LUIVAC la copii

LUIVAC la copii | Autor: Ela2001

Link direct la acest mesaj

Pediatra a prescris fetitei mele de 5 ani Luivac. Am fost la farmacie si am aflat ca e numai sub forma de pastile si ma hotarasem sa-i dau altceva caci pastile nu vrea sa inghita (doar daca la sfarama).
Dr. spune ca le poate lua sfaramate, dar eu am citit pe net ca daca sunt sfaramate nu mai au efect. ASa o fi?
Voi ce v-au spus doctorii?
Am cumparat pastilele, dar n-as vrea sa i le dau degeaba.

Vlad Stefan 04.06.2009

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Noi am luat pastilele tot sfaramate sau le lasam sa se dizolve in ceai. Si si-au facut efectul.
Sanatate multa.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Comprimatul de Luivac are la suprafata o pelicula rezistenta la acidul gastric si care nu trebuie distrusa daca vrem sa aiba ceva eficienta. Daca se sfarama sau se dizolva comprimatul, mai actioneaza doar....placebo! :((

Noi am preferat Broncho-Vaxom pentru ca are 8 tulpini bacteriene (chiar una in plus) si pliculetele sunt preferate de copii.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

am cautat si eu pe net in anii trecuti despre Luivac, chestia cu pelicula protectoare la acidul gastric o stiam si eu. deci degeaba il pisezi!
tot interesandu-ma am aflat ca nu este asa de prescris de medici, nici la noi si nici prin Europa.
totusi pentru eliza am ales cel mai folosit, este totusi elvetian: broncho-vaxom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

am folosit si nu a fost deloc eficient, in comparatie cu brancho vaxomul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Multumesc pt raspunsuri.
Oare de ce nu scrie in prospect ca nu trebuie sfaramate pastilele (voi unde ati gasit scris lucrul acesta?)?
Si totusi mi-e neclar un lucru: pastilele inghitite intregi se topesc in cele din urma in stomac, nu? Si atunci nu e acelasi lucru daca copilul le sfarama inainte de a le inghiti (ca acidul gastric e in stomac, nu in gura)?
Nici nu stiu ce sa fac. Am cumparat cutia de Luivac, dar cred ca ma duc s-o schimb cu Broncho-vaxom.

Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Ela, rolul peliculei protectoare a comprimatului este de a preveni distrugerea sau inactivarea continutului de catre sucul gastric din stomac.

Doar asa substantele active ale imunostimulatorului pot fi absorbite la nivelul intestinului de unde se declanseaza raspunsul imun. Noua asa ne-a explicat pediatra cand am vrut sa pisam comprimatele de Luivac si pana la urma am luat Broncho-Vaxom, si ne-a mers foarte bine!

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Tudorana .
O sa incerc sa schimb la farmacie Luivac cu Broncho-vaxom, caci fetitza mea nu poate inca sa inghita pastilele intregi.

Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput