Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristadumi spune:

buna ,citesc de foarte mult forumul acesta....insa nu am postat niciodata,sa va spun povestea mea:sunt casatorita de un an si jumatate si tot de atunci incercam sa avem un copilas,am fost la ginecolog si mi-a spus prima data de o anexita,am tratat-o, dupa care mi-a prescris duphason pt a ramane insarcinata,cand am plecat din cabinet mi-a spus ca dupa trei luni ne vedem la control de sarcina,nu s-a intamplat nimik insa.I-am facut analizele si sotului,spermograma si spermocultura,i-a iesit infectie cu e-coli,nr de spermatozoizi mic,motilitate 40%, .a facut fortum injectabil la 8 ore timp de 10 zile,acum i-a pastile (norfloxacina )si apoi trebuie sa repete spermograma si spermocultura.insa mi-e teama ca am citit ca acest germene reapare........
avem sanse sa facem un copil........sunt speriata.......am uitat sa va spun acest e-coli ,a ajuns in sperma,din urina.astept un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bccami spune:

si sotul meu a avut aceasta problema dar dupa ce a luat antibiotice, la cateva luni dupa tratament, rezultatele spermogramei au iesit bine. la spermocultura insa apare acest e-coli. din cate am inteles se scapa f greu de el.
speram, incercam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dreya spune:

buna fetelor!

ma inscriu si eu aici,sperand ca va fi totul bine!
de vreo 2ani jumate iau AC ,acestea fiindu-mi prescrise pt ovarele micropolishistice.De 4 luni incoace CM imi vine tot mai putin...am fost la dr. si am fost diagnosticata cu amenoree secundara .noi vrem bebei...insa am tot anulat momentul...am zis ca avem timp (am 22 ani)....dar se pare ca problemele de sanatate m-au mobilizat mult! am intrebat dr ce e de facut ,daca vor fi probl pt o eventuala sarcina,daca e mai greu(evident ca e) ,dar raspunsul unui dr de renume din Constanta m-a dezamagit:"eu nu stiu ce va fi maine...ce sa-ti zic tie acum"...asadar nimic concret....din ianuarie as vrea sa fac toate analizele ,controalele ,dar as vrea sa-mi recomandati un dr din Cta care sa te bage in seama,sa iti explice,nu doar sa iti ia milioanele si la revedere!
va doresc succes !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristadumi spune:

fetelor,azi am refacut spermograma sotului,fix la o luna de la cealalta,nu stiu ce sa mai cred.........la prima spermograma a avut urmatoarele rezultate:
volum: 3 ml
ph:7,5
spermatozoizi prezenti izolati si aglutinati
alte elemente:relativ frecvente leucocite
relativ frecvente hematii

motilitate: 40%-1h
35%4h
10%-24h
numar spermatozoizi : 60 mil/ml
spermatozoiiz normali 50%
elemente efilate si cucapul mic :50%
comentariu final: astenozoospemie moderata
asta e spermograma de luna trecuta,
dupa care a urmat tratament fortum injectabil la 8 ore timp de 10 zilesi norfloxacina inca 10zile
si a urmat o alta spermograma cu rezultatele;'
volum:3 ml
ph: 8
spermatozoizi prezenti siaglutinati
alte elemente: rare celule epiteliale
rare leucocite
motilitate: 25% -1 h
15% 4 h
5 % 24 h
nr total spematozoizi : 80 mil/ml
spermatozoizi normali structurati:60%
elemente imature: rare
elemente efilate: relativ frecvente
comentariu:astenozoospermie accentuata
Nu stiu ce sa mai cred,a crescut nr de spermatozoizi,dar a scazut motilitatea.....asteptam spermocultura siantibiograma..........revin cu detalii.........oricum.......e cam naspa situatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea2011 spune:

Buna, dragele mele! Eu am incercat 6 luni sa raman insarcinata. Amandoi eram tare nerabdatori, dar bebe se lasa asteptat. O prietena mi-a imprumutat un monitor de fertilitate, de la clear blue.Te ajuta sa depistezi cele mai fertile 2 zile. Am fost reticenta cand l-am utilizat, dar am zis ca nu am nimic de pierdut daca incerc.Asa ca l-am folosit.Si am ramas din prima luna!!!
Cat despre doctori buni din Constanta, prietenele mele care sunt proaspete mamici,imi recomanada pe dr. Lutescu!
Mult Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea2011 spune:

Am auzit in schimb ca a marit pretul consultatiei. 250 ron. Cam mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_oxxy spune:

fetelor va rog mult sa ma ajutati... de doi ani incercam sa avem un bebe... ne-am facut toate toate analizele... luna aceasta am facut si analizele hormonale... si rezultatul la progesteron m-a pus pe ganduri... nu ca am fi prea mic sau prea mare ci ptr ca nu stiu unde se incadreaza:


Progesteron 0,4ng/ml Faza foliculara:<0,1-0,3ng/ml
Faza ovulatorie:0,8-3ng/ml
Faza luteala: 1,2-15,9ng/ml

a mai patit cineva asa ceva?? Astept o parere macar pana vine dr din concediu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabielle88 spune:

buna seara!e cineva pe aici?vrem si noi sa avem un bebe...insa testele contiuna sa se incapataneze sa fie negative...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchusa spune:

In ce zi a CM l-ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristadumi spune:

mai incercati,nu va pierdeti speranta o sa vina cand nu va asteptati...............noi am tot incercat un an si jumatate,dupa care ne-am gandit sa ne facem analizele....asa ca n-ar fi rau sa incepeti cu analizele sotului,ale tale........sa stiti sigur ca nu exista probleme.........

Mergi la inceput