Insarcinata si singura

Insarcinata si singura | Autor: Acvamaryn

Link direct la acest mesaj


Buna seara!
Va scriu in calitate de profesor, om, parinte. Am primit in cursul zilei de azi un telefon de la o mamica care intr-un continuu plins m-a implorat ca sa fac ceva, ca fiica ei sa continue scoala, fata fiind eleva in penultimul an de liceu. Copila locuieste in mediul rural, face naveta si a descoperit tarziu ca este insarcinata, este un copil tare bun, genul de fata muncitoare, cuminte dar careia din nestiinta, lipsa de informare i s-a intamplat acest lucru.
Fata gandeste copilareste, nu a fost la nici un medic sa vada exact starea ei, parintii au reactionat cu acel "du-te de acasa". Acum locuieste cu prietenul la familia acestuia.
Intrebarea mea ar fi: ce se poate face pentru aceste tinere care vor deveni mame la 18 ani, exista o protectie din partea statului, beneficiaza de o indemnizatie de crestere a copilui sau alte facilitati? Ce pot face si cum o pot ajuta? Deocamdata i-am sugerat sa mearga la medicul ginecolog de la Policlinica de Studenti si elevi. As vrea macar sa culeg cateva sfaturi/informatii pentru ea. Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna si pentru initiativa ta.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta,stiu ca cel putin in Bucuresti exista niste locatii,nu stiu exact cum se numesc,unde sunt primite mamicile cu copii care nu au unde locui si parca 6 luni pot sta acolo.Eu am vazut la TV si scriu cam din ce imi amintesc.
Dar posteaza si la forumul legislativ,acolo cred ca sunt persoane competente care sa spuna daca si de ce anume poate beneficia.
Iti tin pumnii sa reusesti cat de mult sa o ajuti,iar daca va fi cazul vom sari si noi cu ce se poate.Eu cu hainute as putea sa o ajut,poate nu-i vor fi bune de la inceput,le-am dat pe cele de la nastere,dar...macar mai tarziu poate sa-i fie de ajutor.Si nu sunt prea uzate,le poate folosi.
Sa ne mai spui ce ai aflat si cum putem sa o ajutam!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Ce pot sa ti spun...din ignoranta si nestiinta se intampla multe, dar acum e bine sa nu fie singura si sa nu i se inchida toate usile in nas, mai ales in situatia in care se afla.
Ai dovedit ca esti OM.

Ralu- mamica de fetita superba!!!
http://community.webshots.com/album/567799118dvcfRG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Important este sa nu intrerupa cursurile scolii la zi, pentru a putea primi amarata aia de indemnizatie de 6 milioane. Problema va aparea cand se va afla la scoala, regulamentul nu include aceasta situatie in mod special, dar exista alte prevederi in baza carora o pot da afara. Eventual, daca ar putea tine discreta starea ei (cat se poate), apoi vine vacanta, scutiri medicale...Depinde foarte mult de cum este sustinuta, cat intelege ce i se intampla. Poate ar trebui pusa in contact cu un medic, poate ar putea cineva explica situatia la scoala, pentru a gasi intelegere. Dupa ce naste, se poate transfera la o alta forma de invatamant (seral sau intensiv), e pacat sa piarda scoala. Atentia cred ca nu ar trebui fixata acum pe familie, ci pe starea ei psiho-somatica si pe scoala care nu trebuie parasita, indiferent cat de greu ar fi sau la ce tertipuri s-ar apela. Cu banutii aia, se va descurca mai usor decat fara niciun ajutor.


Mergi la inceput