Moluscum contagios

Moluscum contagios | Autor: bav

Link direct la acest mesaj

am un baietel de 2 ani si 11 luni caruia in primavara i-au aparut niste bubite mici de culoarea pielii si mergand la dr. ne-au spus ca se numesc moluscumi
i-am aplicat crema Retin-a timp de 3 sapt si nu i-au trecut, apoi dr. dermatoloaga de la Victor Babes in urma hotararii ei i-a chiuretat( i-a scos cu radacina cu tot-cat a putut)dar dupa 2 sapt iar au aparut
acum mergem la o dr. dermato-pediatra de la spitalul Gomoiu si de 2 sapt. suntem in tratament cu diverse creme, sirop Viusid ( ptr. imunitate) si in fiecare miercuri mergem sa ii puna pe bubite azot inghetat
problema e ca bubitele in loc sa dispara s-au inmultit si s-au extins de pe burta pe picior
a mai trecut cineva cu copilul prin asa ceva? am tot cautat impresii, pareri despre moluscumi si cum trec ei si in afara de chiuretat nu am gasit altceva

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

da, am trecut eu prin asta cu fetita cea mare, un an m-am chinuit cu ele. Era plina si pe burtica, pe partea inferioara a coapselor, incepusera sa-i apara pe gat si pe fata, din cauza ca se scarpina si se intindeau peste tot. Nu am chinuit-o cu chiuretatul, dar am incercat cu solutii, creme, vitamine- nimic n-avea efect.Cu ce am reusit sa scapam - doua ture de tratament cu isoprinosine,cate 10 zile daca imi amintesc bine, si timp de o luna cate 3 pahare de suc de sfecla rosie, morcov si mar pe stomacul gol (dimineata, pranz, seara).Local o dadeam zilnic cu o solutie de la farmacie, dar nu imi amintesc cum se cheama. Au disparut dupa tratamentul asta si n-am mai avut probleme de atunci.mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 35+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

A avut si fetita mea pe la 1 an si jumatate, avea pe torace, fata si manute.

Am tratat-o acasa cu Duofilm aplicat in fiecare seara pe ele. II ziceam "hai la pictat" si statea fara nicio problema. Cu asta am scapat de tot, fara urme absolut deloc. Si am luat si noi Viusid, ca inteleg ca e si chestie de imunitate.

De la chiuretat nu raman urme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lullabay spune:

Si noi am avut.Prima bubita am vazut-o la baietelul meu la sase luni pe torace,apoi cand l-am intarcat la un an, s_au inmultit,pe torace in fata si in spate.Dermatologul a incercat sa le chiureteze dar e destul de dureros si nu am rezistat sa ii scoata decat vreo doua bubite,mi_a spus sa i le scot eu in timp ce doarme cu un ac...dar era imposibil ,pentru ca il durea si se trezea,am incercat de doua ori si gata...
Am facut si noi tratament cu isoprinosine,dar nu prea s_a schimbat nimic,de fapt daca stau bine si ma gandesc nu s_au mai inmultit.
Apoi un dermatolog,sa ii dea Dumnezeu sanatate ca tare destept a fost :)) ne_a prescris o crema pe care am preparat_o la farmacie,care practic subtia suprafata tegumentului si au inceput sa iasa singure destul de usor...si dupa ce a iesit si ultima nu a mai avut...
nici acum nu stiu de unde a luat_o se zice ca mai frecvent din piscine,dar cand am vazut prima bubita avea sase luni si nu facea baie decat in cadita lui...
noi ne_am cautat si nu aveam..sa fi luat de la noi
Cert este ca pe masura ce cresc si le creste imunitatea se vindeca,pr e cu gradinita pt ca fiind contagioasa daca li se face control dermatologic nu sunt lasati la gradinita.
Numai bine si sper sa gasiti solutia pentru voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

dupa tratamente date ba de dr Badut de la Gomoiu, ba de dr Ioan Nedelcu, dupa Isoprinosine, Viusid, castellani si alte multe creme, solutii si badijonari, am recurs la Lasermed, la dr Lavinia Zalupca. alexandra avea 4 ani, a luat-o cu binisorul, a dat-o pe bubite cu o crema care amortea locul si apoi a chiuretat/cauterizat cu laserul locul. a avut peste 20 de asemenea bubite.

multumesc lui DD ca acum e bine, nu au recidivat, semnele ramase sunt aproape insesizabile (a avut aproape numai pe picioare, oricum).

sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bav spune:

multumumesc fetelor ptr. raspunsuri
Isoprinosine i-am dat si eu primele 5 zile din luna, urmand sa ii dau si in oct. si noiembrie
la spital la Gomoiu la dr. Nicoleta Badut suntem cu tratamentul
acum suntem in a 4 zi de uns cu Acivircrema si sa zic ca parca sunt mai mici, mai estompate
ideea e ca dr. mi-a zis ca dupa baie sa incerc eu sa le scot cu unghia dar sincer nu am putut
Irina C multumesc ptr. ideea cu sucul din sfecla+mar+morcov, de azi ii dau cum m-ai sfatuit tu
as putea sa ma duc la Lasermed sa i le scoata, ideea e sa nu apara din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Am patit si noi, doar o bubita insa, pe obraz. Am fost la o dr dermatolog, Olga Simionescu, si ne-a explicat asa: daca se sparg se face cu f mare atentie pt ca se inmultesc daca nu dezinfectezi bine, si mai bine procedura s-o faca un dr dermatolog, apoi, ce e foarte important si vad ca n-a zis nimeni pana acum aici: pot trece si singure, doar ca poate dura si un an jumatate. Important e sa se redreseze sistemul imunitar. La noi a trecut de la sine, dar a durat un an jumatate, cam asa. E adevarat, nu-l manca, nu-l deranja, doar ca era inestetic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bav spune:

Citat:
citat din mesajul lui amik

dupa tratamente date ba de dr Badut de la Gomoiu, ba de dr Ioan Nedelcu, dupa Isoprinosine, Viusid, castellani si alte multe creme, solutii si badijonari, am recurs la Lasermed, la dr Lavinia Zalupca. alexandra avea 4 ani, a luat-o cu binisorul, a dat-o pe bubite cu o crema care amortea locul si apoi a chiuretat/cauterizat cu laserul locul. a avut peste 20 de asemenea bubite.

multumesc lui DD ca acum e bine, nu au recidivat, semnele ramase sunt aproape insesizabile (a avut aproape numai pe picioare, oricum).

sanatate multa!

Alexandra mare, Alexandra mica (10 iulie 2003) si Vladimir (21 septembrie 2008) http://picasaweb.google.com/alexandracojocaru2

Mergi la inceput