FIV in Ungaria - 64

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

buna seara fetelor

incepe activitatea pe aici bag de seama

goggy....Doamne-ajuta....sa fie cu reusita
isa.....stai cuminte in pat.....si sa ne aduci beta maaaaaare de tot
rubia....si eu tot in noiembrie cred ca voi incepe stimularea....dupa 10-11 ale lunii...poate ne cafelim pe la Budapesta

oare cam cat ma costa toate analizele din lista lui Kovacs daca vreau sa le fac la clinica???...adica oricum acolo le voi face....da sa stiu cu cati bani sa ma duc la mine.....nu vreau sa platesc cu cardul....si voi merge direct cu forinti...aveti idee???.....250.000 forints or fi de ajuns???

va sarut si va imbratisez cu drag
sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Avalon, multumiri pt capitol nou,si spor la zugravit!
Offf, Luck draga mea, stiu cum e sa cauti raspunsuri...
Rubia, Goggy, ma bucur ca ati pomenit de cariotip, cred ca o sa il fac si eu tot acolo, ca tot nu am reusit inca sa il facem aici...
tamaryllis, nici pe mine nu m-au durut sanii cateva luni dupa fiv-uri (ma dor si pe mine de obicei, vreo 2 saptamani, dupa ovulatie).
bitza20, m-am uitat in arhiva mea de mail, eu i-am scris dr prin iulie, sa il intreb informatii generale, mailul in care i-am zis ca vreau programare e de pe 23 august. Ne-a programat la consulatie pe 18 septembrie.
Asadar, mai avem si noi mai putin de o saptamana..
Fetelor, a mai fost vreuna singura la consulatie? Em m-am gandit sa merg singura, sper sa ma descurc cu orientarea prin Budapesta. O fi o idee rea?



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui goggy
1. din ce am inteles, nu considera necesar. A vazut ca raspund bine la stimulare cu doze mici de hormoni, hormonale ok, nu am chisturi, plus mutatia protrombinica. A zis ca stimularea creste riscul de coagulare oricum foarte mult si nu are rost sa il mai creasca si cu AC daca nu e musai.
2. Clexane din Z4-5, intrerupt inainte de punctie, reluat dupa.
3. Cu MTHFR a zis ca nu e cazul sa-mi bat prea tare capul ca 40% din po****tie are mutatia asta genotip heterozigot dar se referea la 1298c nu la C677T.
4. Z6 de stimulare (Z7 de CM ) dar inainte de a face doza pt Z6. Adica ma stimules 5 zile, in a 6 a ajung la el si atunci imi da doza pentru ziua 6.


Si mie mi-a zis la fel de MTHFR, ca pozitiv heterozigot are 40% din popu.latie (eu am alela C677T) si ca doar in caz de homozigot da Acid folic. Eu fiind mai paranoica de felul meu, nu prea ma linisteste ideea ca MTHFR pozitiv heterozigot are 40% din popu.latie, asa ca probabil ca o sa incep sa iau ceva vitamine .
Iti doresc mult succes la FIV!

Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt pentru ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a deosebi pe una de cealalta!

MTHFR C677T heterozigot+mutatia protrombinica heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Asa este Goggy, puiule, are dreptate dr.Kovacs cu MTHFR, heterozigot are un procent mare din po****tie... asa ca nu te apuca sa te indopi cu doze de elefant de vitamine B cum citesc pe la alte subiecte... Pareri isi da toata lumea, insa multi vad, putini cunosc... eu am un fix cu dozele, nu am luat decat complex de B-uri de la Doppel Herz sau omega 3 cu B-uri si acid folic 5 mg cate 1/zi si magne B6 2 sau 3 pe zi, plus jumatate de pastila de vitamine prenatale dupa o schema elaborata astfel incat toate B-urile sa nu fie in exces.
Cat despte mutatia prototrombinica, dr.Kovacs ti-a dat tratamentul corect, clexane iti va asigura o acoperire excelenta pentru aceasta afectiune.
Aaaa, si inca o bila alba pt dr.Kovacs, intr-adevar anticonceptionalele (ca orice hormon) nu fac decat sa accentueze coagularea sangelui.
Dealtfel, si dr.Simona Avram iti va spune acelasi lucru atunci cand vei merge la consultatie, vei vedea. Sa nu ai niciun fel de retinere in a-i arata toate analizele facute (si cele de la Fundeni, pentru ca nu sufera de orgolii prostesti ca alti medici) si in a-i spune ce tratament urmezi. Vezi ca am dat la subiectul trombofilia numerele de telefon de contact, nu mai caut acum in agenda ca nici nu stiu pe unde e plina de vopsea lavabila

Felicia, nu cred ca e o problema sa mergi singura, ungurii sunt oameni foarte amabili, incepand cu personalul de la hoteluri care vorbesc destul de bine engleza, sunt foarte deschisi si fac pe ghizii, pana la oamenii de pe strada... Budapesta e o capitala cu adevarat europeana si cred ca nu vei intampina probleme de niciun fel. Mult noroc iti doresc, voi fi cu pumnii stransi pentru tine

Samira, cel mai bine ar fi sa-i scrii doctorului si sa-i soliciti informatiile legate de pretul analizelor, sunt convinsa ca iti va raspunde prompt.

Luck, raspunsul meu este acelasi si nu e frumos sa ma pui sa repet: rezultatul tau nu are legatura cu anticonceptionalele. Rezultatul tau slab se datoreaza unei scheme de stimulare neadecvate. E decizia ta ce vei face in continuare si cu medic vei incerca, insa trebuie sa te orientezi rapid ca timpul trece si trece nemilos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Scuze ca dau buzna dar aici sunt fetele cu heparine .
Am si eu o intrebare - aspenterul / clexanul voi il luati la ora fixa?

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Cata, eu am luat intodeauna aspenterul seara inainte de culcare si injectia cu heparina am facut-o dimineata, deci nu am respectat chiar ore fixe decat la heparina in primele luni (faceam injectia inainte sa plec la serviciu la ora 8), acum m-am mai lenevit si o mai fac si pe la pranz. O data sau de 2 ori am uitat insa s-o fac dimineata si am facut-o seara dupa ce m-am intors de la serviciu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Avalon - multumesc mult, io stau prost cu neuronul. Daca nu pun telefonul sa ma anunte ca nu-s normala uit si ma cred iar integrata in societate, fara nici o problema, genul ala care ramane gravida din prima , conduce, merge la serviciu, face piata, da cu aspiratorul, ajuta vecinii si naste normal in saptamana 53 cu travaliu de 5 min.Si se duce dracu ora mea de aspirina. Daca nu citeam acum la voi nici la stirea mea nu era ca imi lipseste ceva din meniu de azi .

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

buna seara fetelor!
Avalon felicitari pentru sarcina minunata pe care o porti! am aflat de la Sheri dar nu am avut nici o ocazie sa vorbesc cu tine! iti doresc o nastere usoara si la termen (cat mai aproape de termen) si, multa putere si rabdare dupa! sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!

Pup toate fetele si va doresc tuturor mult noroc si... nu va pierdeti speranta

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

Avalon - multumesc mult, io stau prost cu neuronul. Daca nu pun telefonul sa ma anunte ca nu-s normala uit si ma cred iar integrata in societate, fara nici o problema, genul ala care ramane gravida din prima , conduce, merge la serviciu, face piata, da cu aspiratorul, ajuta vecinii si naste normal in saptamana 53 cu travaliu de 5 min.Si se duce dracu ora mea de aspirina. Daca nu citeam acum la voi nici la stirea mea nu era ca imi lipseste ceva din meniu de azi .

Catalina

coltul meu de rai


asta cu "credeam ca sunt normala si integrata in societate" m-a rupt!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui lachione

buna seara fetelor!
Avalon felicitari pentru sarcina minunata pe care o porti! am aflat de la Sheri dar nu am avut nici o ocazie sa vorbesc cu tine! iti doresc o nastere usoara si la termen (cat mai aproape de termen) si, multa putere si rabdare dupa! sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!

Pup toate fetele si va doresc tuturor mult noroc si... nu va pierdeti speranta

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna


Mi-ai facut o surpriza mare de tot, Lachi! Multumesc frumos ca te-ai gandit la mine, nici nu stii de cand astept vesti despre tine si fetite ... chiar am intrebat-o pe Sheri de voi! Ma uit la pozele de la turta si sunt delicioase in rochitele lor! Cand ne mai vedem si noi la o intalneala, ce zici?

Mergi la inceput