Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (114)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui laviniablaga

Azi, am facut ciorbita de varza cu afumatura...ca ma tot bate al meu sot la cap de vreo doua saptamani cu ciorba asta si i-am facut sa taca...felul doi face el...ca mie imi e lene...asa ca atunci cand va veni acasa...are treaba!Ce ma fac eu cu tine, draga RamoC...cu racelile astea??? Te pupacesc

Lavi, 33+ mami de Rares Cristian

Au mai ramas 7 saptamani pana o sa il vad pe Raresh!

Camera lui Rares
Poze
HainuteRares

HaineRares2


Imi place varza cu orice. Am papat si eu sapt asta .
Eu cred ca am sistemul imunitar varza (sa ramanem la acelasi meniu)! Nici nu stiu ce sa mai fac. Sper sa nu fac acuma si vreo infectie, ca asta m-ar da de tot peste cap.
Au inceput sa ma doara si oasele maxilarului, imi pocnesc intr-una si parca imi raman asa inclestate, la fel patesc si la picioare, scartai din toate incheieturile si asta cred ca e lipsa mea de calciu care se acutizeaza. Dar ce sa fac, ca mi-e frica sa iau Calciu din cauza contractiilor..dar nici nu as vrea sa raman blocata sa nu mai pot inchide gura, cum am mai vazut cazuri.
Fetele "contractoase" voi luati vreuna supliment de Ca? Sau ati luat? Eu nu iau decat Materna, dar se pare ca nu mai face fata la 2.

Ramona,
34+ DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

E aiurea ce zici tu cu Calciul...si mai cu seama ca mi-ai zis ca esti si alergica la lapte...incearca sa mananci oua fierte mai moi, ca sa nu suplimentezi doza de medicamente...dar vezi si tu ce zice medicul...off ca nu se mai face joi o data sa te duci la control sa vezi ce e baiu!

Lavi, 33+ mami de Rares Cristian

Au mai ramas 7 saptamani pana o sa il vad pe Raresh!

Camera lui Rares
Poze
HainuteRares

HaineRares2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Salut burtici.
Fetelor Am fost ieri la Fundeni sa iau analizele la sange si m-au speriat in asa hal ca mai am un pic si intru in depresie
Poate ma puteti ajuta: Eu de la inceputul sarcinii am luat 1 aspenter(pt coagulare) la 2 zile. Totul bine si frumos doar ca asta se scoate la 30 de saptamani...Adica azi cei de la Fundeni mi-au zis ca tre sa-l scot si sa trec pe Clexane , niste injectii care se fac zilnic pana la nastere si 6 saptamani dupa
Le-am intrebat daca nu pot sa scot aspenterul si gata...si mi-au zis ca " nuuu la analizele astea " Asta pt ca am hemoglobina mica dar fierul meu e in limite normale.
Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti daca careva dintre voi are hemoglobina mica ( eu am 9,6 , pana acum era 12,1 si 11,4) dar fierul in limite normale. Imi pare cam drastica masura lor cu Clexane....
Aseara am tras o repriza de plans...nu ma putea opri sotul. Si asta numai pt ca nu stiu incotro sa apuc si ce sa fac.
Plus ca astia de la Fundeni mi-au zis sa merg la ginecologl meu si el sa ia decizia asta pe propria raspundere
Poate cineva ma poate ajuta.

30

http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui laviniablaga

E aiurea ce zici tu cu Calciul...si mai cu seama ca mi-ai zis ca esti si alergica la lapte...incearca sa mananci oua fierte mai moi, ca sa nu suplimentezi doza de medicamente...dar vezi si tu ce zice medicul...off ca nu se mai face joi o data sa te duci la control sa vezi ce e baiu!

Lavi, 33+ mami de Rares Cristian

Au mai ramas 7 saptamani pana o sa il vad pe Raresh!

Camera lui Rares
Poze
HainuteRares

HaineRares2


As papa si din alea, ca de cam multicel visez la un ou fiert moale in care sa pun sare si sa inmoi cu pita prajita , dar mi-e frica de crocobaurii din oua . La fel nu pap nici ficat, ca mi-e frica de excesul ala de vit A...si ui asa, ca daca nu citeam atatea poate ca nu ma plangeam in fiecare zi de cate ceva.
Cred ca am fost cea mai plangacioasa de la odiseea asta. Nu a fost o sapt legata in care sa zic ca ma simt si eu excelent si sa fiu recunoascatoare de minunea din burtica mea fara sa ma plang de ceva .

Ramona,
34+ DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Neata,
Ma chinui de o ora sa citesc din urma si in sfarsit am ajuns la zi
Am fost si eu ieri la BE. Mie una mi s-a facut rau pe acolo de la aglomeratie si caldura, am iesit de vreo 2 ori la aer, dar am reusit sa cumparam patutz. Am ales intr-un final unul din lemn, sa fim siguri ca e stabil si ca poate tzopai in voie in el, am sa fac si niste poze ca aseara l-am si montat Am cumparat si o lenjerie d-aia scumpaaaa de 279 lei dar nu m-am putut abtine . Am luat si o paturica, niste prosopele, biberon, suzeta, perie...nimicuri d-astea. Pt mine...am si uitat sa mai iau ce-mi trebuie, abia asteptam sa ajung acasa cu patutzul.

Pirelia - CASA DE PIATRA
Katy - sa va traiasca flacaul

Cred ca o sa chiulesc si azi de pe DC, am asa un chef de nimic...


Lili 33 cu Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Floricik - eu nu stiu sa te ajut deloc... asteptam fetele mai pricepute, dar cred ca tot doctorul te poate linisti . (eu nu stiu ce si cum fac astia de la Fundeni, dar nu am auzit gravida sa treaca pe acolo si sa nu-i iasa ceva aiurea la analize.... de aia multa lume prefera sa-i inlocuiasca pe aia cu cei de la Coltei...)



monis 34
cu poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Pirelia casa de piatra, trainica cu pace si sanatate, copii cati va doriti voi.



33 + Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelix spune:

floricik,
tratamentul pe care treb sa-l faci este pt coagulare?
treb neaparat sa-ti intrebi medicul.
mai stiu o tipa care luat Clexane, tipa a si nascut pe 15 sept.

Multa sanatate si nu te m-ai stresa.


LORELIX DANIEL 33+
TRIMESTRUL III
sa fie SANATOS!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Laviniablaga multumesc de cafea , dar m-am lasat acum un an jumate. In schimb nu refuz un pahar de Carotella (suc de morcovi cu mar si inca ceva).

Nu prea am inteles ce inseamna acest certificat de puericultura. Este doar o hartiuta semnata si parafata de medic pe care sotul o poate duce la Resurse Umane? Asa simplu sa fie? Fara birocratie?!?!

Desi eu sunt intr-o incantare ca o sa stea 3 saptmani cu mine si cu Cezarica, culmea! bestia nu e incantat. El zice ca nu isi prea poate permite sa stea asa mult acasa, ca sa nu aibe probleme cu seful. Seful lui este un neamt din Munchen (neinsurat si fara copii)si nu stie nimic de legislatia romaneasca. Dar nu scapa el fara 2 saptamani de stat acasa. Poate sa schimbe si el un pampers si sa incalzeasca un biberon. Adica ce? Sa o sclavagesc numai pe mama??? El are vreun regim special? Hmmmm!


Azi am fost sa imi fac analiza de ANticorpi anti A la Babes si mi-a spus ca pot sa iau rezultatul dupa 10 zile lucratoare. Dar, nu am ce sa fac. Nu prea pot sa ma invoiesc dimineata ca sa ma duc la Institul de Hematologie. Oricum nu mai conteaza. Totul e sa iasa bine.


Maine, doar in anumite farmacii Sensiblu (cele mai mari, de pe langa centre comerciale), au reduceri de 20% la toate produsele pt bebelusi (biberoane, tetine, jucarii,suzete, tot felul de smacuri, etc) si pt proaspetele mamici (tampoane pt sani, pompa pt sani, chestiile alea din silicon pt sfarcuri - nu stiu cum se numesc exact, creme pt mamici). Pe siteul lor nu scrie nimic. Sunati la telefon pt a gasi farmaciile participante. Cica a fost asa in fiecare duminica din septembrie, dar, uite ca nu a stiut nici una dintre noi.


28+ moi si Cezara Maria
Trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelix spune:

LYLYANA,
arata-ne patutzul..este de la Bertini, nu?
era amplasat exact in stanga la intrare, nu?
bleu, cumva?



LORELIX DANIEL 33+
TRIMESTRUL III
sa fie SANATOS!

Mergi la inceput