Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

bia mi
multumesc , sunt tare nerabdatoare , dar mai trebuie sa astapt 3 luni , de abia 2 saptamani am fost operata de fibrom , acum sunt bine ....sper ca de data asta sa am mai mult succes , ne chinuim de 3 ani , cred ca fibromul era de vina , maricel aporx 500 gr , cat uterul ,..acum ma rog sa fie bine si sa fi fost intradevar el cel care ma impiedica.

Super avatar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana08 spune:

Multumesc Bia, sunt foarte fericita ca am ramas insarcinata , acum toata lumea ma rasfata , mai ales parintii din ambele parti, va fi primul nepotel sau nepoata de la copii, au si motiv, nu? ;))

Oana ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Sigur k ai motiv. Iti doresc sa ai sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna fetele!
Ce mai faceti?
Bia fetita ce face?Sper ca sunteti bine toate!
La mine nici o schimbare,am fost la medic si nu este nici un fibrom ,nici un chist ,totul arata perfect ,s-a vazut si un folicul dominant ,deci am si ovulatie.
D-na doctor mi-a dat sa repet analizele din grupul torch si a zis ca s-ar putea ca sotul sa aiba probleme.Trebuie facuta spermograma.
Va pup!



Vio mamica, de Ana(13.12.2003) si Dragos(22.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_88 spune:

buna!sunt noua pe forum si a si vrea sa va spun problema mea,imi doresc enorm sa fac un bebe,insa am o problema,mai am decat un ovar din cauza unor medici tampiti care isi bat joc de oameni,m am dus la spital sa ma operez de apenticita si cand am iesit din sala de operatie mi au spus k mi au scos un ovar k nu mai era bun,lucru pe care eu nu l stiam,am mers si eu la dc si nu mi s a spus k ar fi atat de grav. oricum,eu vreau sa ramn insarcinata,ce ziceti,se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna Simona !
Bine a-i venit!
Sigur ca poti ramane insarcinata , daca doar asta este problema ,insa probabil vei ramane putin mai greu .
Inainte de sarcina ar trebui sa faci niste analize sa vezi cum se prezinta organismul ,si mai sunt niste analize care se cheama grupul torch.Iar daca ai asteptat mai mult de 1 an sa ramai insarcinata trebuie investigatii mai amanuntite.
Trebuie sa discuti mai multe cu medicul tau si sa-i spui ce vrei.
Succes!

Vio mamica, de Ana(13.12.2003) si Dragos(22.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva-melinda spune:

buna tuturor!ca si toata lumea de aici am si eu o nelamurire.Poate ca am sa obtin cateva sfaturi sau au mai fost persoane in situatia mea.
Totul a inceput cu un control de rutina la medicul ginecolog,acolo el mi-a vazut un chist endometriozic de 5 cm diametru, l-am operat laparoscopic,am trecut cu bine si de asta acum urmez un tratament cu dephareline de 3 luni, mai an 15 zile si stau cu inima in dinti sa-mi revina menstruatia cat mai repede sa pot merge la control!Acuma intrebarea mea este daca o sa pot ramane usor insarcinata nu am incercat dar am 27 ani si vreau sa devin mamica,oare cat timp trebuie sa astept pana sa pot incerca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eva-melinda

buna tuturor!ca si toata lumea de aici am si eu o nelamurire.Poate ca am sa obtin cateva sfaturi sau au mai fost persoane in situatia mea.
Totul a inceput cu un control de rutina la medicul ginecolog,acolo el mi-a vazut un chist endometriozic de 5 cm diametru, l-am operat laparoscopic,am trecut cu bine si de asta acum urmez un tratament cu dephareline de 3 luni, mai an 15 zile si stau cu inima in dinti sa-mi revina menstruatia cat mai repede sa pot merge la control!Acuma intrebarea mea este daca o sa pot ramane usor insarcinata nu am incercat dar am 27 ani si vreau sa devin mamica,oare cat timp trebuie sa astept pana sa pot incerca?
Buna !
Eu te sfatuiesc sa-ti cumperi teste de ovulatie si sa incerci sa depistezi ovulatia.
Daca ovulatia e prezenta atunci si prezenta unei sarcini este posibila.
Am inteles ca dupa laparoscopie sansele de sarcina cresc foarte mult.
Cred ca acum este timpul sa prestezi ,cat mai des(cam la doua zile)si se poate ca menstruatia sa nu mai apara ,si sa vezi doua liniute rosii pe testul de sarcina.
Eu sunt sigura ca ai sa reusesti.
Multa bafta si spor la

Vio mamica, de Ana(13.12.2003) si Dragos(22.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigitte07 spune:

buna fetelor
e cineva pe aici sa ma ajute si pe mine?
am o intrebare...daca sunt in perioada de ovulatie si vreau sa fac bebe, si am facut rosu in gat pot sa iau ceva medicamentatie sau asta afecteaza? sau raceala poate sa impiedece conceperea? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Raceala nu impiedica implantarea. Cred ca poti lua paracetamol si bea multe ceaiuri cu lamaie si miere.

Mergi la inceput