cand nu este el acasa.
Apropo, ieri la sedinta de la gradi a fost o discutie interesanta despre scoala. Nu stiu daca intereseaza aici subiectul, dar ca idee ni s-au transmis urmatoarele: desi aparent grupa pregatitoare e obligatorie pt ca un copil sa fie inscris la scoala, sunt cazuri cand copiii care termina gr mare sunt acceptati la scoala. Educatoarele se vor stradui sa lucreze mai mult cu copiii chiar si la grupa mare, in fct desigur de capacitatea lor de a asimila si mai ales de concentrare. Un copil pregatit pt scoala ar trebui sa fie capabil ca timp de 40 min sa stea in bancuta si sa lucreze toate temele date de educatoare.

Mica, merci frumos. Pana acum alocatia a venit pe numele meu... nu stiu cum sa fac cu contul ca parca nu mi-as face special unul pt asta pe numele meu... Stii cumva daca BRD-ul e banca agreata?
Sorina, stai ca eu nu inteleg: cum adica TREBUIE sa duci la nunti SAPTAMANAL? Biata de tine, grea sarcina trebuie sa ai... fata inca o ai acasa, nu?
Kay, of, ce sperietura pe tine; bine ca nu au stricat aparatele si ca ai avut inspiratia sa verifici volumul. Stii, m-am gandit la tine aseara, apropo de experientele din trecut la logoped. La gradi ni s-a spus ca lunar vin dr logopezi dar urmaresc doar copiii peste 5 ani si asta deaorece cu piticii sub aceasta varsta nu se poate lucra decat f greu. De aici deduc cat de greu trebuie sa-i fie Soniei sa mearga la astefel de sedinte, dar si aberatia acelei logopede de care ne povesteai ca iti facea reprosuri pt fata...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Da, ai inteles bine. Trebuie sa ma mai duc la cateva nunti pana de termina "sezonul" de toamna, si sunt cam in fiecare saptamana. Da o am acasa, unde sa o am ... Merge si ea, nu statul la nunta e obligatia ci prezenta cateva ore plus "contributia" Nu ma deranjeaza ca tre sa ma duc, ma cam plictisesc pe acolo dar nu stam mult oricum, deranjeaza daor ca s-au nimerit atatea una dupa alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Sorina, te inteleg perfect. si eu urasc papitoielile la care TERBUIE sa merg... si tocmai d`aia nu ma duc... uite eu am sarit gratios o nunta in familie in august pt ca mi s-a spus cu 3 zile inainte de nunta, la telefon, ca prezenta e extrem de ne-obilgatorie asa ca m-am conformat si nu m-am prezentat si culmea ca era o verisoara apropiata... ma rog, asa "e" unii...

Liv, logopeda a devenit super de treaba. ne intelegem si eu si alex foarte bine cu ea, iar Sonia pare sa o agreeze din ce in ce mai mult. a inteles ca noi suntem altfel decat unii parinti, noi nu ne bruscam copilul, nu tipam la ea, nu ii fortam absolut nimic, si mai multe... era nevoie de acomodare, pas peste care s-a sarit cu parasuta... asa ca acum ne acomodam ca apoi sa lucreze efectiv. cat depsre varsta copiiilor, una e logopedul pt dislalii si una e logopedul pt protezare/implantare pe pierderi de auz. e diferenta fff mare.

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Oana, mi-a venit sa rad cand am citit mesajul tau, ca asa iau si eu foc pentru copiii mei. Ieri, un nene vecin mi-a luat-o pe Andreea de mana cica o duce el la lift, eu eram cu cosul cu Alexandra in mana. Asa i-am zis pe un ton ca nu mergem cu liftul si sa o lase in pace, omul probabil vroia sa ajute, dar saraca Andreea era speriata, plus ca ma enerveaza la culme cei care se apuca sa puna mana pe copilul altuia pur si simplu, sau sa ii faca observatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

hehehe,

ma amuz citind postul tau, betty, si nu pot sa nu imi amintesc cum am fost criticata ca nu folosesc celebra "palmuta" pentru disciplinare lui david. care e un copil foarte curios si energic. ba chiar mi s-a reprosat pe un ton sever ca l-am scapat din mana, ca nu m-am impus in fata lui din fasa. moama, o saptamana am mormait prin casa. si m-am bucurat ca socrela nu impartaseste aceleasi conceptii, pentru ca pana la urma e singura care are grija de david cand nu sunt eu sau sotul acasa. mai nou ne amuzam ca a inceput sa arunce cu lucruri pe acolo si cand intrece masura il trimite acasa. si imi povestea ca deja stie singur cand a intins coarda, ca zice singur: acasa! pe saseste...mor de dragul lui cand il aud, si mai invat si eu ceva pe langa!

kay, voi aveti o gramada de probleme de rezolvat, dar o sa le depasiti pe toate, fara indoiala. cand te aud ce familiarizata esti cu limbajul medical...imi dau seama ca ai fi facut si tu altele cu mai mare placere decat sa aprofundezi tratatele de medicina.

sorina, felicitari pentru facutul la olita (ma rog, e meritul fiica-tii, dar si al tau ca ai avut rabdare cu ea).

liviana, rabdare multa, o luna de zile nu e usor. si al meu pleaca de duminica pana sambata viitoare la madrid, iar, ca mi s-a luat deja de delegatiile astea. dar asta e, cand nu ai de ales, te rogi ca macar sa ramanem sanatosi, ca altfel. nu inteleg de ce sotul tau nu te lasa sa ii impartasesti pe copii sau sa-i duci la biserica, atata timp cat nu il obligi si pe el sa participe. eu vreau sa incep sa merg cu david la slujba copiilor, se face o data pe luna la biserica vinerea seara, special pentru ei. dar evanghelicii au o cu totul abordare si alte metode de a te apropia. ma rog, nu ca as cunoaste eu prea bine tipicul lor, doar ca felul in care s-a desfasurat botezul lui david m-a entuziasmat foarte tare. o fi si preotul de vina, eu etiu???

didisor, vad ca ti-ai rezolvat dilema. doctorii astia sunt pe acelasi calapod cam toti, dar, asa cum ai zis si tu de atatea ori, munca lor da roade. te felicit pentru ca deja conduci, eu inca ma cert cu al meu pe masina (cred ca e singurul lucru asupra caruia ne certam regulat si fara rezultate). nu e de colo sa conduci, mai ales pe aici cand nu ai legaturi bune.

cum a fost excursia? a povetit ceva robertelul?

ioana13, asa declaratii astept si eu de la fii.meu. cred ca te-ai topit toata cand ai auzit cuvintele alea.

de cand nu am mai scris eu vad ca au revenit vechile forumiste in forta: andrada, felicitari pentru noua sarcina, poate iese cu codite!

vali5, sa stii ca toate am tot intrebat de tine cat ai facut ditamai pauza, dar ne-am si bucurat ca ai revenit pe plantatie.
mie andrei in poze mi s-a parut tare tare schimbat, ceea ce e si normal, daca nu ni l-ai mai aratat de atatea luni.

trebuie sa fug acum la cumparaturi, ca maine e aici ziua nationala, si deci totul inchis. un week-end bun sa aveti!


mamica lui david(21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Miniuta, mama a zis ca noi am 'stricat' fata, nu prea am inteles eu bine de ce, deci nu mai este cale de intoarcere, dar tot referindu-se ca am lasat-o sa faca ce vrea. O baba din vecini a zis ca nu stie cum o sa ma descurc cu amadoua ca prea le alint, nu stiu ce treaba are ea ca doar nu vine sa ma ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Liviana, da BRD este agreata, te duci la sediul din Hambarului cu un extras de cont si copii dupa certificatele copiilor si completezi o cerere tip pe loc. Eu am facut cererea in august si voi primi abia luna asta alocatiile pe card.

Ciprian iar a stat azi acasa din cauza de temperatura. Ieri la 6 seara cand m-am dus sa-l iau era fierbinte, ii dadusera miss-ele la gradi niste nurofen, dar nu apucase sa-si faca inca efectul. Azi n-a mai facut febra, dar tuseste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

am lipsit cateva zile din motive de work, si am ce recupera

ce activitati interesante aveti voi cu copiii, super! le salvez si eu pt la iarna. calin e fan masinute si asta e activitatea principala :)

an@, multumesc si pt info cu mierea si polen. cred ca o sa ii dau si catina cu miere, aduce soacra de la tara

ioana si calin adoarme cu bibele cu lapte..dar avand in vedere ca nu prea mananca, ii dau cat cere..oricum nu depaseste 1 litru pe zi. laufradul nu l-am comandat inca, ma gandesc daca sa astept pana la anul de ziua lui..dar daca il iau acum vin si cu impresii.

liv, legat de intalniri, am putea sa ne intalnim intr-un loc mai putin aglomerat si apoi sa mergem intr-un parc, de ex, ca sa ne gasim usor. si eu iti doresc rabdare o luna, daca ar fi cineva sa te ajute ar fi mai usor.. nici eu nu inteleg de ce se opune sotul tau bisericii, daca el nu vrea nu inseamna ca nu trebuie sa lase nici copiii sa mearga sper sa reusesti sa il convingi ca e un lucru bun pentru suflet

gravi, pare cam fara bun simt bona voastra. sper sa gasiti repede pe cineva potrivit

madi, multumesc pt ideile de carti, si eu ma intrebam ce carti sa ii mai iau lui calin

andrada, si eu am mers la adela dinu pt eco morfo, la recomandarea livianei, mi s-a parut super draguta si buna profesionista si ambii copii ai cumnatei mele sunt nascuti in aceeasi zi, poate va face bb2 o bucurie si vine de ziua lui antonio l-ai descris de zici ca e berbecut, calin nu e asa incapatanat, din fericire
spune-ne te rog parerea ta despre vigantol, mai trebuie dat?

madaiulia, felicitari pentru gradi, ce bine ca andrei e asa incantat

angeltouch, felicitari pt olita nu cred ca urmeaza vreun regres, e super ca s-a intamplat asa usor

alyna, merci pt info cu kiabi, eu as vrea sa merg dar habar n-am unde e.

vas, bravo ca ati scapat de mucisori, calin a avut si el si nu sta deloc sa il aspir, ser fiziologic nici atat nu pot sa ii pun sau spray cu apa de mare..noroc ca au trecut de la sine acu mai tuseste un pic, i-am luat stodal, vad ca l-a acceptat dar i-am zis ca e bobo

didi, de ce nu dormea david noaptea cand avea bibe? calin adoarme si se trezeste cu bibele de lapte, dar noaptea doarme bine. felicitari pt prima excursie de scolar a lui robert si pentru serviciul sotului, fain ca s-a mutat mai aproape si ca merge cu bici ce mi-a placut chestia ca la copii 1+1 nu fac 2

kay, ce oameni, nu imi vine sa cred..bine ca le-ai reparat, micuta tehniciana felicitari si pentru acomodarea cu logopeda

miniuta, poate reusiti in timp sa mai luati o masinuta, macar una sh sarbatoare placuta

betty, ce simpatica ai fost cu baba care nu vine sa te ajute

voiam sa va zic ca am gasit la hipermarketuri iaurt bio andersen sau ceva de genul, e foarte bun, abia astept sa-i dau si carolinei cand vine vremea na ca ma facurati sa schimb apelativul bebitei

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007) si 32+ Sanziana Carolina

Mergi la inceput