*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (75)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Andreyutza si Madutz, sa fiti sanatoase, fericite!

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Povestea nasterii celor doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:



Sanatate puilor bolnaviori! Sa se faca bine repede!

Flori: Ti-am vazut si eu puiul scump si dolofanel! E un dulce!

Oti: Cum ii dai ciorbitza? O pasezi sau asa, cu bucatele si zeama? Ajunge ceva in stomac daca i-o dai asa? Noi tot cu pireuturi suntem (pt. reflux e mai bine).`

Mirtha: Ce mare si frumoasa e Eva! Si mami arata super. Deci nu s-a autointarcat. Ei, ajungem noi si acolo.

Hera: Cum mai sunteti?

Si ce mai face gasca noastra de alergici ? Ioana, Raphael?

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Andy, azi i-am pasat-o dar nu-i regula. Daca am timp stau si-i dau incetisor asa nepasata. Elisa e mare fan ciorbe/supe, cred ca-i place ca nu mesteca mult si aluneca usor pe gat.

Nu v-am mai zis dar in ultima vreme a mancat foarte bine, 4 mese pe zi si depaseste 500 ml de mancare pe zi. Si asta de cand si-a facut programul sa doarma mai devreme seara si la 7-8 e in picioare.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Povestea nasterii celor doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Oti: Si la noi se impune introducerea unei gustari pe langa cele 3 mese. Pana caum avea lapte la gustarea de la 4, dar nu-i mai ajunge. Mananca bine Elisa. Andrei mananca si el vreo 600g de solide in 3 mese. Doar ca la noi e cam monoton meniul. Si nu stiu ce sa-i dau la gustare. Ceva fructe (iarasi fructe?)...nu stiu. O sa caut ceva biscuiti fara lapte, fara soia, fara oua, fara...

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Am terminat de despachetat . Saptamana asta sper sa ne aduca tanti si perdelele si mai trebuie sa cumparam covoare, dar pt astea asteptam prima de craciun.La DAvid in camera am lipit pe pereti tot felul de desene cu caractere din desene animate si i-am comandat la quelle 250 de stelute si inimioare fosforescente, sa i le lipim pe tavan.ARata binisor camera lui, avand in vedere ca mobila a fost ratata. Arata si casa noastra, cat de cat, normal.

Otilia, sa stii ca David chiar m-a "ajutat" la despachetat.Cum vedea o cutie cum se repezea sa scoata ce era acolo si se amuza teribil daca strigam ca nu are voie.

Am vazut ca ati vorbit de masa de infasat, eu am transformat-o pe a lui David in suport pt juscarii.

Multa sanatate cozonaceilor bolnavi.Vad ca e un virus care-si face de cap pe aici.Cred ca e acelasi pe care l-a avut si David mai acum o luna, ca vad ca manifestarile sunt similare: febra, scaune moi, mucisori.Atunci am luat si eu si Liviu, asa ca aveti grija.

Corina, ce mai face sotul tau?Cum e cu recuperarea?

Mai aveam multe de zis, dar...cu batranetile e mai greu.Ma duc la munci, baietii sunt afara iar eu am ramas sa muncesc .

_
[red]
Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Povestea povestilor

6 luni si 10 zile,68 de cm si 8100 gr. 8 luni, 74 de cm si 9100gr. 9 luni, 75 de cm si 9300gr. 10 luni, 76 de cm si 9700gr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Salutare!

Ne-am luat masina pt paine! Deja am facut prima painica, a iesit f gustoasa. Malinas, daca tot m-ai intaratat cu masina,cand ai timp, da-mi si mie cateva retete, in carte sunt doar cele clasice. M-ar interesa cea cu cartofi, masline, faina neagra si orice ai mai incercat si a fost bun. Am mai gasit alte retete, dar nu stiu daca trebuie tinut cont de tipul masinii. Eu am tot Moulinex.

Otilia, deci tragi chiulul la Las'ca recuperezi cu trainingul pt coranita lunii septembrie.

Mirtha, f frumoase pozici am vazut, arati f bine, te felicit pt ambitie si perseverenta. Eva e f dragalasa si frumoasa.

Andi, noi suntem binisor, iar in perioada anticiorba si pro bucati carne+legume. Azi a refuzat ciorbita maruntita ca pt bbi si a mancat bucati de carne, bucati de cartofi, morcovi, telina si fasole verde. Si noi cu fructele, le exploatam la maxim. La cina ii dau intr-o seara banana+cereale, alta seara mar copt+orez+scortisoara, alta seara orez cu lapte de soia (e recent in meniu). Vorba ta, o sa se ingalbeneasca si o sa faca ochii mici de la atata orez. Zic si eu sa fie mai consistent. Seara mai gusta si din mancarica noastra, in special carne si legume. E mare carnivora. Pe 6 oct avem programare la alergolog. Nu stiu ce sa zic cu gustarea, greu pt noi. Cand va aud cu 500-600g...asa fac!

Flori, e un frumos Rares Piscotel! Nici eu nu prea ma pot abtine de la dulciuri, si eu tot pe sot dau vina. Eu vesnic am avut glicemia la limita infeioara, de cate ori imi iau analizele, dr imi zice sa mananc mai multe dulciuri. Norocul meu e ca, deocamdata, nu ma ingras, pun 1kg, il dau jos si tot asa sunt in marja 55-56.

Aleinad, cand pui pozici noi, anunta-ne, trage-ne de maneca, vrem sa va vedem! Pupici pt mofturoasa mica de la o alta mofturoasa!

Anca, Amalia, Mamiseli, ce mai fac bolnaviorii? Cred ca imi scapa cineva, scuze.

Olivia, mie mi-a ramas in cap ideea ta cu mergatoare si rad singura cand imi amintesc. Cre'ca asa sunt si eu in viuziunea lui Sclifosel.

Diana21, Monicabo, Diamisha, iar ati disparut?

Flowers, imi pare rau ca esti atat de surmenata si te inteleg perfect. Chiar si cu urlatul in scaun, numai ca eu nu conduc.

Hera, pe Darius l-am intarcat brusc, avea 1 an si 4 luni si intelegea bine ce-i explicam. Mi-am dat cu lamaie pe mamelon, s-a strambat ingrozitor, i-am spus ca s-a stricat lapticul si i-am dat ceai (alt lapte nu vroia). Noaptea a scancit putin, eu iar cu lamaia, o aveam pe noptiera, a 2-a zi a cerut o singura data, l-am pacalit iar si asta a fost. Eu luasem deja pastilute pt oprirea lactatiei, asa ca nu mai puteam da inapoi. Dupa cateva zile a inceput sa bea lapte de vaca, numai ca se trezea de 3 ori/noapte si radea 300ml lapte. Treptat a ramas cu un singur biberon si pe la 2 ani jumate a renuntat complet.

Mai am o intrbare legata de formula, de fapt o nelamurire. Pe cutie scrie ca se pastreazala o temp sub 20 grade. Sub 20 grade n-am in casa, bag cutia in frigider?

A! Joi mi-a facut Darius un frumos compliment in autobuz: "mami, da' tu nu-ti mai schimbi tricoul asta? ca numai cu el te vad!" Oamenii au zambit...un zambet greu de tradus. Si era joi, il mai purtasem luni si-l smulsesem in dimineata aia de pe sarma, ca are un material super, nu trebuie calcat.



Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Of, ce greu trece. A treia zi. Febra de la 38 in sus, tinuta sub control cu panadol, nurofen, sosete ude si la nevoie - 39.5 - baitza unde-i place de minune. 6 scaune apoase. Pediatra ma suna ea deja sa ma intrebe cum suntem, intre timp consultanta telefonica si cu cumnatul medic. Si cu nasa asistenta. Curios ca seara e ok, adica sub 38, dimineata spre amiaza isi face de cap. De fapt, nu e o regula, ieri dupa-masa la 5 faceam baie ca era 39.1.... da , acum scriind imi dau seama ca e no rules...
Ce greu e fetelor obisnuinta doar cu tz. Nu bea din nimic si deja cand ma vede cu seringa incepe sa urle. Si apar des cu seringa s-o si hidratez si sa-i mai bag si pt diaree prafuri. Si se inneaca si deja are icnituri de voma. Asta-mi lipseste, daca incepe sa si vomite nu mai am cum s-o hidratez... acasa.
Diagnostic: enteroviroza. Azi a si tusit de cateva ori, de-atatea bai si sosete umede sa nu dam in altceva... Dar, ca si aseara, sper ca maine o sa fie mai bine si sa scapam incet, mi se rupe inima cand o vad cum sta cu ochii umezi si ii strange si aud cum ii bolboroseste in scutec.... si-apoi o ia din nou la gangurit. Si la 39 ea e cu chef de joaca si povesti. Azi dansa pe Julio....
Sunt obosita rupta. Hai ca m-am plans destul....

Flori, si eu daca e dulce in casa, nu ma las pana nu-l termin. Daca nu e, uit ca-mi tb. Dar dupa 2-3 zile de pauza iar poftesc.
Malinas, ma bucur ca va instalati incet si sigur. M-am uitat in pozicile voastre, imi place tare canapeaua, acelasi material de tapiterie il avem si noi, fte fain. Grozava ideea cu masuta de infasat, si-asa n-am unde-o dosi pt un eventual urmator bb, asa ca suport de jucarii.
Oliv, si tu bolesti? Vb bunica-mii, `gogesti`?
Oti, imi vine sa m-ascund cand aud ce cantitati vehiculati... z baga in zile cu sanatate, maxim 200 la zi in ultimul timp.Tocmai rasfoiesc albumul cu panterutza cu buze conturate si dansatoarea! Sagetzele de sagetzele, nu ne dezmintzim.

Night-night! Linistita sa fie, la toata lumea!

Mami de Sara (8 dec 2008)

Poarta-ma, mami!
_

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui bertha

Salutare!

Ne-am luat masina pt paine! Deja am facut prima painica, a iesit f gustoasa. Malinas, daca tot m-ai intaratat cu masina,cand ai timp, da-mi si mie cateva retete, in carte sunt doar cele clasice. M-ar interesa cea cu cartofi, masline, faina neagra si orice ai mai incercat si a fost bun. Am mai gasit alte retete, dar nu stiu daca trebuie tinut cont de tipul masinii. Eu am tot Moulinex.


de care Moulinex?Ce numar? Eu fac de ceva vreme painea cu apa minerala, plata sau carbogazoasa, si iese absolu dementiala, creste f mult si e f pufoasa.Painea cu seminte, care iesea cam amarata, acum se lipeste de geamul masinii, in conditiile in care nu fac paine de 1500 ci de 1000 de grame.Eu sunt super incantata de masina asta si n-am cumparat paine decat de 2 ori de cand am cumparata, si asta s-a intamplcat in perioada in care ne-am mutat, fiindca nu aveam timp de facut paine.

Lasa-mi pe MP adresa ta de email, sa-ti trimit cartea de la modelul ow5003, e cel mai nou model de la moulinex si au retete bune.

_
[red]
Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Povestea povestilor

6 luni si 10 zile,68 de cm si 8100 gr. 8 luni, 74 de cm si 9100gr. 9 luni, 75 de cm si 9300gr. 10 luni, 76 de cm si 9700gr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Multumim pentru urarile de sanatate! Sa vi se intoarca inzecit!
Noi suntem bine astazi! De la 37,7 de dimineata, pe la ora 15 avea 36,9 si o singura doza de Panadol data la 8 dimineata. Am fost in vizita si s-a simtit foarte bine, n-a plans, nu s-a agitat, semn ca-i era bine.
Deci la noi este cat se poate de clar, avand in vedere ca n-am trecut de 39 cu febra, n-a curs nasul, n-a avut alte simptome...cel de-al doilea dinte a fost vinovatul.. Zilele trecute se stricase si la stomac putin.

Voi cum mai sunteti? Si-au revenit puiutii?
Pupam dulce si muuuulta sanatate tuturor!

poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) scolar de clasa a 2-a
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Off, Anca pup dulce micuta Sara! Draga de ea, bine ca-i arde de dansat, au o energie in ei incredibila!
Multa sanatate, sa-si revina cat mai repede!

poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) scolar de clasa a 2-a
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput