un sfat o indrumare!!!

un sfat o indrumare!!! | Autor: tinacon

Link direct la acest mesaj


buna tuturor , sunt noua pe acest forum dar va urmaresc de anul trecut cand cautam ce analize se fac pana sa raman insarcinata .
acum sunt in 22 saptamani 0zile dar am o neliniste referitoare la bebe. saptamana trecuta am facut o eco morfofetala la dr. radulescu botica unde la concluzie a scris "pielectazie renala dreapta 4.3 mm fara malformatii vizibile ecografic"( diagnosticul pt bebe ) a zis sa nu imi fac griji ca apare frecvent la baieti ( am baietel )si ca vom vedea la eco de 30 saptamani ce va fi .si tot la aceasta eco la HC Hadlock era singura nebifata valoarea fiind de 18.67 ( se incadra in 21 saptamani dar mai mica in comparatie cu celelalte valori care depaseau cu 2-6 zile 21 saptamani. va rog tare mult sa imi dati un sfat , daca a mai trecut cineva prin astfel de situatii, nu gasesc nimic pe net si nu pot sa ma linistesc sa stau indiferenta pana la urmatoarea eco . vreau sa stiu ce implicatii are acest diagnostic ce pot face pentru ca bebe sa fie bine . va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nonni spune:

nu am trecut prin asa ceva, dar stiu cum e sa te stresez pentur orice.
la beietelul meu ventriculii de la capsor erau cam mari, dar a fost in regula.

pielectazia renala e dilatatia cavitatii bazinetului renal si intradevar la baieti e mai deasa. la tine abia se poate vorbii de pielectazie pentru ca din cate vad de la 4 mm in sus se discuta abia.

cauta dupa fetal renal pyelectasis..si vei afla mai multe
"Enlargement of the part of the kidney that collects urine (the renal pelvis) from 4 to 10 millimeters in diameter is called fetal pyelectasis or “renal pelvic dilatation”. Dilation of the renal pelvis to greater than 10 mm is called severe pyelectasis or hydronephrosis."

"Most cases of mild pyelectasis where the renal pelvis measures less than 8 mm and involves only one kidney tend to resolve spontaneously either in utero or within a few months after delivery. "

incearca sa nu te stresezi ca nu sunt motive de ingrijorare. nu insist cu morala ca stiu ca orice ar fi grijile nu se opresc, mai ales la prima sarcina. din orcie milimetru undeva in plus sau in minus e un motiv numa bun pentru o mamica sa se ingrijoreze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinacon spune:

multumesc foarte mult pentru incurajari si sfaturi . incerc foarte mult sa nu ma stresez dar fac ce fac si numai la acea concluzie imi sta capul. nu stiu daca am gresit eu cu ceva (alimentatie , stres , etc ) sau daca e ceva trecator , cert este ca in fiecare clipa ma gandesc numai la bebe sa pot face ceva pentru el sa fie bine .am incercat sa mananc "sanatos" ( nimic nu e cu adevarat sanatos doar cele bio care au niste preturi!!!)sa fac tot felul de analize , ecografii , acid folic inaintede sarcina 3 luni si in primul trimestu , vitamine centrum ,etc . sper doar sa fie bebe bine . in saptamana 18 am facut serclaj in urma ecografiei de 17 saptamani s-a vazut ca am colul deschis. la eco de 21 saptamani mi-a spus ca nu trebuia ca am colul destul de lung si nu era risc sa pierd sarcina . anestezia generala facuta a provocat oare aceasta pielectazie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonni spune:

tina, ai vazut marja cu care ai depasit limita bazinetului? pana la 4 se considera normal, intre 4 si 10 e pielectazie usoara...tu ai 4,3...te rog, stai linistita.
nu ai gresit cu absolut nimic. bb tau va fi cat se poate de noamal. nu suntem facuti la strung toti, nu suntem toti in limitele din manuale. unii ai lobul urechii mare, altii au 3 rinichi, sotul meu are 3 uretre...crede-ma atata vreme cat diferenta este atat de mica de la normal la "pielectazie usoara"..va fi totul in regula.

baietelul meu avea ventriculii laterali (la creier) mai mari putin decat nromalul, s-a suspecatat hidrocefalie chiar down..dar nimic altceva nu indica asa ceva si ventriculii nu erau patologic mariti....totul este in regula cu el. are 2 anisori acum si est eun copil absolut normal.

nu ai mancat gresit sau nu din cauza stresului e asa, asa e el, nu ne face Dumnezeu cu liniarul.
cand mai mergi la eco? mergi eventoal si la alt doctor, eu aia am facut. sper ca urmatoarea vizita sa te linisteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinacon spune:

multumesc inca odata pentru toate incurajarile si pentru informatii. la eco merg pe 10.11.2009, de consultat alti medici nu prea mai vreau ca am schimbat deja odata medicul ginecolog pentru ca nu imi dadea nicio informatie cu privire la sarcina , mai ales ca la eco de 12 saptamani s-a descoperit ca aveam un chist , ulterior am aflat ca aceste chisturi numite si chisturi de sarcina apar cam la toate femeile in prima perioada ,asta am aflat de la doctora la care sunt acum si de care sunt f. multumita,dr. cristina ionescu , are multa rabdare si imi explica cam tot ce vreau sa stiu, eu sunt cam stresata si nu intreb chiar tot , imi aduc aminte de fiecare data dupa ce plec de la cabinet ca am uitat sa ii spun ceva sau sa o intreb ceva , cat despre eco am facut la academica la dr. radulescu botica despre care am auzit numai lucruri bune . doctora mea a nascut la 47 de ani si singurul ecografist care a incurajat-o sa tina sarcina a fost dl radulescu botica , ceilalti i-au spus ca va naste o leguma . acum are o fetita de 2 ani cateva luni perfect sanatoasa. ce m-a speriat foarte tare este ca acesta pielectazie se asociaza in unele cazuri cu down eu deja am 22 saptamani si 1 zi si nu stiu daca se mai face amniocenteza acum , tinand cont ca raspunsul il primesc in 14 zile si ca voi fi deja in 6 luni nu stiu ce se poate face , poate nu va creste acesta pielectazie ca dimensiune sa ramana asa sau si mai bine sa se retraga , sa revina la normal . e primul copil la o varsta destul de inaintata pt mine 34 ani . sper sa fie bine .

Mergi la inceput