Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lores31 spune:

Buna fetelor, am citit cu interes mesajele voastre. Problema mea este asemanatoare, imi doresc un copil ff mult , nu am ramas niciodata insarcinata si am 31 de ani. In urma unui control de rutina, dr mi-a spus ca trebuie sa ma operez ptr k aveam 1 chist. Mi-a explikt ca va fi f simplu, laparoscopic.M-au operat,dar clasic, caci pe camera se vedeau, 2 chisturi, pe ambele ovare,un nodul fibromatos pe uter, endometrioza si trompele infundate. N-au reusit sa-mi desfunde trompele.In fine dupa 2 luni de la operatie, ma duc la dr care m-a operat si dadea din colt in colt, nu stia ce sa-mi faca, ce sa-mi spuna.Am plekt la un alt medic,la o clinik de renume, zic eu. Respectivul medic de aici mi-a spus clar ca am trompa stanga distrusa, ca trebuie sa ma opereze din nou, adik la 4 luni de la prima operatie, si tot clasic, k .... Si daca tot ma deschide sa mi-o scoata si pe cea dreapta daca nu e in stare buna, iar apoi sa fac FIV. OK zic,ajung acasa, ma pun pe plans, pe net, pe forum...si pana acum n-am ajuns la o concluzie buna. Va rog mult daca imi cititi mesajul recomandati-mi un medic f bun ptr problema mea, vreau sa stiu exact ce am acolo, ce se intampla. Nu stiu la cine sa apelez, sa meg la un ecografist prima data, la un ginecolog, exista vreun medic in BUCURESTI care sa ma linisteasca si sa ma trateze? Astept un raspuns din partea voastra. Va pup si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lores31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monika.A77

buna...tocmai am aflat ca am sterilitate secundara, adica trompe uterine usor ingrosate, cotte f. slab pozitiv.....diagnosticul medicului ginecolog....fiv....credeti ca mai am sperante sa fac un bebe pe cale naturala?

Buna fetelor, am citit cu interes mesajele voastre. Problema mea este asemanatoare, imi doresc un copil ff mult , nu am ramas niciodata insarcinata si am 31 de ani. In urma unui control de rutina, dr mi-a spus ca trebuie sa ma operez ptr k aveam 1 chist. Mi-a explikt ca va fi f simplu, laparoscopic.M-au operat,dar clasic, caci pe camera se vedeau, 2 chisturi, pe ambele ovare,un nodul fibromatos pe uter, endometrioza si trompele infundate. N-au reusit sa-mi desfunde trompele.In fine dupa 2 luni de la operatie, ma duc la dr care m-a operat si dadea din colt in colt, nu stia ce sa-mi faca, ce sa-mi spuna.Am plekt la un alt medic,la o clinik de renume, zic eu. Respectivul medic de aici mi-a spus clar ca am trompa stanga distrusa, ca trebuie sa ma opereze din nou, adik la 4 luni de la prima operatie, si tot clasic, k .... Si daca tot ma deschide sa mi-o scoata si pe cea dreapta daca nu e in stare buna, iar apoi sa fac FIV. OK zic,ajung acasa, ma pun pe plans, pe net, pe forum...si pana acum n-am ajuns la o concluzie buna. Va rog mult daca imi cititi mesajul recomandati-mi un medic f bun ptr problema mea, vreau sa stiu exact ce am acolo, ce se intampla. Nu stiu la cine sa apelez, sa meg la un ecografist prima data, la un ginecolog, exista vreun medic in BUCURESTI care sa ma linisteasca si sa ma trateze? Astept un raspuns din partea voastra. Va pup si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaraMark spune:

Buna fetelor,
sunt noua pe aici...ne dorim foarte mult un copil, insa am niste microchistulete, am urmat tratament cu duphaston pentru declansarea menstratiei (deoarece o luna "am sarit"), tratamentul a avut efect iar de luni incep sa iau cinci zile clostilbegyt (2 pe zi). Daca se mai afla cineva intr-o situatie asemanatoare cu a mea va rog sa imi ziceti cat de eficient este tramanetul cu clostylbegit si cat de periculoase sunt acele microchistulete? Mersi mult...pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lores31 spune:

Buna, eu tin sa te felicit ptr alegerile facute, se vede ca ai un caracter puternic si Dumnezeu ti-a rasplatit toata suferinta adusa de acel medic. sa-ti traiasca fetita, sa fiti sanatosi, fericiti si sa aveti grija unul de celalalt. FELICITARI!

Citat:
citat din mesajul lui maryd

Monica, nu stiu daca medicul care ti-a spus ca sansa ta ar fi doar FIV, are dreptate..., ce pot sa-ti spun este faptul ca ar trebui sa cauti sa te consulte inca un medic, eventual unul cu foarte mare experienta, poate 2 medici..., sa gasesti un medic care sa-ti ofere incredere in tine..., sa te convinga prin ceea ce spune
Nu stiu cum sa-ti spun...
Am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare...
Dupa ce am fost la mai multi medici, am fost si la un medic care era unchiul sotului meu si care, nu stiu daca pentru faptul ca fusesera niste frictiuni in familia lor sau pentru ca nu era convins ca as putea avea copii, ca nu mai era in pas cu noutatile, avand o varsta eu, in disperarea mea m-am dus si la el, sa vad ce imi spune...
Mai bine nu ma duceam, mi-a spus ca nu voi putea avea copii...
eram distrusa, am plecat de la el de la cabinet si ERAM DEVASTATA!!!!!!!!!PLANGEAM PE STRADA.........NU MAI PUTEAM RESPIRA.....
Noroc ca m-a sunat intamplator o cunostiinta....care m-a mai calmat asa la telefon...
O luna nu mi-am revenit..., dupa care mi-am luat inima in dinti m-am imbarbatat si am mers mai departe...
SI SA STII CA AM REUSIT!!!!!!!!!!1CHIAR DACA MI-A FOST GREU SI AM SUFERIT ENORM.......PENTRU CA:
- NU RAMASESEM INSARCINATA NICIODATA SI AVEAM 36 DE ANI, nu facusem nimic pentru a nu avea sarcina;
- stateam cu sotul meu de la 24 de ani;
- in momentul in care am inceput investigatiile, mi-am dat seama ca lupt singura...
- dupa ce am facut embolizare, histerosalpingografie, histeroscopie, operatie clasica de miomectomie, pentru a scoate multimea de fibroame...tot nu ramaneam insarcinata...
- in momentul in care trebuia sa faca si sotul doar o analiza, acesta nu a vrut, dupa 3 luni a facut spermograma..., era sa ne despartim
- era de parere ca daca nu se intampla aste este..., sa ne vedem fiecare de drumul lui...
- credeam ca o sa-l conving sa fac inseminare, parca asa ai spune, ca era mai ieftina..., in ziua cu pricina mi-a zis ca nu poate, dupa ce eu vorbisem, si medicii asteptau acolo...
-FIV A ZIS CA NU VREA, ca nu stiu cine ai spusese ca nu sant sanse ca ma fac grasa daca urmez tratamentul, ca una ca alta...
- MOTIVE..., TOT EL A INTRODUS ACTIUNE DE DIVORT, ca nu ne intelegem...
- eram distrusa, nu-mi venea sa cred ca dupa o viata petrecuta inpreuna, omul de langa tine te poate trata in felul acesta...
- la primul termen de judecata nu ne-am prezentat si dosarul de divort s-a suspendat...
- IRONIA STII CARE ESTE?DACA NE-AM FI PREZENTAT, am fi divortat, IAR EU ERAM INSARCINATA !
- Incercasem o impacare inainte de termen, fusesem la tara la socrul meu, avusesem un moment de relaxare...
- SI S-A INTAMPLAT MINUNEA!!!!!!!!
- ACEST LUCRU NE-A SALVAT CASNICIA!!!!!
- este adevarat ca eu am trecut peste multe, dar NU MI-AM PIERDUT SPERANTA!!!!!!!!!!
- CEEA CE ITI DORESC SI TIE!
SA NU-TI PIERZI SPERANTA!
Mai consulta si alti medici.
Cand acel medic, mi-a spus ca nu pot avea copii, a spus vazand analizele/procedurile ce le urmasem, care avea o varsta.., dar sa stii ca pentru unii ceea ce fac a devenit rutina si nu-si bat prea mult capul, faptul ca eu facusem embolizare si desii nu cunostea foarte bine ceea ce face aceasta procedura, si-a dat cu parerea...
Asa m-am "remontat" eu, ca nu stie ...
Dupa ce m-a vazut cu fetita ( ne-am dus cu fetita la botezul nepotelului sau..) nu stia ce sa mai spuna, ca este frumoasa, ca nu credea..., chestii deastea...
DAR NU V-A STII NICIODATA CAT RAU MI-A FACUT IN ACEA ZI CAND MI-A SPUS CA NU VOI PUTEA AVEA COPII CA AM FACUT SI EMBOLIZARE... PE LANGA PROBLEMELE CE LE AVEAM...

DAR ACUM SANT FERICITA CA AM O FETITA FRUMOASA SI SANATOASA!
IAR MAMI EI CREDE CA VA FI ACTRITA!!!!!!!!!!!
DEJA ESTE ACTRITA MAMI!

SUSCES !
Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nerama spune:

buna seara
am si eu o intrebare: pot incerca sa raman insarcinata luna viitoare daca luna asta am facut o histeroscopie pentru scoaterea unui polip?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_1985 spune:

buna fetele...sunt noua pe aici si as vrea sa-mi spuneti si mie dak vre-una din voi a fost diagnosticata cu ovare micropolichistice si dak ati reusit sa ramaneti insarcinate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_1985 spune:

nu mai este nimeni pe aici?... fetelor veniti cu sfaturi si incurajati-ne si pe noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns birina spune:

Buna tuturor,

Am 33 de ani, sunt din Constanta. Povestea mea este asemanatoare cu a multora dintre voi, si anume ca atat eu cat si sotul meu ne dorim tare mult un bebe care intarzie sa apara.
Ma cunosc cu sotul meu din 98, de atunci si pana acum am ramas de doua ori gravida , la prima sarcina am renuntat eu din cauza ca eram nepregatiti (o tampenie pe care acum o regret) , iar apoi in 2006 am ramas din nou dar sarcina s-a oprit din evolutie din cauze pe care nici acum nu le cunosc (doctorul meu de atunci era cam pierdut in ceata) . Bine, noi ne protejam cu prezervativ de cele mai multe ori . In schimb de vreo doi ani nu mai folosim nici un mijloc de contraceptie , dar bebicul intarzie sa apara. Am schimbat medicul, acum suntem in plina campanie de analize de fertilitate. Momentan eu stau bine: hormonal in faza foliculara e ok, histerosonografia este ok , am uterul usor arcuat, am ovulatie,trompele uternie sunt relativ permeabile, acum asteptam rezultatul spemogramei sotului meu.Problema ar mai fi ca sotul meu naviga, pleaca patru luni dupa care stam impreuna doar o luna, doua, apoi iar pleaca patru luni. Nu stiu ce sa spun, poate imi dati voi niste sfaturi sau macar niste incurajari. Ne dorim foarte mult sa avem un copilas, si sper ca nu va mai trebui sa asteptam foarte mult. Momentan dr. la care ma duc e dna Lutescu, si personal sunt multumita de prestatia dansei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna Birina , si eu sunt noua pe aici isi noi ne dorim un bebe.... eu cred ca in primul rand ar trebuie sa nu va pierdeti increderea , apoi sa fiti perseverenti si sa faceti in asa fel incat sa petreceti cat mai mult timp impreuna ... poate isi ia sotul un concediu prelungit si se intampla minunea , despre d-na dr.Lutescu am auzit lucruri bune ...asa ca fiti optimisti , fericiti, iubiti-va mult si minunea o se intample . Sa auzim de bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns temlaya spune:

Buna fetelor,
sunt noua pe aici si am si eu o intrebare: pot fii insarcinata dc folosim metoda calendarului?eu am avut cm pe data de 19 oct si m-am intalnit cu sotul numai pe 11 nov,dar cm mi-a intarziat 2 zile dupa care a aparut un lichid maroniu dimineata care a disparut complet pana dp amiaza.am uitatam facut si un test sure chec si a iesit negativ.voi ce credeti?

Mergi la inceput