Voi cat timp ati asteptat pana sa vina bebele?

Voi cat timp ati asteptat pana sa vina bebele? | Autor: Florentina_C

Link direct la acest mesaj

Buna ,tuturor viitoarelor mamici... Eu sunt aspiranta la titlul de mamnica si sunt foarte nerabdatoare sa se intample minunea. Noi...lucram de trei luni la "proiectul" bebe, dar din pacate nici cea de-a 3 a luna nu a venit cu bebe ,caci tocmai azi au sosit uratii. "Muncim" din greu, am incercat si reteta: o zi da una nu...si tot nimic pana acum... Voi cat timp ati asteptat cele 2 liniute?? Si ati facut ceva special ca sa vine bebele ?? Va pup pe toate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

6 luni
nu stiu ce varsta ai, insa 3 luni de asteptare nu e mult.
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Florentina_C

Buna ,tuturor viitoarelor mamici... Eu sunt aspiranta la titlul de mamnica si sunt foarte nerabdatoare sa se intample minunea. Noi...lucram de trei luni la "proiectul" bebe, dar din pacate nici cea de-a 3 a luna nu a venit cu bebe ,caci tocmai azi au sosit uratii. "Muncim" din greu, am incercat si reteta: o zi da una nu...si tot nimic pana acum... Voi cat timp ati asteptat cele 2 liniute?? Si ati facut ceva special ca sa vine bebele ?? Va pup pe toate


Nu la toate femeile vine bebe din 'prima'. De obicei se lasa asteptat atunci cand e invitat sa vina. Pe prima pagina gasesti un calculator al ovulatiei in functie de durata ciclului tau. Vezi cand esti in perioada fertila si, + cateva zile la inceputul si sfarsitul perioadei, 'munceste' in fiecare zi. Asa, sigur bebe va veni.

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

La mine a venit din prima, exact cand mi-am dorit. Ulterior, am inteles ca sunt o norocoasa. Am si eu prietene care se chinuie de vreo 5 luni si nimic. Le doresc un noroc la fel ca al meu tuturor celor care isi doresc un bebe.

21+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

fetelor la mine ambii bb au venit pe neasteptate ca sa zic asa,la prima sarcina nici nu ma asteptam,iar a doua era programata,dar pt mai tarziu,in schimb am ramas insarcinata la 1 luna dupa intreruperea pastilelor

Mario Andrei 16.08.2005 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina_C spune:

multumesc tuturor pentru raspunsuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Din prima, de 3 ori.
Si eu imi dau seama ce norocoasa sunt, am prietene care incearca luni de zile, chiar si ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

din prima incercare.
si aveam 37 de ani, uter retrovers si nodul fibromatos...
acum am o mica printesa, care imi lumineaza viata

PS n-am inteles reteta ta : o zi da, una nu...dar cum ? toata luna, intre 2 CM ? pai...ati muncit cam degeaba...daca nu ai tinut cont de momentul ovulatiei si perioada fertila.

si inca ceva : ai mai ramas insarcinata vreodata ? ce metode contraceptive ai folosit pana acum ? ai avut vreodata probleme (anexita, endometrioza, chistulete, secretii, etc.) ? cand ti-ai facut ultimul control si analize la medicul ginecolog ?
deocamdata nu-ti cred ca e cazul sa-ti faci prea multe probleme, poate a fost o desincronizare, dar e bine sa ai in vedere si cateva aspecte care ar putea sta in calea dorintei voastre de a deveni parinti. cumnata mea s-a straduit 8 luni inainte de a ramane insarcinata, desi era perfect sanatoasa, "cu analizele la zi" cum s-ar zice, bb intarzia din cauza stresului. cum au plecat in vacanta si s-au relaxat 2 saptamani, la scurt timp de la intoarcere a ramas insarcinata. asa ca uneori stresul poate fi de vina...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Noi am incercat exact un an.

dupa 4 luni de incercari am luat drumul doctorilor: ecografii, analize,monitorizari.totul era in regula,dar eu nu ramaneam insarcinata.la un moment dat am spus stop!n-am mai facut dragoste in functie de perioade fertile si altele...pur si simplu cand aveam chef.si asa am ramas cand ma asteptam mai putin.la mine cred ca stresul a fost de vina.imi inchipuiam ca nu e mare lucru sa ramai insarcinata,si mi-am calculat totul ca la carte, si cand nu s-a intamplat m-am cam stresat.

eu zic sa stai linistita...dc totul este in regula dpdv medical va veni bebe cand va vrea el.oricum 3 luni nu e mult.



Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

buna,

din prima incercare.
si aveam 37 de ani, uter retrovers si nodul fibromatos...
acum am o mica printesa, care imi lumineaza viata

PS n-am inteles reteta ta : o zi da, una nu...dar cum ? toata luna, intre 2 CM ? pai...ati muncit cam degeaba...daca nu ai tinut cont de momentul ovulatiei si perioada fertila.

si inca ceva : ai mai ramas insarcinata vreodata ? ce metode contraceptive ai folosit pana acum ? ai avut vreodata probleme (anexita, endometrioza, chistulete, secretii, etc.) ? cand ti-ai facut ultimul control si analize la medicul ginecolog ?
deocamdata nu-ti cred ca e cazul sa-ti faci prea multe probleme, poate a fost o desincronizare, dar e bine sa ai in vedere si cateva aspecte care ar putea sta in calea dorintei voastre de a deveni parinti. cumnata mea s-a straduit 8 luni inainte de a ramane insarcinata, desi era perfect sanatoasa, "cu analizele la zi" cum s-ar zice, bb intarzia din cauza stresului. cum au plecat in vacanta si s-au relaxat 2 saptamani, la scurt timp de la intoarcere a ramas insarcinata. asa ca uneori stresul poate fi de vina...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )


Salut,Corina...Esti o norocoasa intr-adevar, e mare lucru sa iasa din prima,exact cand iti doresti...Si ca sa iti raspund si la intrebari o sa incep prin ati spune ca nu am ramas niciodata insarcinata, e prima oara cand incerc. Ne-am protejat folosind prezervativul la inceput, apoi el se retragea exact inainte sa vina . Nu am fost bolnava niciodata (nici anexita, nici chistulete ,nici secretii etc), dar inca nu am ajuns la medic pentru testele specifice de fertilitate...Acum sunt in cautare de un doctor bun prin Bucuresti...Poate stiti voi vreunul...
O sa incerc sa am rabdare...Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

stiti ce ma enerveaza pe mine cel mai mult?
ca inca exista conceptia asta invechita ca daca nu ramai insarcinata, tu esti de vina (adica femeia).
stiati ca in 60-65% din cazuri "vina" este a barbatului? (am vazut statistici cu asta)

problema e ca daca cuplul nu reuseste sa conceapa un copil dupa cateva luni - un an, ce se intampla?
femeia incepe sa-si faca analize peste analize, luat sange, ecografie, monitorizari, am auzit de cazuri in care ea chiar si-a facut operatie laparoscopica pentru a vedea permeabilitatea trompelor si multe alte interventii stresante pt. corpul femeii si care te usuca de bani...

in acest timp sotul din dotare ce a facut? NIMIC
si la urma s-a dovedit ca el era "de vina" (cu ghilimelele de rigoare, pt. ca nu e o vina voita). cand el pur si simplu putea sa "doneze" niste sperma la un laborator (chestie care nu e naspa, e chiar placuta ), barbatul refuza cu incapatanare sa faca asa ceva, mai mult dintr-un orgoliu prostesc si saraca femeie disperata a trecut prin multe interventii inutile...

nu zic, sunt si cazuri in care femeia e cu probleme, insa daca te stii in principiu ok, primul pas pe care trebuie sa-l faci e sa-l pui pe el sa se testeze. e si mai simplu, ieftin (o spermograma costa in jur de 30 lei) si ai eliminat o cauza din start. apoi ajungi si tu sa te testezi, teste care sunt mult mai complicate si mai costisitoare decat ce trebuie sa faca barbatul.

Mergi la inceput