Mi se rupe inima- extrauterina

Mi se rupe inima- extrauterina | Autor: buggy

Link direct la acest mesaj

Buna, Acum o saptamana incepusem sa cochetez cu ideea de a intra in grupul celor de la "odisee" - ghinion :( nu a fost sa fie, a fost o extrauterina.
Au trecut 3 zile de la operatie si simt pur si simplu ca ma doare inima. Mi-am revenit spectaculos de repede.
Ajunsa acasa, primul lucru pe care l-am facut a fost sa citesc despre ce mi s-a intamplat si am descoperit ca aceasta operatie ar fi putut fi evitata si trompa mea stanga salvata daca nu ma loveam de incompetenta.
Totul a inceput cu o poveste de dragoste si apoi firesc cu dorinta de a avea un copil.
Minunea s-a produs, un simplu test de sarcina a confirmat asta.
Bucurie mare ( a fost prima data cand am ramas insarcinata), am anuntat toata lumea...eram asa fericiti. A doua zi am mers la doctor-normal. Am mers in Floreasca unde intr-un mod neinspirat, pur si simplu imi deschisesem inima catre o doamna doctor ginecolog care imi placuse foarte mult si imi inspirase multa incredere- este vorba de Oncescu Ana.
Am fost la ea, m-a verificat, mi-a spus ca e "cat o nuca" si ca arata f bine si m-a felicitat. NU mi-a facut nicio ecografie, m-a pus sa imi fac programare la o clinica privata si sa spun ca vin din partea ei.
Am sunat la acea clinica pentru ecografie, m-au programat abia dupa o saptamana si jumatate (inca nu am apucat sa ajung acolo). La cateva zile dupa vizita, mi-au aparut niste pete maronii, am sunat-o imeditat si mi-a recomandat NO-Spa si sa stau intinsa in pat, urmand ca a doua zi dimineata sa ma prezint la ea. Asta era Miercurea trecuta, Joi, la 9 ma duc la ea la cabinet inca odata mentionez la spitalul de urgenta Floreasca, ma examineaza si imi da tratament de mentinere a sarcinii, no-spa si stat la pat. Ma trimite acasa din nou fara ecografie, urmand sa ma duc la ecografie cand eram programata la clinica privata (saptamana asta).
Ajung acasa, am stat in pat toata ziua, dar pur si simplu simteam ca nu mai pot rezista fara ecografie. Imi aduc aminte ca am o cunostiinta la urgenta la Bagdazar, o sun si ii spun povestea cu ecograful si ma cheama a doua zi (Vineri adica).
A doua zi ma duc, ma duc fara probleme acolo, ma asez la ecograf si stupoare - se constata ca am abdomenul inundat de sange, sarcina extrauterina cu organ rupt. Sunt operata de urgenta, evident cu trompa pierduta si azi am iesit din spital refacuta din punct de vedere fizic ( in fine, fara fire scoase si cu retineri de la operatie- dar refacuta)- psihic vorbind, ma simt la pamant.
Imi e ciuda ca am avut asa ghinion cu sarcina, ca nu am putut salva trompa cu tratament medicamentos...am o groaza de temeri, am invadat internetul si citesc tot felul de variante.
Stiu ca urmeaza o perioada plina de incertitudini si imi pare rau de nuca pe care am pierdut-o.
V-am scris pe de-o parte pentru ca am nevoie sa comunic cu persoane care au mai trecut prin asa ceva si pentru ca se pot trage macar niste invataminte din aceasta poveste.Cu drag,Buggy"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confuciuswww.funscience.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Din pacate nu esti singura, daca asta te consoleaza cu ceva...

Uite aici, subiectul e destul de recent doar ca nu s-a mai scris nimic zilele astea.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140334&whichpage=1

Ceva nu am inteles... daca sarcina nu a fost in uter, ce era "cat o nuca"? Sau mai binezis unde? Ma tem ca d-na ta doctor s-a inselat, poate totusi se putea interveni mai repede.

Totusi despre faptul ca puteai evita pierderea trompei... daca citesti ce au scris fetele la link-ul de mai sus, ai sa vezi ca o data instalata sarcina extrauterina, trompa respectiva doar prin miracol isi va mai indeplini functia, chiar daca a fost tratata doar medicamentos.
Totul e ca cealalta trompa sa fie cat de cat sanatoasa, asa ai mari sanse sa mearga totul bine data viitoare.


Cu ocazia asta poate vor mai scrie si alte fete despre sarcini normale reusite dupa extrauterina? Ar fi de un real ajutor...

Adc cu Printesa Andra (18.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat! La operatie nu ti-a fost analizata trompa restanta? E foarte important ca sa fie functionala, sa fie sanatoasa....Daca e asa atunci nu iti ramane decat sa urmaresti ( ecografic) cand se produce ovulatia pe ovarul aferent trompei pe care o mai ai si care sper ca e ok. In mod normal o femeie ovuleaza o luna pe un ovar, urmatoarea luna pe celalalt ovar si tot asa. Sigur ca mai exista cazuri si cu ovulatie pe acelasi ovar in doua luni consecutive. Eu ma refeream in general la o femeie cu ovulatie ok pe ambele ovare. Asta inseamna ca dintr-un an ( 12 luni) tu ai avea 6 sanse. Am mai auzit eu povesti cu ovocitul care migreaza de la ovarul fara trompa la trompa cealalta, dar iti spun sigur ca nu am auzit pe nimeni sa ramana gravida asa. Eu cred ca sunt doar povesti, deci nu te baza pe asa ceva. Daca nu ti s-a spus ce e cu trompa pe care o mai ai sfatul meu e sa faci laparoscopie ca sa stii exact ce ai de facut. Daca trompa e cu probleme atunci singura sansa va fi FIV.
Nu stiu daca ti-ai facut analiza pentru chlamydia ( cultura din col) si din sange IgG si IgM. Chlamydia e o boala parsiva care duce la distrugerea mucoasei tubare si a cililor care tapeteaza interiorul trompei, care au functia de a capta oul si de a-l duce dupa fertilizare in uter. Daca acesti cili sunt distrusi embrionul nu mai poate ajunge in uter si uite asa se ajunge la extrauterina....

Iti doresc sanatate, refacere grabnica si multa bafta!

Ca sa te incurajez: eu cunosc o d-na care dupa o extrauterina ( cu extirparea trompei) a ramas gravida dupa cca 1 an de zile si acum are un beietel...a avut noroc pentru ca trompa cealalta a fost ok.

Nu e o tragedie orice ar fi. Exista inca sanse sa devii mamica!



Kora

CARPE DIEM!(Traieste clipa!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

draga buggy nu esti singura.
Acum o saptamana jumate eram si eu la fel ca tine, fericita sau mai degraba socata sa obtin un test de sarcina pozitiv dupa un fiv esuat si dupa o operatie de reconstructie tubara in 2005. Am intrat chiar pe forum, am cerut ajutor la fete, incurajari, etc.

Numai ca am patit ca si tine. Extrauterina. Din "fericire" insa, eu ma asteptam, dat fiind ca trompele mele erau operate, aveam acest risc de sarcina ectopica. Lunea trecuta am fost la eco, nimic, am fost si miercuri, tot nimic, bhcg-ul crestea normal si in uter nimic. Vineri m-am dus sa fac eco si am ajuns in 30 minute pe masa de operatie. Daca asteptam peste weekend se putea rupe trompa. Asa ca intr- ora eram diagnosticata si operata. Ah, si mi s-a scos si a doua trompa pe motiv ca era cu lichid pe ea. S-ar fi putut incerca repararea ei insa ma indoiesc ca medicul care m-a operat ar fi putut face asa ceva avand in vedere ca am niste niste cicatrice de parca ar fi operat un porc. Laparoscopic da' parca a cusut un porc si nu o femeie de 35 de ani care avea un corp bine facut si care ar fi mai fi avut dreptul sa poarte un costum din doua piese putin mai decoltat.
In 2005 la bucuresti, Dr Tutunaru a facut arta pe burta mea la operatia laparo, am avut niste incizii superbe, in 3 saptamani nu se mai vedea nimic, iar acum parca au cusut astia un sac si nu un om.

Unii mi-ar spune sa zic mersi ca mi-au salvat viata, dar totusi, sa-ti bati joc de cineva care iti mai si baga destui bani in buzunar...

Fetelor care sunteti din craiova, sa nu va lasati pe mana niciunui chirurg de aici, ca riscati sa plecati de la chirurgie I, vizavi la chirurgie plastica sa va reparati cicatricele.

Asa ca buggy, iti inteleg suferinta. Tu macar mai ai o sansa pe cealalta trompa, eu nu mai am decat FIV-ul ca alternativa...

cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

buna, buggi
sa stii ca si eu am trecut printr-o extrauterina in luna iulie cu trompa dr extirpata, iar acum sunt graviduta. Azi am fost la eco sa mi se confirme sarcina si se pare ca samburelul exista acolo.Asa ca nu dispera, tot raul e spre bine.
Te pup


mamica de fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Buggy , imi pare rau ca ai trait aceasta experienta crunta...In iulie, cand mi s-a intamplat mie, l-am rugat pe Dumnezeu sa fiu eu ultima femeie care trece prin asa ceva...Se pare ca ruga nu mi-a fost ascultata.Adc ti-a indicat foarte bine ce sa citesti...Si mie mi-a spus medicul meu ca si daca imi remitea sarcina cu metotrexat, trompa nu ar mai fi fost functionala, deoarece medicamentul respectiv este extrem de toxic si distruge totul in cale...
Discordia , asta este o veste pe care sa o dai, asa, ca printre altele???Ar trebui sa sari in sus si sa te bucuri, uitand experienta prin care ai trecut.Dumnezeu te-a binecuvantat asa repede dupa necaz...Te rog din suflet sa fii mai optimista si sa te bucuri de minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

discordia, subscriu la ce spune aerlilian .
pai eu era cat pe ce sa nu vad ce ai scris... felicitari, si doamne, ce ma bucur cand aud de asemenea situatii...
sarcina usoara!
si aerlilian, nu te-am uitat, astept sa aud o veste asemanatoare de la tine.

Adc cu Printesa Andra (18.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Dragele mele, Va multumesc pentru raspunsuri, Discordia felicitari, e o veste super, mai ales ca vine dupa o experienta asemanatoare.
Ce sa va spun... trec prin niste momente cumplite, realizez ca nu am apreciat cum trebuia sarcina, ca am tratat-o ca pe ceva normal, desi pe de alta parte simt ca am cazut 100m in gol. Am fost asa de fericita (poate ca nu realizam prea bine atunci, dar acum realizez).
Am cosmaruri noaptea, unul dupa altul, pentru mine tot anul a fost cumplit.
Pe 3 ianuarie era sa mor in Egipt, taiata de elicea unei barci, pe 4 m-am intors si in aceeasi noapte a murit bunica mea pe care am iubit-o enorm, enorm...pe 20 februarie mi s-a scos 1,40m intestin subtire (tot dintr-o neglijenta a medicilor, dar si atunci puteam sa mor pentru ca imi pusesera initial un diagnostic gresit), pur si simplu, parca nu se mai termina...
Va spun sincer ca acum ma tem pentru relatia mea...
Dupa o relatie de 5 ani care parea sa nu piara niciodata dar care acum 2 ani s-a dus pe apa Sambetei, am avut norocul sa reapara in viata mea cel care insemnase enorm la un moment dat pentru mine dar cu care nu fusese sa fie.
Si acum, dupa un an jumatate, ma vasusem atat de implinita cu el alaturi si insarcinata fiind.
Acum fara sa vreau il studiez in tacere, cum se poarta, ce spune, oare ce-o gandi, cum oare ma priveste acum dupa tot ce s-a intamplat si dupa toate riscurile ce se arata la orizont.
El e mai mare cu 11 ani ca mine, poate se simte presat de timp. Nu pot purta discutii cu el despre asta acum. Ii spun doar cat se poate de neutru una sau alta (legat de ce s-a intamplat si de variantele ce pot aparea)dar nu ii pot arata toata nesiguranta asta.
Pur si simplu parca nu ma pot aduna, imi dau seama ca ma pierd in lamentari fara rost.
Va multumesc din nou pentru sustinere Buggy

"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confuciuswww.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

aerlilian nu am putut anunta vestea mai cu tam-tam pt ca nu ma lasa fetita sa scriu asa ca am scris doar esentialul

buggy si pe tine, te inteleg perfect prin ce treci, aceleasi stari le-am avut si eu cand am aflat ca este SEU, dar uite ca se poate bb chiar si cu o trompa si fara tratamente. In privinta sotului nush ce sa zic, al meu cel putin a fost alaturi de mine, desi si el este un pic presat de timp are 36 de ani.
Oricum sa stii ca bb va aparea cand te astepti mai putin, ti-o spun din experienta. La primul copil la fel a fost, iar acum sincer nu ma asteptam sa raman gravi, nici nu am fost stresata de idee deoarece aveam 3 luni de asteptat cf sfatului medicului, si uite ca minunea s+a intamplat.

mamica de fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Discordia , ma bucur din tot sufletul pentru tine!!!.Esti o alinare pentru noi toate cele care speram.Deci...SE POATE!!!Sa-ti dea Dumnezeu o sarcina usoara si un bebe sanatos!Astept in continuare vesti de la tine!
Adc, sunt momente in care aproape ca nu mai sper...Dar imi revin si ma remontez, pentru ca nu am alt tel acum decat sa am un bebe sanatos cat de curand.Toate ambitiile profesionale au disparut, nu conteaza decat implinirea familiala acum.Ce pot sa-ti spun...Cele doua luni care au trecut de la operatie au fost binecuvantate cu ovulatie pe partea sanatoasa, dar nu s-a intamplat nimic...Ma voi duce din nou joi la monitorizare,dar e prea putin probabil ca si in a treia luna consecutiva sa ovulez pe aceiasi parte...Eu totusi ma duc sa vad...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Buna, Azi am fost sa mi se scoata o parte din fire, e posibil ca duminica sa scap si de restul.
Am intrebat doctorul cum se prezinta cealalta trompa, mi-a spus ca "acceptabil" el e foarte optimist in ceea ce ma priveste, mi-a spus ca totul va fi bine...acum ramane de vazut.
:(Buggy"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confuciuswww.funscience.ro

Mergi la inceput