Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella21 spune:

Draga Oana_B imi pare rau ca abia acum am intrat pe acest forum.Poate raspunsul meu inca e de actualitate poate nu. Sper sa ai deja un copil ... daca nu raspunsul este da.Poti avea cati copii doresti deoarece se vor naste sanatosi si frumosi.Si eu am doi baieti .Cel mare are probleme, nistagmus congenital , cel mic este perfect sanatos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_A spune:

Buna,
Am un baietel de 2 ani si un pic, am ramas insarcinata repede (vreo 4 luni) desi aveam ovare cu aspect micropolichistic si doctorita imi spusese ca ovule doar dintr-unul din ovare. Am crezut-o atunci.
Acum incercam de un an si ceva si inca nu s-a intamplat minunea. Ovarele arata la fel, folicul dominant se formeaza lunar dar s-au lungit ciclurile la minim 30-33 zile (cu tot cu Duphastonul luat, Utrogestan nu m-a ajutat deloc). Teoretic ovulez prin ziua 19-20 dar din pacate n-am urmarit ecografic decat pana prin ziua 16 cand, ajungand deja la 17-18 mm si spunandu-mi-se ca se va sparge in curand, am facut doar teste de ovulatie.
Pe scurt, am facut o injectie cu Ovitrelle 250mg pentru a se sparge mai devreme luna aceasta dupa o stimulare cu Clomifen. Am ales stimularea pentru ca totusi intr-un an am avut vreo 3 luni in care nu s-a format niciun folicul dominant.
Ideea este ca la 24 h si respectiv 48 h de la injectia cu Ovitrelle foliculul era bine mersi in viata, crescut (la vreo 30 mm, niciodata nu i-am avut atat de mari), si nu dadea semne sa se sparga.
Voi ati patit asa ceva? O fata pe un alt forum mi-a zis ca ar putea fi sindromul foliculului nespart dar nu am endometrioza si analizele hormonale imi ies ok.
Intrebarea mea este cat de frecvent se intampla intr-o stimulare sa nu se sparga cu Ovitrelle? Clar nu e normal dar ...ce este de facut? Mi-am facut programare (doctorita care ma ingrijea mi-a spus sa merg la o clinica specializata) la vreo 3 clinici (am zis sa aleg bine doctorul daca cumva va fi o lupta de lunga durata), sa vad pe care o aleg.
Imi cer scuze ca m-am lungit cat o zi de post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Buna seara!
Andreea, in legatura cu foliculul de 30 mm, ai facut in paralel si teste de ovulatie pt determinare LH sau ai luat temperatura bazala? Stii ca temperatura bazala este sigura pt a verifica daca ai ovulat caci aceasta creste brusc dupa ovulatie si se mentine crescuta pana la venirea cm-ului sau pe toata perioada sarcinii, daca e sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_A spune:

@iulya333
Multumesc pentru raspuns. Nu am luat temperatura,vreau sa ma apuc de luna aceasta sa imi fac un grafic.
Oricum, la 24h si respectiv 48h de la injectie am aflat ca n-am ovulat facand ecografii.
Ovitrelle nu mimeaza exact punctul de maxima crestere a LH_ului, astfel incat sa se declanseze ovulatia?Am sa vad la medici, poate (sper eu) ca este vorba doar despre a creste doza de LH administrata (asta dupa ce-mi voi reface complet analizele hormonale intr-o luna in care sa nu mai iau medicamente deloc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

Buna!Am fost diagnosticata cu infertilitate secundara,insuficienta luteala,ovare micropolichistice.Am facut 2 stimulari cu clostilbegyt..prima nu a reusit iar la a doua am ovulat.De 2 ani eu si sotul meu incercam sa avem un sufletel..dar pan acum..nimic.Am un ciclu de 28 de zile dar am ovulat in ziua a 15-a a CM..(mai exact seara)..stiu pt ca am avut niste dureri ingrozitoare pe partea stanga..la ecografie s-a confirmat ovulatia si prezenta corpului galben..in saptamana cu ovulatia..am incercat mai mereu..incepand din ziua a 12-a pana in ziua a 16-a.doctora mi-a dat utrogestan 200 mg orale timp de 10 zile..problema e ca imi e teama ca poate nu a fost fecundat..voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madalina2292

Buna!Am fost diagnosticata cu infertilitate secundara,insuficienta luteala,ovare micropolichistice.Am facut 2 stimulari cu clostilbegyt..prima nu a reusit iar la a doua am ovulat.De 2 ani eu si sotul meu incercam sa avem un sufletel..dar pan acum..nimic.Am un ciclu de 28 de zile dar am ovulat in ziua a 15-a a CM..(mai exact seara)..stiu pt ca am avut niste dureri ingrozitoare pe partea stanga..la ecografie s-a confirmat ovulatia si prezenta corpului galben..in saptamana cu ovulatia..am incercat mai mereu..incepand din ziua a 12-a pana in ziua a 16-a.doctora mi-a dat utrogestan 200 mg orale timp de 10 zile..problema e ca imi e teama ca poate nu a fost fecundat..voi ce parere aveti?


poseaza intrebarea ta la aspirante k sigur vei prmi un raspuns!
uite link-ul:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175169&nm=Asp-opt-Felicitari-Ankylya-Mrenescu-DenyAnd

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Buna tuturor! Am revenit cu forte noi sa fiu alaturi de voi.
Malina, ce vesti ne mai dai?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

Buna tuturor! Am revenit cu forte noi sa fiu alaturi de voi.
Malina, ce vesti ne mai dai?


Mami de Rebe!



Madalina a ramas insarcinata!!a aflat marea veste cam acum 2 sapt!


kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

hey..daca de mine se vorbeste...da..in sfarsit bebele vine si la noi..maine intru in a 6-a saptamana..ma simt foarte bine..durerile nu se mai pun..foame cat cuprinde si pofte..greturi..nici macar una..saptamana viitoare mergem la eco sa-i ascultam inimioara si sa vedem ce face el acolo

..pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Felicitari! Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de bebelus(a)!
Ms Kmy pt raspuns ;)

Mergi la inceput