Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (223)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

LA MULTI ANI ANCUTA!!!
Cristina, sa-ti traiasca fetita sanatoasa, cuminte si desteapta!
Alina, multa sanatate lui Vladut, sper sa-i treaca rapid raceala!
Anto, drum bun spre noi!
Ioana, atentie cu sabiile sa nu te sfartece fetele!
Ieri a fost ziua unui coleg de grupa de-al Anei, i-am luat cadou, totul bine si frumos pana cand a aparut Scooby Doo. Eiii, si s-a rupt filmul, Ana mea a iesit ca fulgerul din clasa drept in bratele educatoarei, s-a catarat pe ea tremurand, transpirase si o ciupea de spate...ii e f. frica de personajele-astea imbracate si de clovni....banuiam ca asa se va intampla dar ce sa-i fac, de vreun an-doi muncesc la chestia asta. Toti copiii se distrau, alergau pe-acolo, muzica, baloane, la multi ani iar Ana mea se dadea afara in leagan cu alta grupa. A luat-o educatoarea in brate si i l-a mai aratat pe Scooby prin geam, asa mai mergea...De ziua ei o sa chem o printesa la gradi, cu printesele si zanele e ceva mai bine, nu e chiar bine bine dar sper sa depasim si noi in curand etapa asta. Cu mine acolo o sa aiba mai mult curaj. Mai sunt copii care se sperie de oameni deghizati?
Acum de ce sa zic, observ o imbunatatire, dar foooooooarte lenta.
Va pup,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Tonnia, multumesc! Da, nici eu n-as fi zis ca voi ajunge sa cumpar chestii razboinice. Ca tot veni vorba despre asta, as vrea si niste pistoale/pusti sa le iau - ai vreo recomandare?
Mihaela, si Miruna se temea de "mascati", dar i-a trecut - nu stiu sa-ti zic cum. Parerea mea e sa continui cum ti-ai propus: cu zane si printese, si o sa inteleaga ca sunt doar niste oameni costumati.

Mai merge cineva la teatru cu copiii? As mai incerca si eu (am fost o singura data cu Miruna si am iesit dupa 1 minut). Am fost la cinema duminica, la ICE age 3 (fara 3D, pentru ca era in engleza) - i-a placut, dar cred ca prefera sa fie mai scurt filmul.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

alina, multa sanatate lui Vladut; cred ca trebuie sa fii un pic mai optimista (rade ciob de oala sparta )si sa ai incredere in vladut ca se va descurca ; sfaturile Tonniei sunt foarte bune daca reusesti sa le aplici

ioana, am vazut sabii de plastic care lumineaza prin parcuri la 10 lei bucata; initial i-am cumparat Mariei o bagheta, da acum vrea si ea sabie-prima data am dat-o cotita si i-am zis ca nu am bani (chiar n-aveam la mine)-cred ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea; mai era o carte cu pirati care avea o sabie luminoasa si un buton cu muzici (i-am luat finului)
noi vom reincepe stagiunea teatrala din sfarsit de septembrie-octombrie; si as vrea sa mergem si la ion creanga for a change

miflore,nu stiu ce sa-ti zic de Ana si de mascati; decat ca nici mie nu-mi plac:) pe Maria nu par sa o deranjeze; la teatru cum i se pare?

noi facem taiere de mot pentru Stefan weekendul viitor; deja e a 2-a petrecere mare (weekendul trecut am sarbatorit-o pe MAria); cred ca o sa am nevoie de un concediu medical ca sa-mi revin

Ramona, mama Mariei si a lui Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Multumim ptr. urari.

Da, avem copii mari de 4 ani !! Nici nu imi vine sa cred ca au crescut si piticii din Piticodrom.

Anca a fost serbata ieri la gradi, i-am dus tort cu Strumfeta asa cum a vrut.
I-a placut, i-au cantat copiii "La Multi Ani" (Joyeuse Aniverssaire) si a primit si cadou.

Alina, sanatate lui Vladut si bafta cu adaptarea la gradi.
Fii tare pe pozitii, trebuie sa se adapteze, e spre binele sa mearga la gradi.
In rest, ideea cu florile la doamnele educatoare e binevenita, nu strica niciodata asa ceva

Pe curand,




Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Intru sa urez si eu sanatate copilasilor bolnaviori, sa va faceti repede bine!

Anto ma bucur sa citesc despre voi. La noi scoala unde e Alberto nu se numeste maternala ci scoala primara iar la scoala unde e Alberto pina la 1 octombrie se primesc copiii care au implinit pina la acea data 4 ani dupa care se separa clasa I pe grupe in sistemul piramida, in baza testelor si a activitatii din prima luna jumatate de scoala. Alberto va fi din 1 oct. in grupa piramida-1(sau top piramida) unde vor fi 12 copii si unde programul e de scoala primara, vor incepe cu scrisul, aritmetica, limbi, sport (inot, gimnastica), religie etc.

Toate bune de la noi!

Dana Lucia si scolarul Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Buna dimineata! si la multi ani piticilor sarbatoriti astazi!

Ioana sabii cu lumina si sunete gasesti la orice chiosc , cam 10 lei, dar sunt din plastic rigid, pistoale la fel, ori cu bile, ori simple care fac poc-poc, ori cu lumina si muzica, eu m-am lecuit de cumparat din supermarket la preturi mari, prefer sa ii iau de la chiosc de 10 lei ca oricum dupa 2-3 zile nu mai prezinta interes, deci la orice chiosc de cartier unde au si ceva jucarii in geam gasesti si sabii si pistoale, cel putin asa e in Galati.


Mifloricio, Vlad se sperie foarte tare de clovni, la fel ca Ana a reactionat de craciun cand l-am adus la munca la mine la petrecerea de copiii si era un nene care fugarea copii imbracat in clovn, desi i-am explicat ca e doar un nene ca tati, numai ca imbracat urat, dar degeaba tot ii e teama, si nu numai de clovn, dar si de : caini (face urat tare cand latra un caine), cocos, musca, pana de curad si de zgomotul bormasinii, vad ca asta s-a mai rezolvat, adika cand aude bormasina zice :"ei, nu ai de ce sa te sperii mami, e doar bormasina, nu iti face nimic, doar zgomot, bormasina repara" adica se incurajeaza singur zicandu-si excat ce ii zic eu.

Ramona, asa e ar trebui sa fiu mai optimista, e drept ca am avut o luna de cosmar, intr-un stres continuu din diferite motive, nu mai pot, incerc sa ma detasez de probleme, dar zau sant asa de moale, cand m-am trezit in plansetele lui vlad si am vazut ca frige m-am inmuiat, m-am speriat, m-a apucat tremuratul, greata samd.

Azi sunt ceva mai bine, am dormit azinoapte, sotul s-a trezit de cateva ori sa ii mai ia temperatura, ca aseara inca mai avea peste 37, dimineata era mai bine Vlad, sper de luni sa mergem la gradinita ca el vrea. De altfel nu ma mai ocup de nimic acasa (spalat, calcat , mancare samd) doar de Vlad, mi-am dat seama ca nu converseaza ca nu stie, in afara de lucruri zilnice, simple, bietul copil nu stie, ca nu vorbeste nimeni cu el (doar eu, dar nu e de ajuns 4 ore pe zi), adika bunicu cu care sta 8 ore e mut, ca asa e el, taicasu l-am observat cum ii vorbeste, i-am atras atentia, ii raspunde scurt, sau si mai rau il imita pe el cand stalceste cuvintele, asa ca aseara am luat multi roboti si i-am zis ca mami e robotul x, si el e robotul y si cei doi se intalnesc si vorbesc si uite asa am reusit sa avem o conversatie scurta de genul :buna seara, ce mai faci , nu te-am mai vazut de mult, mi-am dat seama ca el vrea, e interesat, dar nu stie ca nu a fost pus in situatia respectiva. Recunosc ca am gresit mult in educatia lui, ca mereu aveam ceva de facut in casa, bucatarie si el se juca singur la tv , de aia acum ne spune fraze intregi in diferite limbi din desene, monolog, dar convesrsatie simpla, ioc. E foarte adevarat ca si el e dificil, nu de putine ori am plecat spre casa cu gandul sa ma joc cu el, dar cand ajungeam si vedeam ca e ciufut si nu ii intru in voie cu nimic am preferat sa il las sa faca ce vrea el.
Vedeti cum ma descarc eu aici pe forum?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Salutare tuturor,noroc ca am vorbit cu Alina pe mess si mi-a zis ca a primit Teodora urari de ziua ei pe forum si am intrat special sa multumesc tuturor Cu ocazia asta le urez si eu tuturor tot ce imi doresc pentru fetita mea, sanatate si mult mult noroc in viata!Ioana,merci inca odata si da, am terminat curatenia, de aia nici nu am mai avut timp de nimic, am tras tare sa terminam. De vineri pana duminica am tot facut "ziua Teodorei",cu musafiri din alte localitati, a fost cam obositor dar frumos, copiii (3 la numar) s-au distrat si s-au simtit f bine, ceea ce mi-am si dorit Luni am inceput si noi gradinita, am tot facut ture de la educatoare la directoare, pt ca am mutat-o la alta gradi(nu la cea de anul trecut) si aici mi-o dadusera la grupa mica , ceea ce era inadmisibil zic eu pt nivelul ei. Ce era acolo, jale, avenit muscata , zgariata, ingrozita de tipetele celor mici. Nu o fi ea Eminescu, dar nici de grupa mica nu era, mai ales ca era cea mai mare dintre toti, din toate punctele de vedere. Acum ne-am linistit, deja de ieri e la grupa mijlocie si sper sa ramana acolo, e altceva, e mai vioaie, e bucuroasa, se joaca cu fetitele f frumos, incomparabil...In alta ordine de idei, Alina, multa sanatate pt Vlad, si multa fortza si rabdare sa treci peste toate Si parerea mea e ca e doar alintat, dar mai trebuie sa treaca ceva timp si ai sa te convingi. Oricum e f bine cum ai inceput sa faci, probabil ca el a stat mult cu bunicul, asa cum ai zis, iar barbatii stim cu totii, au stilul lor, mai putin comunicativ... Va fi bine vei vedea, gradinita il va schimba cum nici nu-ti imaginezi.Gata, ma retrag spre munci..V-am pupat!PS- am ramas in urma cu poza promisa, sper sa o pun anul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Norina, ma bucur ca ati terminat curatenia. Ce frumos ca v-ati petrecut 3 zile, ca in povesti. Succes la gradi!
Alina, multumesc pentru sugestiile referitoare la sabii si pistoale - se vede ca te pricepi in domeniu. E bine ca te descarci pe forum, o sa-ti fie mai usor sa treci peste perioada asta.
Ramona, distractie placuta la petrecere in weekend.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

salutare,
rusinica mie ca nu am mai trecut pe aici, sunt oarecum motivata pt c nu ma simt prea bine in ultimul timp, dar imi fac mea culpa pt ca voi ati fost dragute si m-ati urat de sf Maria si eu, ca fraiera eram cu gandul la ale mele.
La multi ani tutoror copiilor care s-au sarbatorit in august si septembrie cu pupici multi pt Ancuta pe care am ratat-o ieri ca nu am fost la birou ci la o reuniune in afara fara acces la net.
Alina, nu iti mai face griji, e bine ca ai constrientizat ce ii lipseste lui Vlad si de acum sa incepi sa creezi o punte intre tine si el, o punte de comunicare daca zici caa sta ii lipseste. E mai rau cand parintii nu realizeaza unele lucruri.
Ioana, Miruna ta e o scumpica. Am vazut si eu niste poze cu amandoua si cu tine, slaba sa nu te recunosc.
Despre noi, nu stiu ce sa zic, IAris e bine. A fost putin racit, tuseste, dar e o perioada normala a anului in care ia virusi. In rest e asa mare ca ma minunez zilnic. Face niste corelatii de ne lasa masca, stie atatea lucruri si nu stim de unde, e inteersat de orice este nou, vrea sa incerce, sa atinga, sa repare, sa faca tot timpul ceva. e intr-o activitate continua, nici nu e de mirare ca e asa slab. Din 25 sept va merge la gimnastica si patinaj, sambata si duminica, si saptamnal la inot, probabil sambata. Sper s aii mai reducem din energie, ca ne seaca. Se culca deodata cu noi si se trezeste primul, inclusiv la sf de saptamana. Suntem chiauna tot timpul.
Maine va fi sarbatorit la gradinita cu coelgii, iar sambata acasa cu niste prieteni. va avea tort de ciocolata cu CARS, si cadou probabil tot prin zona aia, desi isi doreste si un aparat foto si un creion tare inteligent care citeste singur povesti, poate il stiti.
in noiembrie ne mutam intr-un apartament mai mare, vom avea si noi dormitor dupa doi ani de dormit in sufragerie si poate asa, se va convinge si Iaris ca e momentul sa fie baiat mare si sa doarma fara tati. V-am zis ca el inca doarme cu tat'su? Eu sunt boieroaica.
Intr-o noapte am facut schimb, facea el febra, eu pricum nu puteam dormi si l-am trimsi pe sot in locul meu. Noaptea, copilul ma pipaie in intuneric, si imi zice"tu nu esti tati, il vreau pe tati" si a trebuit sa ne mutam iarasi. ca la circ.
Cam atata ca e gata pauza la munca, incep in forta...cine imi da o mana de ajutor?
va pup.


Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart
www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related" target="_blank">Evangeline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Buna seara!

Intru sa felicitam fetitele aniversate azi: Petra Yarina, Andrea Anamaria ! .

O seara buna tuturor!

Dana Lucia si scolarul Alberto

Mergi la inceput