Probleme

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Diareea si voma au aparut sigur ca reactie la Augmentin, asa au facut si ai mei si oricum au confirmat si dr. chesta asia. TRebuie continuat tratamentul pt. raceala cu Panadol-Nurofen-Ambroxol si Ophtamesone N picaturi in nas si concomitent administrat Cedax 300mg/5ml + saruri de rehidratare + Lapte fara lactoza + regim, pt. diaree. Noi asa ne-am rezolvat problema. Va trece si la voi, vei vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Sunt niste saruri de rehidratare de la Humana, au un gust destul de bun, unele sunt cu gust de banana, pe astea le prefera fata mea. Sunt la pliculete si le prepari tu intr-o cana cu apa plata, fiarta si racita. E bine sa bea cat mai mult, daca se poate 2-3 cani pe zi.

Nu-l forta cu mancarea, chiar daca nu mananca deloc in ziua respectiva. Stiu ca e groaznic, dar n-ai alta solutie, fiindca va vomita. Nu stiu daca la varsta asta ii dau sticksuri, dar daca o faci, eventual da-i sa rontaie, sa aiba ceva in burtica. Doar daca vrea. Fata mea s-a intamplat sa nu mamance nimic chiar si aproape 2 zile.

Eu nu-i dadeam nici un fel de lapte, nici fara lactoza in primele zile. Pana la primul scaun cat de cat bun. Dupa care ii introduceam laptele SL (cu soia) tot de la Humana. E in cutii roz, se gaseste destul de greu, mai mult in farmacii.

Cu Ercefuryl ai incercat? La mine face minuni de fiecare data.

Ca doctorii, la un an i-am dat asa: 3 pliculete de Hidrasec pe zi (de 10 mg), dimineata, pranz si seara, o capsula de ercefuryl (jumatate dimineata, jumatate la 12 ore; nu e antibiotic, e o sulfamida) si atat. Saruri de rehidratare cat mai multe si regim alimentar. Ai incercat cu banane? II mai faceam orez fier amestecat cu morcovi fierti, totul pus la blender, ca un piure. Branza slaba de vaci poti sa-i mai dai.

Multa sanatate iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Baietii mei au facut asta acum 1 luna, doar ca fiind mai mari au rezistat 1 saptamana cu apa, ceai de menta, sticksuri, ercefuril si bioticbaby. Pe orez n-ar pune gura nici sa moara de foame.

PS. Prin baieti inteleg atat cei doi copii cat si sotul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
Ziua 5- vineri -diaree si varsaturi ,am incercat smecta, si mult hidrasec dar vomita tot

Cand am avut probleme de genul acesta cu bebe doctorii de la Budimex mi-au spus ca nu se mai foloseste smecta la copii, nu stiu exact motivele dar or stii ei ceva.
Daca starea copilului e buna continua cu tratamentul prescris de medic, incearca sa tii regimul in continuare si se va rezolva in cateva zile.
Daca starea copilului se irautateste (febra mare) eu zic sa mergi din nou la medic.
Insanatosire grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteleleu spune:

multumim tare mult ptr. raspunsuri !

azi am reusit sa ii dau orez fiert cu banana pasate si a mancat..
inca mai are diaree dar are doar maxim 3 scaune pe zi deci nu ca saptamana trecuta cand facea 7-8 pe zi.

a venit rezultatul de la rotavirus si adenovirus si sunt negative ambele !
astept maine rezultatul analizelor poate reusesc sa imi dau seama ce are copilasul meu mic ca tare greu e cand e bolnavior !

Ercefuryl nu i-am dat dar o sa intreb dr. sa vad ce zice sa ii dau si eu !
I-am mai dat Floridral,smecta,biotics,hidrasec si atat !

el e tare vioi,si activ n-are nici o treaba.doar ieri dupa-masa s-a plans pentru prima datat in viata lui ca il doare ceva,il durea burtica ! imi venea sa mor ca nu stiam ce sa ii fac sa treaca dar pana la urma a adormit !

multumesc inca o data pentru sprijin !
sa dea Doamne Doamne sanatate la copilasi vostrii !

Mergi la inceput