circulara de cordon

circulara de cordon | Autor: angelli

Link direct la acest mesaj

Este circulara de cordon o indicatie pt cezariana?Ati nascut natural bebeii cu circulara de cordon? Eu pe primul l-am nascut asa dar nu stiam de circulara.Acuma la a doua sarcina stiu si imi este frica.Dr.m-a asigurat ca nu stunt probleme, cam 25% din nasterile naturale sunt cu circulare.Dar tot mi-e frica.

Adrianasi Andreas(28.07.2006)
baby Iannis

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nonni spune:

baietelul meu a avut circulara de cordon si am nascut natural. stiam din luna a 7-a ca asa e. conteaza si lungimea cordonului, care din pacate nu se poate aprecia la eco. la mine a fost scurt. contractia impingea bb jos, cordonul il tragea inapoi..dar a fost bine, s-a miscat repede doctorita.

stiu si cu dubla circlara nascuti natural. dar acolo nu se stia.

nu cred ca e indicatie de cezariana, dar cred ca e bine sa stie doctrul sa stie la ce sa se astepte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Cand am nascut eu a mai nascut o mamica o fetita care a avut tripla circulara de cordon, a decurs totul perfect, a avut apgar 10.
Eu nu mi-as face probleme, e bine de stiut dar circularele sunt atat de frecvente, cordonul e de obicei suficient de lung, e pacat sa te operezi doar pt. atat., mai ales ca ar fii a doua nastere.

Mihaela12+ si Elena Maria (9 aug 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

www.thefetus.net/page.php?id=172" target="_blank">http://www.thefetus.net/page.php?id=172
Gasisem mai demult un site care prezenta diferitele tipuri de circulara, cu comentarii in niste desene. Nu mai stiu daca e asta de mai sus (desenele parca seamana, dar acolo erau mai multe exemple parca)
Ideea e ca depinde de cum s-a asezat cordonul, in unele situatii poate fi periculos.
Daca ai rabdare sa cauti dupa "nuchal cord loop" mai multe articole, poate te lamuresti mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Uf... Si noi am avut circulara, dar nu am stiut. A primit 8 fiindca a iesit cam sufocat, a fost pus la oxigen dupa nastere, dar n-a avut nicio problema. Acum nush ce sa zic, trebuie vazut la monitorizari daca inima lui bb bate normal pe contractie si in functie de asta se poate aprecia. Io una marturisesc ca as fi cerut ceza daca as fi stiut.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Si eu am nascut cu circulara de cordon si fetita a primit apgar 8 la nastere.Ma bucur ca n-am stiut dinainte pentru ca altfel poate ca medicul ar fi indicat cezariana si n-as fi vrut.Acum daca as mai ramane insarcinata si as sti ca are circulara,daca as avea un medic bun as merge tot pe nastere naturala


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111-povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Eu am aflat la al doilea copil ca are dubla circulara in saptamana 32 si pozitie pelvina. Am discutat cu medicul si am convenit ca daca va ramane asa, sa nasc prin cezariana. Inainte de nastere cu 3 zile am mai facut o eco si ramasese numai simpla circulara, laxa iar copilul se intorsese din sapt. 36. Mi-a spus ca pot naste cu siguranta cum imi doream, vaginal. Asa a fost, nu am avut nici o problema, copilul a avut Apgar 10.

Conteaza sa faci o eco buna inainte de nastere si medicul sa ia decizia corecta, sa isi doreasca si el o nastere naturala reusita.

Ca o ultima idee, eu am vorbit mereu cu bebe, i-am explicat ca mama vrea sa-l vada in prima clipa, ca vrea sa-l alapteze imediat, i-am pus zilnic in momentele de repaus muzica cu o casca jos, in dreptul colului si cred ca asta a ajutat. Conteaza mult comunicarea mama-copil, se pot influenta reciproc inca din burtica.

Mergi la inceput