Citim impreuna (organizatorice 5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
daca trebuie, pot fi si sobra si calculata ...


hahaha, nuuu, ramai asa, esti un deliciu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Fetele, am plecat de la serviciu, mi-am savurat victoria pe drum , am venit acasa si am simtit nevoia sa imi cer scuze fatza de "echipa adversa" chinezeasca ... Mihaelka care a propus cartea si celelate care ati votat-o ... sa stiti ca eram pregatita sa-l citesc si pe chinez, doar ca m-a luat asa valul "Budei" si i-am dat cu umorul meu ieftin ianainte pana m-am trezit ca am dat chinezului cu "Buda" in cap ... sper din suflet sa nu va simtiti ofensate de tot circul pe care l-am facut si daca trebuie, pot fi si sobra si calculata ... Incerc data viitoare sa ma manifest mai putin . Incerc, dar nu promit ...



Ohh, te rog nu te schimba! Ai fost o dulceatza si o sa citesc Budha cu placere, sunt convinsa. Sper din tot sufletul sa gasesc cartea



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Buflea, stai linistita, nu-ti face probleme. Oricum eu m-as strica de ras sa nu-ti placa Buddha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Buflea ,you made my dayMi-a soptit mie o pasarica ccc ca tu ai sechele cu "Buda"
Ma duc sa scotocesc dupa carte.Poate am noroc de ea in engleza la biblioteca,daca nu,o cumpar.Sper sa nu regret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Ma bucur ca a castigat Buddha, imi face placere sa citesc impreuna cu voi! Sper sa gaseasca si Adela cartea, poate in engleza!
Ma apuc de ea chiar azi, am si citit prima fraza :)))))- "Ma cheama Karim Amir si sunt nascut si crescut in Anglia-sau pe-aproape." Pe coperta a patra e notata parerea lui Salman Rushdie-"Romanul pe care il asteptam de la Hanif Kureishi: curajos, neobrazat, dar duios. Si foarte amuzant!"
Dupa ce am facut propunerea, mi-a parut rau ca nu am propus www.polirom.ro/catalog/carte/harta-iubirii-3326/" target="_blank">"Harta iubirii", mi se parea ca ar fi avut mai multe sanse. O las ca pe o sugestie de lectura si astept cu nerabdare sa imi vina randul sa dau o tema la "Citim impreuna", pentru ca am doua teme grozave in minte.:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ia sa explic io votu' meu decisiv . Dupa propuneri, oscilam la votare intre budha si chinez; mai mult spre chinez, ca de Kureishi am mai citit cite ceva. Si cum am avut si nitel timp liber, m-am apucat de chinez. Iar "Complexul lui Di" este o carte, vorba unui coleg blogger, de citit pe buda . E, daca vreti, inca un exemplu de literatura chineza contemporana grosiera, grobiana si suuuubtire ca ata de dinti. Mi-am format parerea asta dupa o alta incercare de a citi epopeea unui alt aclamat scriitor chinez, Yua Hua, "Brothers".

Poate (mai) e cineva curios sa citeasca "Complexul lui Di" si vrea sa-si spuna parerea, fiindca io inca nu pricep pentru ce a fost premiata!! Si ce bine suna prezentarea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Lilanda, eu am citit 'Complexul lui Di'. Demult, dar nu destul de demult incat sa nu-mi amintesc ca n-am citit-o pe buda.

E adevarat ca mare branza nu-mi amintesc dar asta: "literatura chineza contemporana grosiera, grobiana si suuuubtire ca ata de dinti" cu siguranta nu-i adevarat.

A, si am mai citit si Balzac si micuta croitoreaza chineza, dupa ce am citit 'Complexul lui Di'. Cu siguranta n-as fi citit-o daca 'Di' ar fi fost literatura grobiana si subtire. De atata lucru m-as fi prins pana si eu.

Si, la urma urmei, ce atatea justificari? S-a votat, a castigat o cartea, lumea o s-o citeasca s.a.m.d.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Lilanda, brrr! Eu nu sunt curioasa sa citesc cartea, dupa prezentarea ta, dar daca as citi ceva de Dai Sijie ar fi www.polirom.ro/catalog/carte/balzac-si-micuta-croitoreasa-chineza-1108/" target="_blank">Balzac si Micuta Croitoreasa chineza, despre care au scris mai multi ca e o carte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Lilanda, eu am citit 'Complexul lui Di'. Demult, dar nu destul de demult incat sa nu-mi amintesc ca n-am citit-o pe buda.


Ahh, pai poate discutam atunci despre ea, ca sa-mi schimb parerea :))

Citat:
E adevarat ca mare branza nu-mi amintesc dar asta: "literatura chineza contemporana grosiera, grobiana si suuuubtire ca ata de dinti" cu siguranta nu-i adevarat.


Citatul corect ar fi fost "inca un exemplu de literatura .....". Si, te rog, n-o lua personal . Nici justificare n-a vrut sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda

Iar "Complexul lui Di" este o carte, vorba unui coleg blogger, de citit pe buda .

Mvaiiii ... ca ma penetreaza diplomatia acum ...ce ar fi sa spunem ca chinezul este o carte de citit DUPA Buda (Buddha) ?

Fetele, multumesc, I was fishing for compliments - voi chiar ati crezut ca ma fac serioasa ? Ce Dumnezeu, nu stau destul cu nasul in cifre la serviciu ?

Mergi la inceput