pete rosii pe corp

pete rosii pe corp | Autor: irina_is

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor. Am o problema care se pare ca nu se mai termina.Fetitei mele de 4 ani i-au aparut acum vreo 2 saptamani cateva pete rosii pe picioare cu un punctulet in mijloc ca o intepatura. M-am gandit ca a piscat-o ceva si am dat-o cu pasta cu apa pt ca se scarpina ingrozitor.Cand au inceput sa ii treaca bubitele respective au inceput sa ii apara altele, de aceasta data si pe maini.I-am dat Aerius 3 zile si parea ca nu mai apar altele. Dar bucuria a fost scurta pt ca azi dimineata i-au aparut cateva pe gat si in spatele urechii.S-a mai confruntat cineva cu ceva de genul asta? Am uitat sa spun ca i-am facut examen coproparazitologic si primele doua probe au iesit negative.Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dupa cum le descrii, par a fi piscaturi de purice
puricii pot fi luati cam de oriunde, din parc, de pe strada, etc.
probabil ca micul inamic inca este in casa, in asternuturi. ai verificat daca pe lenjerie apar punctulete de sange uscat ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

si eu votez tot pt ciupituri de purici. exact asa arata. si faptul ca trec unele apar altele...si nu sunt decat pe anumite zone, unde isi face respectivul de cap...ia sa te uiti pe asternuturi (mai ales daca sunt de culoare deschisa) daca nu gasesti punctulete mici mici rosu-inchis.

edit: scuze, nu vasuzem ca si in postul de sus aparea treaba cu petele de sange....

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_is spune:

Multumesc, fetelor. A fost azi medicul pe la noi, si a spus ca e o urticarie, o reactie alergica. I-a dat Claritine si Calciu. Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

si noi avem aceiasi problema de cateva zile
prima i-a iesit joi pe fata ,dupa doua zile pe manuta si ieri pe degetelul mic
ieri am mers la urgenta i-a dat antibiotic si o crema
acum asteptam rezultatele
pata asta are un punct mare in varf si foarte tare,arata ca un furuncul.
sanatate

Mergi la inceput