Branzeturi de casa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_s spune:

Monica-Elizabet, daca nu-i cu suparare, cat este un iaurt? 250 grame sau 500 grame?
Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

aici se gasesc de 180 gr si de 200 gr...de obicei unul din asta mic pun la litrul de lapte sau daca am kefir(la fel ca gramaj) lapte batut...

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Multumesc frumos pentru sfaturi si retete,dar cum se prepara casul in casa,imi poate spune cineva?

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Daca vrei sa faci branza-cas atunci incalzesti laptele atat cat sa poti tine degetul in lapte fara sa te arda. Pui cheagul(Parca pepsina artificiala ii spune...nu am mai facut de mult de tot...si scrie pe sticluta cate picaturi sa pui la cantitatea de lapte pe care o folosesti) in lapte si lasi sa se aleaga zerul de branza, apoi lasi la scurs printr-o sita deasa si acoperi cu o farfurie ( se preseaza)
daca vrei apoi sarezi branza


monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Aveti si o reteta pentru cascaval de casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nu am facut niciodata dar uite ce am gasit pe net

www.gustos.ro/retete-culinare/aperitive-cu-brinza/cascaval-de-casa.html" target="_blank">Aici o reteta de cascaval de casa

si AICI o discutie mai veche tot de pe dc cu mai multe retete de cascaval de casa


chiar am sa incerc si eu sa vad ce iese in unele retete este margarina am sa incerc cu unt

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Monica, poti sa-mi spui mai multe despre cheag? UNde gasesti tu? CUm se numeste in engleza, stii cumva?
MErsi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

imi pare rau ca nu te pot ajuta, mie cheagul mi l-a trimis de acasa din ro (dar nu am mai facut de mult cu cheag) asa cum am zis se numea pepsina artificiala, era intr-o sticluta cu picurator si scria pe ea in functie de cati l de lapte foloseai calculai picaturile
mai mult din pacate nu stiu sa-ti spun..poate iti paote trimite si tie de-acasa...

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Mersi.. O sa incerc asa... de unde s-o cumpara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

uite ce am gasit special pentru tine ca am vazut ca esti in USA

Un cheag ce se numeste "rennet", este un pachetel care contine 10 pastile, o jumatate de pastila iti ajunge pt coagularea a 3.5 L de lapte. Acest produs se gaseste in sectorul pt budinci si pudre de preparat creme, este produs de firma JUNKET, costa $1.5(daca-l iei din magazin) si se poate comanda online in toate colturile lumii(vezi order online daca mergi pe siteul junket) folosind unul din credit cardurile:master card, visa sau american express.

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput