Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

analary imi pare rau ca te-a durut , dar important este rezultatul ca ambele trompe sunt bune si fara modificari

analizele hormonale se fac in mod normal in ziua a doua de menstruatie...posibil sa te puna sa le repeti..sper sa nu...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Mâine ma duc la analiza ca saptamana asta nu am putut. Olimp, stii cumva daca la synevo se fac programare pt recoltare sânge ?
Multumesc
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana8021 spune:

Buna fetele, in sfarsit am reusit si eu sa intru si sa vad ce ati mai facut.
AnaLary stiu prin ce ai trecut deoarece si eu am facut histero in luna noiembrie anul trecut dar bine ca s-a terminat si vestea buna este ca trompele nu sunt infundate.

Olimp ce face Ilinca? se zbenguie?

Va dau si eu vesti despre evolutia mea dar sunt un pic confuza.

Medicul mi-a prescris tratament cu clostilbeyt din ziua a 3-a cate 2pe zi timp de 5 zile.

Din ziua a 8 am fost la eco vaginal si aveam grosimea endometrului 0,5 cm , 3 foliculi pe ovar drept si 3 foliculi pe ovar stang. Pe ovarul drept dimensiunea era de 1.30 cm iar pe cel de pe stanga 1.5 cm .

In ziua a 10-a am fost din nou la monotorizare iar medicul mi-a zis ca am un endometru foarte frumos si ca am reactionat bine la medicamente. Grosimea endometrului era de D1 7,4 mm. Ovar drept D1- 19 mm, D2-18 mm, ovar stang D1-19,9 mm, D2-20,5 mm ( valorile le-am luat de pe filmul pe care l-am primit de la medic ).

Mi-a dat sa fac injectie cu Ovitrelle in ziua a 11-a intre orele 06-08 dimineata iar in ziua a 12-a am fost programata pentru inseminare. Au verificat daca se poate lucra cu sperma sotului si a primit din partea medicului intre nota 9 si 10. Am fost atat de bucuroasa sa aud asta dar mai ales sotul meu care era tare mandru.

Nu mi s-a mai facut eco vaginal sa se vada daca a mai crescut endometrul si foliculii. Nu este prea devreme pentru inseminare in ziua a 12-a? Stiu ca sperma preparata pentru inseminare

Dr. mi-a mai prescris Utrogestan de 100 mg de 3 ori pe zi cate vaginal si Centrum Materna.

Mentionez ca ultimul ciclu l-am avut pe 18 martie si este de 28 zile. Ovulatia nu apare in ziua a 14-a?

din ziua a 13-a mi-am facut teste de ovulatie dar nu s-au pozitivat ( le-am facut de curioasa sa vad daca acest mit cu ziua a 14-a este adevarat )Care dintre medicamente poate sa influienteze aceste teste?

Miercuri am programare sa vada daca a avut loc ovulatia.

Astept reaspunsul vostru.

Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

denissa sorry acum am vazut mesajul tau , la sinevo eu nicodata nu mi-am facut programare , doar daca mergi prin casa de asigurari trebuie sa suni ininate , daca faci pe banii tai , te duci recoltezi si gata...

ioana 8021 Ilincuta se joaca toata ziua , ma framanta de cate ori are chef , e tare activa...suntem bine si ne rugam la DD sa o tinem tot asa...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

26 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Olimp, multumesc oricum am fost la risc dimineata si am scapat repede si usor
Prolactina e 658, putin peste nivelul maxim, care e 637. Mâine sun la dr ginecolog sa ii dau rezultatul si sa imi dea tratament, sper sa fiu pe calea cea buna. T S H e ok dupa parametrii de pe rezultate. 4,08 si maximul e 4,20.
Un pic m-am agitat când am vazut prolactina merita..dar sper sa nu fie prea grav-pt proiectat bebe cât de reped
Ioana8021 sa dea Doamne Doamne sa fie cum iti doresti tu...
Cu ovulatia eu am probleme acum...din cauza aceste prolactin crescute. Dr a zis ca trebuia sa fie pe 25, exact in zziua când am fost la control-exact a 14-a zi de ciclu, asa s-a nimerit si a zis ca nu e nici urma de ovuluatie, dar se rezolva....sa speram ca asa va fi

Olimp, sa fiti s#259;n#259;toase si tu si micu#355;a din burtica...e asa un sentiment frumos când smiticul se zbenguie prin burti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

denissa cu siguranta fiind rezultatele asa de apropiate de limita maxima , este o dereglare recenta si cred ca iti va da pastilute ca mie in max o luna esti ca noua...bafta multa




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

26 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana8021 spune:

Buna fetele,

Nici nu stiu daca sa am curajul sa ma bucur sau nu. Azi am fost la medic sa vada daca s-a produs ovulatia. Medicul a zis ca da , se vede corpul galben, asta inseamna ca folicolii s-au spart. El zice ca este de parere ca 90% se prinde inseminarea de vineri.

Cam de ieri am stari de voma, oboseala, urinez mai des chiar daca nu beau mai multe lichide ca de obicei, sa simt balonata ( este ca si cand mananci fasole si ai gaze ). Ceea ce duce in deriva este faptul ca ma doare pe sub burta, cand intr-o parte can in cealalta si pe mijloc,am crampe si ma dor sanii. Dr. zice ca este ceva normal si nu trebuie sa-mi fac griji.

Oare este de bine? Pe 16 aprilie trebuie sa-mi fac primul test de sarcina. O sa fie cele mai lingi zile de pana acum.

La voi fetele ceva noutati?

O seara placuta si odihnitoare va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ioana Domane ajuta !
daca ai crampe ia no-spa linistita...si eu am avut crampe pana pe la 6-7 saptamani...poti lua pana la 3 no-spa pana la 3 /zi .

ce sa zic despre simptome , eu nu am avut nici un simpton decat dupa 5 saptamani in afara de crampe ...dar nu e regula. Tinem pumnii...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

26 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana8021 spune:

Buna dimineata,
Olimp , Doamne ajuta sa fie intr-un ceas bun. In saptamana in care trebuie sa-mi fac testul de sarcina este si ziua mea de nastere. Cine stie poate DD vrea sa-mi faca acest cadou minunat.

Ma bucur ca Ilinca este bine si tu deasemenea. Aveti grija de voi si sa auzim numai de vesti bune.

O zi frumoasa si linistita va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

asa este ioana , ar fi cadoul perfect.... tinem pumnii




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput