nurofen=ibalgin baby

nurofen=ibalgin baby | Autor: lyalya

Link direct la acest mesaj

vreau sa stiu daca pot sa inlocuiesc nurofenul sirop cu ibalgin baby daca cel de-al doilea siropel este inlocuitorul nurofenului(adica scade febra, amelioreaza durerea de dintii, gat etc)
a folosit cineva ibalgin baby in loc de nurofen?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

Buna,
Stiu ca nurofenul ca si ibalginul au aceeasi substanta de baza: ibubrofen, deci au aceleasi proprietati.Mie mi-a prescris medicul pediatru pt. fetita acum vreo 2 ani ibalgin.
La fel ca si nurofenul, nu se da pe stomacul gol.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu am observat ca efecte mai bune are panadol sirop (substanta activa este paracetamolul), se recomanda tot asa, pentru dureri asociate cu eruptia dentara, post-vaccinare, in caz de febra, gripa.
cel mai bine ar fi sa cauti pe net prospectele acestor medicamente si te vei lamuri ce au in compozitie si pentru ce se recomanda.
putin off-topic : o colega de birou mi-a povestit ca un coleg de grupa de la facultate a decedat in urma administrarii pe perioada indelungata a nurofenului (pastile pentru adulti, desigur), i-a provocat hemoragie interna la stomac.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

dar de ce vrei sa inlocuiesti?

de ce tot cu un sirop - mai ales ca au aparut si supozitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui herra

dar de ce vrei sa inlocuiesti?

de ce tot cu un sirop - mai ales ca au aparut si supozitoare.

al meu face kk de la supozitorul de nurofen :) in 10-15 min de la administrare. cu toate astea il mai folosesc pt ca am observat ca e eficient, adica are timp sa se absoarba in intervalul respectiv. in felul asta mai scapam si de siropele, alternam....
CorinaDani la noi e mult mai eficient ibuprofenul decat paracetamolul... ma bagi la idei cu cele povestite

Mergi la inceput