Despre Sf. Impartasanie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

De la botez, in sus. Deci pune 1 luna si ceva. Paine cu gluten? Vin? Acolo e altceva.
Dar ce rost au discutiile astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

presimt o schimbare de curs a subiectului

P.S sa stiti ca Sf. Impartasaanie nu se da numai in momentul cand esti pe moarte ! Cum fac unii oameni; au persoane dragi lor in spital , poate chiar si luni de zile si se trezesc sa cheme preotul sa-i impartaseasca atunci cand respectivul este in coma, pe moarte si nu mai poate fi impartasit. Impartasania se da pentru sanatatea trupului si a sufletului; spre iertarea pacatelor si spre viata de veci....
Daca mintr-adevar o sa vreti sa va spovediti si sa va impartasiti (si voi si copilasii)atunci nu o sa va mai puneti problema, ce se va intampla daca...(bea vin, mananca paine cu gluten...) plus ca la bebelusi nu va imaginati ca se da toata lingurita aia plina...doar putin pe vf ei si o firimiturica mica mica mica de paine

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui alevin

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui alevin
...lingurita de impartasanie este de obicei de argint, iar paharul din care se serveste vinul la fel. In felul acesta este prevenita orice imbolnavire.


... si tu chiar crezi ca argintul previne orice îmbolnavire ?...
ca argintul e panaceul antiinfectios al planetei? he-he, ce bine ar fi sa fie asa



He he , daca am citi inainte de a expedia mesajul...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Argint
http://en.wikipedia.org/wiki/Silver

Andreea, mama lui 'Tefan

"He who fights and run away, lives to die another day."


mey, am citit cate ceva referitor la raspândirea agentilor patogeni. asa, din pasiune.

uite, chiar in Wiki pe care-o linkuiesti tu zice ca "Silver ions and silver compounds show a toxic effect on some bacteria, viruses, algae and fungi. Its germicidal effects kill many microbial organisms in vitro, but testing and standardization of silver products is difficult."

deci, argintul are un oarecare efect toxic asupra anumitor bacterii si virusuri, dar treaba e valabila in principal "in vitro"...

...asa, si? io zic ca de aici nu reiese nicicum ca hopa, gata!! s-a rezolvat problema daca folosesti vase de argint... stai, cum ai scris tu?? "In felul acesta este prevenita orice imbolnavire"... nu, serios? orice îmbolnavire?
pai si-atunci de ce nu se foloseste in mod universal argintul (sub forma de compusi) ca dezinfectant, si tot instrumentarul ar fi de argint si am rezolvat problema raspândirii bolilor contagioase.[/size=1]

Initiatoarea topicului astepta pareri si mentioneaza 2 posibile temeri (nu ale ei, ci eventual ale altora, asa inteleg...) relativ la impartasanie:
1 - referitoare la microbi
2 - referitoare la alcool

sper sa nu mi se dea cu bocanci in cap daca imi dau si eu cu parerea proprie si personala ?
1 : microbii (agentii patogeni): da, exista riscul sa se raspândeasca prin utilizarea in comun a instrumentelor care vin in contact cu mucoasa bucala. alcoolul de impartasanie e mult prea slab pt. a te baza pe puterea lui de sterilizare, iar vasele de argint nu fac nici ele minuni...
2 : nu mi-as face griji din cauza picaturii de alcool din impartasanie, nici a firimiturii de pâine - cu gluten sau fara. vreun rau cuiva, decât in cine stie ce cazuri rarissime...

Desigur, cei care cred cu tarie ca la impartasanie se produce o transformare mistica, iar acolo e chiar trupul lui Iisus, normal ca nu-si fac nici o grija referitoare la microbi si-si impartasesc copii cu bucurie si convingerea ca asta le va aduce numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Sa imi spuneti si mie daca stiti macar o singura persoana care s-a imbolnavit dupa ce s-a impartasit.Haideti sa fim seriosi.

Simocu ,mami de DAVIDsi de SAM




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sorry, nu am neamuri s-au cunostinte/prieteni care sa se fi impartasit, asa ca nu pot sa-ti fac vre-o statistica, iar la servici nu discutam kestii religioase, ca sa pot intreba pe altii.
(Normal ca daca nu s-au impartasit nici nu aveau cum sase imbolnaveasca de la asta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:



Uite asa am realizat ca e distanta mare intre ce am vrut sa spun si ce a iesit!
gabi, io-s convinsa ca ai inteles exact ce am vrut sa zic, da' e mai palpitanta polemica, nu?. In fine, nu conteaza, e ca tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui alevin
...lingurita de impartasanie este de obicei de argint, iar paharul din care se serveste vinul la fel. In felul acesta este prevenita orice imbolnavire.



Cam ce anume puteam sa inteleg eronat in aceste 2 propozitii, recte in cea pe care am ingrosat-o?
exprimarea ta e clara si categorica: vase de argint => "este prevenita orice imbolnavire (??)".
Eu nu cred ca e asa si am argumentat. Unde e polemica? E doar argumentare.

Ramân la ideea ca argintul are calitati antiseptice destul de modeste, in nici un caz nu previne orice imbolnavire. E chiar departe de o astfel de performanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Unde e polemica? E doar argumentare.





Polemica = discutie in contradictoriu, purtata pe baza de argumente.
Nu e nimic rau in a polemiza.


Citat:
Sa imi spuneti si mie daca stiti macar o singura persoana care s-a imbolnavit dupa ce s-a impartasit.Haideti sa fim seriosi.



De ce e oare atat de importanta lingurita aia si de ce e atat de important ca cineva sa accepte ca resturile de saliva de la o jumate de biserica sunt papa bun?

Probabil ca, daca la medic ar fi uzuala intrebarea "cand ati folosit ultima data o lingurita pe care au folosit-o alte 50 de persoane inaintea dumneavoastra?", intrebari ca cea de mai sus nu ar mai fi puse prea des. Ba nu, cred ca tot ar fi puse :).

P.S. la biserici ortodoxe din alte tari s-a trecut la lingurite de unica folosinta.







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel


P.S. la biserici ortodoxe din alte tari s-a trecut la lingurite de unica folosinta.







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Eu acum un an sau doi am avut chiar placuta surpriza ca de Paste, la manastirea din Sinaia sa se faca impartasirea copiilor din paharute mici de unica folosinta.
La fel de adevarat insa ca anul acesta, tot de Paste, tot la aceiasi manastire sa nu mai intalnesc fenomenul. Din pacate .Probabil din cauza de buget restrans
Dar imi placuse foarte mult ideea atunci cand a fost aplicata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

nici nu stiu de ce am atribuit termenului de "polemica" un sens rau. A polemiza nu e cu nimic rau sau gresit, intr-adevar.

A, si apropo de lingurita de impartasanie folosita de zeci de copii unul dupa altul: daca la gradi de exemplu ar primi mai multi copii cu aceeasi lingurita... cum ar sari in sus mamicile si-ar tipa si-ar lesina, si pe buna dreptate? e acelasi lucru, doar ca imparte popa in loc de educatoare.

'argumentul' acela ca 'oricum, copii sunt impartasiti inaintea adultilor' ma face sa râd... Ca si cum copiii n-ar putea fi (si sunt!) foarte frecvent "recipiente" de boli transmisibile mai ceva ca adultii - care de obicei au un sistem imunitar mai bine pus la punct.
ce, are cineva impresia ca boblile pe care le fac cel mai des copiii, le iau de la adulti?
ei, ash...

PS: a nu se intelege ca e musai sa te imbolnavesti daca ai folosit aceeasi lingurita cu alte persoane. Poate acelea nu erau transmitatoare de patogeni, poate erau dar nu se prind patogenii de tine. Mai e si chestie de noroc.

Mergi la inceput