Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LaraMark spune:

Buna fetelor!
as avea si eu nevoie de un raspuns cat mai corect, daca se poate. Menstruatia mea este neregulata, incercam de aproximativ 6 luni sa facem un bb, insa pana acuma barza ocoleste strada noastra...Am luat aproximativ 3 luni duphaston pentru reglarea menstruatiei insa in noiembrie am facut o candidoza urata pe care a luat-o si partenerul meu si tind sa cred ca de vina ar fi duphastonul (fiind un progesteron sintetic) - nivelul crescut de progesteron fiind o cauza a candidozei. Acuma in luna decembrie am facut amandoi pauza datorita infectiei acesteia. In 4 ianuarie trebuia sa imi vina menstruatia insa evident nu a venit... Nu stiu ce sa fac sa iau duphaston pentru a-mi declansa mentruatia insa mi-e teama sa nu apara din nou infectia micotica. Am avut contact sexual in 4 si in 6 ianuarie anul acesta, oricum sarcina nu cred ca poate fi o cauza a intarxierii menstruatiei. Va multumesc anticipat si va pup,
Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany-ela spune:

stie cineva daca facand polidin poti ramane graviduta???daca il faci pe perioda ciclului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

am o prietena care a facut polidin pt o raceala si dr ginecolog spune ca asta este cauza pt minunea de fitita care tre sa se nasca . alte pareri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boboi_simona spune:

Salut sunt noua pe forum.Am vazut ca sunt fete cu diferite probleme care nu pot face copii.In urma cu un an respectiv doi sora mea a pierdut 2 sarcini.In urma unor analize genetice i s-a spus ca are o malformatie genetica si nu poate duce sarcina si din cauza asta a avut 2 sarcini oprite in evolutie.Acum vreau sa incerc si eu sa fac copii mi-am facut si eu analizele genetice si mi-a spus acelasi lucru pt ca amandoua le-am mostenit de la unul din parinti.Rezultatul arata cam asa:
Rezultat:1.Mutatia fact.V Leiden-negativ
2.Mutatia in gena protrombinei -negativ
3.Mutatia MTHFR 677-heterozigot
4.Mutatia MTHFR 1298-heterozigot
5.Mutatia PAI-1-4G/5G-homozigot(risc trombotic)
Recomandarea medicului ginecolog a fost sa consult un hematolog pt ca am o anomalie in sange din cauza caruia mi se formeaza cheaguri de sange si se coaguleaza.Tratamentul care mi la dat este cu aspenter si acid folic 3 luni inainte de sarcina si dupaia injectii Clexane.Inca nu am inceput tratamentul pt ca papa nicolau nu mi-a iesit bine si acum fac tratament cu ovule.Daca a mai auzit cineva de probleme de genul asta va rog sami scrieti pt ca am auzit ca sunt rare cazuri astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niko_stef spune:

e posibil sa fie o dereglare hormonala in urma chiuretajului, mai asteapta vreo cateva zile si fa-ti un test daca e negativ mergi la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui boboi_simona

Salut sunt noua pe forum.Am vazut ca sunt fete cu diferite probleme care nu pot face copii.In urma cu un an respectiv doi sora mea a pierdut 2 sarcini.In urma unor analize genetice i s-a spus ca are o malformatie genetica si nu poate duce sarcina si din cauza asta a avut 2 sarcini oprite in evolutie.Acum vreau sa incerc si eu sa fac copii mi-am facut si eu analizele genetice si mi-a spus acelasi lucru pt ca amandoua le-am mostenit de la unul din parinti.Rezultatul arata cam asa:
Rezultat:1.Mutatia fact.V Leiden-negativ
2.Mutatia in gena protrombinei -negativ
3.Mutatia MTHFR 677-heterozigot
4.Mutatia MTHFR 1298-heterozigot
5.Mutatia PAI-1-4G/5G-homozigot(risc trombotic)
Recomandarea medicului ginecolog a fost sa consult un hematolog pt ca am o anomalie in sange din cauza caruia mi se formeaza cheaguri de sange si se coaguleaza.Tratamentul care mi la dat este cu aspenter si acid folic 3 luni inainte de sarcina si dupaia injectii Clexane.Inca nu am inceput tratamentul pt ca papa nicolau nu mi-a iesit bine si acum fac tratament cu ovule.Daca a mai auzit cineva de probleme de genul asta va rog sami scrieti pt ca am auzit ca sunt rare cazuri astea.


Bine ai venit Simona,
Uite un subiect unde se discuta despre problemele astea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=160072

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna , intr-o situatie similara ma aflu si eu , am facut si eu luna trecuta o astfel de interventie....da eu cred ca se poate ...
Bafta si un bebe cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaraMark spune:

Buna din nou,
am facut de curand niste analize hormonale, pentru a afla cauza menstruatiei neregulate si implicit a lipsei sarcinii; am facut cinci analize (FSH, LH, prolactina, testosteron si TSH) deocamdata, dintre care toate sunt intre valorile normale, cu exceptia LH-ului, valoarea acestuia fiind peste limita normala corespunzatoare fazei luteale. Va rog daca va aflati in acesta situatie, sunt recunoascatoare pentru orice info sau posibilitate de tratament. THx a lot!
Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

heloo fetele imi spuneti si mie care este treaba cu polidinul?

eu nu am mai auzit asa ceva oare e normal,a facut cineva de pe acest forum asa ceva daca da ce rezultate a-ti avut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edeea spune:

Buna seara,

sunt noua pe forum si sper ca ma puteti ajuta si pe mine.
ne dorim foarte multun bebe si de 2 luni incercam... Ultima menstruatie a fost pe 17 decembrie, avand un ciclu regulat de 28 zile, deci in jur de 13 ianuarie ar fi trebuit sa vina rusii din nou... dar nu au venit pana pe 18, cand am avut o scurgere rosie de o zi si jumatate, nu foarte abundenta (clar nu de menstruatie)si apoi nimic.. testele de sarcina au iesit negative; ultimul test a fost facut marti. astazi am fost la dr, mi-a facut eco transvaginala, dar nu se vedea nimic, dr zicea ca e posibil fie sa fie o dereglare, fie o sarcina foarte mica:( maine merg sa fac beta hcg si joi iarasi o eco:( oare sa fie sarcina?
o seara placuta

Mergi la inceput