focus hiperecogenic cardiac

focus hiperecogenic cardiac | Autor: october_rust

Link direct la acest mesaj

Buna,
Va scriu pentru prima data aici, desi va urmaresc de ceva timp. Sunt insarcinata in 23 de saptamani si 3 zile si am avut pana acum o sarcina usoara si fara probleme. Ieri am fost la morfologie fetala, toate bune si frumoase pana la descoperirea unui focus intracardiac sau focus hiperecogenic cardiac de dimensiuni 1.8 mm care poate reprezenta o problema cromozomiala.
Am 30 de ani si dry testul din primul trimestru a iesit foarte bine, de asemenea resul de masuratori de la morfologia fetala au iesit in limite normale, doctorul imi spune sa nu ma nelinistesc , insa cititnd peste tot ca acest focus ecogenic e un soft marker pentru sindrom down nu pot sa stau pe roze.
S-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare si daca da, care a fost rezultatul final?
Cu multumiri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nonni spune:

nu m-am confruntat cu focus intracardiac dar m-am confruntat cu ventriculi laterali mari (la creier) pentru varsta fetala la baietelul meu tot la primele masuratori morfofetale. si mventriculii mariti pot fi un marker pentru down, dar corelate cu celalalte masuratori iti va exclude aceasta posibilitate.

la mine s-au urmarit ventriculii pe perioada sarcinii, am mai facut trasfrontaliera dupa nastere, dar lucrurile au evoluat catre normal. am un baietel de 2 ani acum fara probeleme de sanatate (multumim lui DD)

in plus din cate vad focusul intracardiac exista si la sarcini in regula fara a periclita sanatatea copilului:

Echogenic intracardiac focus (EIF) is a small bright spot seen in the baby’s heart on an ultrasound exam. This is thought to represent mineralization, or small deposits of calcium, in the muscle of the heart. EIFs are found in about 3-5% of normal pregnancies and cause no health problems.

EIFs themselves have no impact on health or heart function. Often the EIF is gone by the third trimester. If there are no problems or chromosome abnormalities, EIFs are considered normal changes, or variants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna october rust!
am facut si eu mrfofetala 4d si la fel mia iesit la bebe un focus hiperecogen in ventriculul stang. am citit multe pe net si la fel stiu si eu ca este un marker pt sindrom dowmn. si eu la fel sunt tare nelinistita. mai ales ca dct de la eco mia zis sa nu imi fac foarte multe probleme ca acea calcefiere de la inima se resoarbe in trim 3 si nu mia zis nimic de sindrom dowmn. asta am aflat eu dupa eco ca am citit pe net. ma gandesc ca dak erau probleme imi spunea. dupa cea a vazut asta la inima sa intors iar la cap sa faca alte masuratori probabil dak era ceva iesea la masuratori.
dak vezi acest mesaj raspundemi ce ai facut? ai intrebat vreun genetician ceva? astept raspuns.
gravi 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns october_rust spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
myky791, eu am reusit in luna ce a trecut de la descoperirea focusului sa ma linistesc, am intrebat doctori, am citit tot ce am gasit cu referire la subiect, am facut o noua ecografie, bebe a fost masurat si analizat cu atentie si mi s-a spus ca dezvoltarea lui e normala (oasele la manute si picioruse ar fi fost mai scurte in cazul unui copil cu SD, gatul ar fi fost gros). Este evident, nimeni nu poate garanta 100% sanatatea fatului, dar doctorul la care merg mi-a spus ca a mai avut paciente cu focus intracardiac (cineva a avut multiple focare) si au nascut copii sanatosi, ca SD vine si cu alte semne prevestitoare, si atata vreme cat dry testul a fost ok nu e cazul sa fiu ingrijorata.
Peste doua saptamani voi avea un nou control si am sa revin cu amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

october_rust, am facut si eu morfofetala si mi-a gasit si mie ''o mica imagine hiperecogena la Vstg'' si atat ecografistul cat si dr meu ginecolog mi-au spus sa nu-mi fac probleme ca poate sa fie un defect de tehnica, o imagine falsa atata timp cat nu are o dimnesiune mai mare. Nu mi-a spus de la ce dimensiune ar trebui sa ma ingrijorez, dar eu merg pe mana lor si daca mi-au spus sa nu-mi fac griji, nu o sa-mi fac. oricum saptamana viitoare ma duc sa imi repet morfologia si la un alt dr ca sa cer si o alta parere. Si eu am citit pe net ca ar avea legatura cu SD, dar incerc sa gandesc pozitiv ca bebeul meu este sanatos si sunt convinsa ca asa va fi. Vom naste copii sanatosi si la termen. Sa dea DD ca la morfologia de 32 de saptamani sa nu ne mai apara la ecografie aceasta imagine hiperecogena.

Lali 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna gravidutelor.
eu nu am fost cu rezultatul la eco ink la ginecologul meu, pt ca ginecologul meu e un mare tampit. este impotriva sa faci ecografe in alta parte decat la el la cabinet si mie frica sa nu ma mai primeasca ca pacienta. o s ama duc la un ginecolog mai tanar, care am inteles ca a muncit la Bucuresti, sa ii cer o parere.
am inteles ca si la 32 de sapt acel punct tot se mai vede, abia pe la 37 de sapt dak dispare. nici eu nu stiu ce sa fac dak sa ma programez la 32 de sapt sau nu. dak imi zice ca e tot acolo? mi se par 400 ron aruncati aiurea pe un eco dak punctul nu a disparut. oricum la acea varsta de sarcina nu se mai poate face nimic. si acum un un ceva in suflet, normal, dar ma rog la Dumnezeu sa fie bine, ca fatul sa fie sanatos. va mai scriu dupa ce ajungla control.
eu eco il facla bucuresti, e si obositor drumul ptr mine. pacat ca nu avem in Braila asa ceva. october rust sa ne mai dai vesti. tu ar trebui sa nasti prin decembrie la sfarsit? nu? e diferenta de o luna intre noi parca. astept vesti de la tine. o sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns october_rust spune:

Buna dragi mamici,
Am fost ieri la un nou control cu ecografie, bebe e bine, dezvoltat normal si extrem de vioi. Focusul e tot acolo, e posibil sa dispara pana la finalul sarcinii sau nu, insa concluzia doctorului e ca nu sunt motive de ingrijorare si ca SD-ul s-ar fi vazut cu siguranta, mai ales in zona fetei. Asa ca sunt linistita si am incredere ca va fi bine. DPN-ul e estimat pentru 4 ianuarie, dar se spune ca fetitzele se grabesc.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si va doresc sarcina usoara si bebelusi sanatosi si frumosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

neai dat vestibune october-rust. sa fie o fetita sanatoasa. imi pare bine. si eu mam mai linistit un pic, cum ai spus si tu se vedea la fat, si ar fi fost si alti markeri pt sd. ma rog la Dumnezeu sa fie un baietel sanatos
eu am dpn pe 3 feb.
multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonikk spune:

buna viitoare mamici.sunt o mamica fericita a unei fetite minunate.la fel ca si voua,la eco ,fetitei i s-a descoperit focus hiperecogeni in v st.nu stiu daca conteaza,eco am facut la med life.doctorita m-a intrebat cum a iesit tripul test.imi iesise ok.mi-a spus sa nu imi fac griji ca probabil o sa dispara in trim 3.in trim 3 am facut o eco normala si inca nu disparuse.pe 6 mai 2009 a venit pe lume minunea noastra.era perfecta.acum are 8 luni si este foarte jucausa,nu a fost bolnava niciodata de nimic,nici macar febra nu a facut.nu stiu daca mai este activ subiectul dar daca da,nu va alarmati,sigur bebe va fi bine.nastere usoara va doresc si bebici sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns october_rust spune:

Vin cu vesti bune, fetitza mea s-a nascut sanatoasa, e frumosa si creste vazand cu ochii. Focusul a fost vizibil la ecograf pana la finalul sarcinii, insa nu a influentat cu nimic sanatatea micutei mele.
Va multumesc pentru suport, sa aveti copilasi sanatosi si frumosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna! revin si eu cu o veste buna ca sa linistesc mamicile care au avut aceeasi problema sau au aceeasi problema. eu am nascut un baiat sanatos, deci focusul acela poate aparea la toti bebeii fara sa aiba alte urmari. noi nu am mai facut alt eco la 32 sapt sa vedem dak mai e focusul acolo, am facut un eco 2d aici in Braila si nu sa vazut nimic. cred ca se vede doar la 4d. multumim lui Dumnezeu pentru minunea care ne-a dat-o! bebei sanatosi la toate mamicile!

Mergi la inceput