Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (106)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Camy inteleg ca voiai sa te serbezi ...las ca n-au intrat zilele in sac...bine ca il vezi pe bebe; asta e important ,nu?

Miramar felicitari pt. bebe Robert(parca asa il cheama,nu?!)si sa stea cuminte in burtica pana la momentul potrivit!!

Apropo de recoltarea cel.stem, si eu cred ca voi apela tot la ei..In cat timp de la semnarea contractului iti vine kitul?!

miany
32+ DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Buna dimineata fetelor, in sfarsit imi merge si mie net-ul, eu din pacate va pot invita doar la o cana de ceai de musetel fierbinte cu miere si multa lamaie ca de ieri am gatul iritat si cred ca ma paste vreo raciala. Apropo ce pot sa iau ptr. gat? Stiu ca a-ti mai scris pe aici da nu mai tin minte, ceva de supt ca sa merg fuga la farmacie sa-mi iau.

Am un capitol in urma de citit asa ca ne auzim mai tarziu.

De ieri am intrat si eu in AMR. Trebuie sa vad cum fac sa-l trec la semnatura.

Doris 30+ Matteo ......

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Am vazut ca avem un alt fulgusor.

[size=3Bine ai venit pe lume fetita de Alexa, sa fii sanatoasa.[/size=3]

Shtephy tu esti mereu o draguta. Si vad ca n-am observat numai eu asta.

Doris 30+ Matteo ......

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Am vazut ca avem un alt fulgusor.

Bine ai venit pe lume fetita de Alexa, sa fii sanatoasa.

Shtephy tu esti mereu o draguta. Si vad ca n-am observat numai eu asta.

Doris 30+ Matteo ......

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Am retrimis mes. vad ca de data asta e ok.

Doris 30+ Matteo ......

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Aseara am fost la Briceag la Cantacuzino, si in mod evident i-am pus aceleasi intrebari ca si dr cu care am facut inseminarea. La unele "s-au pus de acord" iar la altele, nu. Drept urmare, sunt cam in ceata in unele privinte. Dar sa incep.

Vaccinul antitetanos il recomnda, spre deosebire de celalalt medic. Urmeaza o taietura, indiferent pe unde, si trebuie sa fiu imunizata. Trebuie facut in luna a opta de catre medicul de familie. Eu, anul trecut am facut o operatie si desi am avut cateva taieturi (laparoscop), totusi nu mi-au facut nici un antitetanos. DEci, atunci nu m-as fi infectat? Medicul de familie spune sa il fac, dr cu care voi naste spune sa il fac, iar dr cu inseminarea spune sa nu il fac. Sunt confuza. Vad ca nu prea e prea popu-lar nici printre voi. PArca doar cateva fete, l-au facut. Oricum, inclin sa nu il fac, pentru ca nu voi naste intr-un abator.

Tipul de nastere recomndat supraponderalelor fara nici cea mai mica discutie - naturala. Mi-a zis si el, ca discutam in principiu acum. Vom hotari mai tarziu, dupa ce mai facem o eco, sa vedem daca se intoarce bebe cum trebuie, si alte alea. Mi-a spus ca fiind grasa, ma voi reface mai greu decat una slaba. Stratul adipos, isi va spune cuvantul. A
Adevarul e ca eu inclin spre natural, spre mirarea sora-mii care ma stie foarte "cacacioasa" de frica. M-am refacut foarte greu, dupa operatia de anul trecut, desi era o taietura de 2 cm, maxim 2,5cm. Pentru ca a taiat muschiulet. Si acum mi se mai pune carcel la burta, in locul ala. 3 saptmani am zacut pt 2 cm, dar pt 10-12cm cat ar fi o cezariana?
Dupa cezariana, pot creste aderente. Nu prea am inteles despre ce e vorba. Dupa nastere naturala, in timp se face proplaps, adica incep sa coboare organele in jos, vezica, uterul, plus ca ajungi sa te scapi pe tine. Sunt unele, femei care pe la 60 de ani fac o operatie de genul asta, deci sechele dupa o nastere de acum 30-40 de ani.
De ce se face acest proplaps? Pt ca medicul, nu are rabdare sa coasa taoate straturile cum trebuie. Si acolo jos, sunt niste straturi, subtiri, care, in principiu, ar trebui cusute rand pe rand. Dar, din pacate, nu o face nici un dr. Explicatia asta mi-a dat-o sora-mea, ea fiind de profesie medic.

Epidurala aici e aici. E interesant mai ales pt fetele acre vor naste la Cantacuzino. Parca Simina, va naste acolo, dar nu mai tin minte cum. I-auzi! Se poate face epiduarala la Cantacuzino. Nu trebuie sa cunmparam trusa, pt ca spitalul are deja cateva truse. Clar ca sa beneficiez de trusa aia, trebuie sa decartez. Bun!
Spitalul Cantacuzino are doar 3 anestezisti, doar unul fiind in garda. Unul dintre medicii anestezisti, nu face epidurale. Pur si simplu nu face. Daca ma apuca durerile cu ala in garda, am ca...t steagul. Ceilalti 2 fac. Dar vin doar la urgente. Pai care e mai urgent? Una care trebuie sa intre in operatie sau una care nu suporta durerea? Deci, urmeaza sa intru in delir si sa ma rog, ca dr respectiv sa iasa din operatie, ca sa vina si la mine.
Epidurala se administreaza doar cand dr e sigur ca am intrat in travaliu. De principiu, 3-4 cm dilatatie.

Test glicemie provocata nu o sa il fac. Deci aici, s-au pus de acord. Am glicemia in limita, chiar la limita inferioara. Pe asta nu il fac.

Dormitul pe stanga e preferabil. Dar sa nu ma fortez sa dorm pe stanga. La mine, burta e mai gogonata in partea stanga, o fi capul, o fi fundul acolo. Nu stiu. AM cam simtit eu, ca iau bataie cand dorm pe partea aia, dar nu am dat importanta. Mi-a zis, ca trebuie sa dorm pe "dungi", si nu pe spate (pozitia mea favorita). E ca si cum as dormi cu o greutate pe burta. Bebe apasa pe vena cava si isi incetineza cresterea. In plus mi se umfla picioarele.

Anticorpi anti A mi-a dat trimitere. Ma intreba, de ce nu am facut-o pana acum. Pai de ce? Ca nu mi-au spus nici unul de ea. De aia. Noroc cu Floricik. Trebuie sa ma duc la Inst. de Hemato. dar eu o sa ma duc la Babes. Ce mie 14 lei, ce mie 30 lei.

Tampoane cele care nasc la Cantacuzino, nu trebuie sa isi aduca ele tampoane. Li se vor da de acolo, celebrele tampoane cu tifon. Bun, am rezolvat-o pe asta.

Celule stem recomnada recoltarea lor. Bine ca s-au pus de acord cu asta. Ei lucreza cu Cord Blood Center. De altfel, alegerea mea. Deci, recoltez cu siguranta. O sa ma duc si la seminarul ala ca sa iau mai multe detalii.

Culturi din col pt streptococ B Cezara mi-a spus sa o fac la 30 de spatamani. Briceag a spus la 36 de sptamani. Deci cand sa o fac? Voua ce va recomndat dr? La cate saptamani?

Ecografii Cezara cere la 28 si la 36 de spatamani. Briceag cere la 32 de spatmani, ultima ecografie. Iar sunt in ceata. MA programare pt 29 de spatmani si 2 zile. Nici ca unul, nici ca altul ci in functie de cum am prins programarea.


Cocluzia: Nu faceti ca mine sa va duceti la mai multi dr ca va zapacesc de cap. Eu umblu asa, pentru ca Cezara, aproape 100% nu va fi in tara cand voi naste. Ar trebui sa nasc intre 17-23 decembrie. Sigur ma va lasa pe mana vreunui medic din "gasca" ei. Dar eu nu vreau. Briceag e ok, asta macar e in tara.
Dar daca ma apuca in ziua de Craciun sua poate vrea sa vina de Revelion. Ce ma fac? SI asta s-ar putea sa plec din Bucuresti. Nu isi lasa el sarmaua si carnatul ca sa vina la mine. De principiu, el vine de acasa, dar sa nu fie sarbatoare. Ce ma fac cu anestezistul?
Aseara, am intrat in panica rau de tot. Sotul mi-a spus sa ne ducem la SPitalul Regina Maria sau un lat spital privat. Dar nu am auzit intotdeauna lucruri de bine despre siptalele particulare. Cami nu recomada spiatlul particular. LA fel si o cunsotiinta de a asistentei mele. Mama a fost bine, dar bebe a cam tras. Acum sunt bine amndoua.

Va las acum , am scris mult, ca nebuna, dar sper sa va foloseasca informatiile.

26+ moi si Cezara Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Neata dragele mele!
Vesti bune din zori!!

Micuta Gabriela, ma bucur ca esti bine tu si mamica ta! Sa cresti mare si sanatoasa, asteptam vesti si mai bune!

Alexa, sa iti traiasca micuta, sa fiti sanatoase si norocoase!


Gata, pregatim pampoanele, sa le avem la indemana
Cateva duzine bune plus maldare de flori!
Vad ca printesele sunt mai grabite decat domnisorii! Ce mai conteaza, important e sa fie sanatosi cu totii!
Deja ma apuca cu fiori cand vad ca vin fulgusorii! Stiu ca e normal, dar parca se apropie ...prea repede

Vad ca vorbiti de poze, nume si identitati "violate".
In momentul in care pui pe net numele si poze, indiferent ca esti sub un mail, parola etc, cine vrea sa vada cu adevarat ceva o va face. Sunt multe metode. Sa nu devenim paranoice mai mult decat suntem deja Dar vreau sa cred ca nu are nimeni nimic cu niste gravidoase care vor doar sa se cunoasca intre ele.
Eu vad ca am postat pozele dupa ce s-a pus "lacatelul", deci sunt inca pe comun, nu ma deranjeaza. Cred ca daca cineva chiar vrea sa afle despre mine orice, numele tatalui si locul lui de nastere, istoricul bunicului si asa mai departe, poate sa o faca la noi in tara, asta e parerea mea!

Fetelor care ati fost la morfo 3, scuzati ca nu stiu nume, deh, neuronul meu a ramolit rau, se mai fac si alte morfo?? pana la termen??
Stefy si Lumi, vad ca discutati despre nume alese instinctual. Mie imi place Ingrid de cand ma stiu, ca sa imi zica mama dupa ce i-am zis la ce nume ne-am hotarat, ca asa vroia sa ma numeasca pe mine ....am ramas masca!!!

LauraG, sa iti priasca concediul!!! Eu de cand am intrat in concediu nu imi vad capul de treburi, mai rau decat inainte Sper sa te si odihnesti!

Dankutza, merci de info despre celule stem, trebuie neaparat sa merg si eu sa vad prezentarea caci vreau sa ii intreb despre cuiul meu: ce fac daca Doamne fereste am nevoie de ele, unde se fac operatii, pt ce boli exacte, nu teoretice etc.. Poate ne mobilizam impreuna spre acolo si poate ne gasim mai multe din buc.
Despre culturi, mie dr mi-a spus ca facem la 31 de saptamani, iar morfo 3 tot 31 de sapt, nu stiu daca e ultima, aflu martea viitoare.
Cu cezariana iti voi zice eu cum a fost, siguuur nasc cu vreo luna inaintea ta. Deci vei avea timp sa te hotarasti

Pup toate fetele! Sa pregatim galeria!

29+ astept pe Ingrid Alexandra pe 30 noiembrie! sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Neata fetele!

Tocmai am auzit pe realitatea tv, ca diseara va fi o emisiune despre recoltarea celulelor stem la nastere, 'adevar sau provocare' se cheama emisiunea si cica e la ora 19. Poate acolo aflam mai multe! Aviz pt cele interesate!

Laura, 32+ Mara Teodora
AMR 8 saptamani !!
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

si eu am o gramada de intrebari pt Banderas....sper sa nu le uit ..ca are talentul asta de a ma intimida
....parca nu mai am rabdare pana maine.....sa vad odata ca totul e bine..cred ca e si ultimul control inainte de nastere...Doamne Ajuta!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


32+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

AMR 6 SAPTAMANI

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Miany75 ei zic ca iti trimit kitul de recoltare cu 6 saptm. inainte de DPN. Mie la telefon mi-au spus sa trec nu DPN-ul calendaristic (40 saptm. in cap) care la mine ar fi 19 nov. ci ultimul DPN probabil conform masuratorilor - asa ca am trecut 5 nov. (bine am facut, ca ieri s-a confirmat ca bebe Robert, ce memorie buna ai isi continua avansul si acum am DPN 3 nov.) - so ar cam trebui sa-l primesc saptmana viitoare.

31+

Mergi la inceput