Incap 3 scaune de copii pe bancheta din spate?

Incap 3 scaune de copii pe bancheta din spate? | Autor: ralucis

Link direct la acest mesaj

Buna! Ma framanta un subiect de ceva vreme si sper sa ma ajutati :) . Incap 3 scaune de copii pe bancheta din spate a masinii? Am 2 copii si ma gandesc deja la al treilea. Tocmai ce m-am intors din concediu si incercam sa ma gandesc cum va fi in formula de 3 copii si 2 adulti, cum asez copiii in scaunele lor. Am mai vazut doi copii in scaun in spate alaturi de mama, iar un altul, tot in scunul lui, langa sofer, dar nu mi s-a parut prea ok. Sper sa ne si schimbam masina anul viitor, asa ca poate am in vedere un anumit model. Multumesc frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

In Polo-ul meu nu au incaput 3 scaune: unul grupa 3, doua grupa 2.
Insa in Bmw da
Depinde de modelul masinii si al scaunelor

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Multumesc, asa ma gandeam, ca depinde de modelul masinii, oscilez intre un model clasic break, care sa fie mai spatios in interior, dar, daca nu incap asa 3 scaune, ma gandesc la o varianta cu 7 locuri, poate asa imi rezolv dilemele:)
mai astept raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La noi incap (opel zafira)... si are 7 locuri
Destul de greu de folosit cele 2 locuri... dar cateodata la noi trebuie... cand mai merge cate o bunica cu noi.
Am pus pe bancheta si 3 scaune grupa 2... cand am plecat mai departe, sa pot regla si scaunul mandrei cand doarme... dar in mod normal avem 2 doua grupa 2 si unul grupa 3. Mandra sta in mijloc, iar baietii in laterale



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

In mod normal, dupa 5-6 ani copilul poate sa stea in booster, care incape fara probleme in majoritatea masinilor intre 2 scaune de bebe. Numai ca e inghesuiala mare. Noi acum, asteptandu-l pe bebe 3, tre sa ne luam o masina de 7 locuri si eu sunt asa de obisnuita cu masina asta, ca am intors-o pe tpate partile si am ajuns la cocluzia ca ar fi mare chin, deci trebuie schimbata, asta e.


14+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Si eu am avut dilema asta. Cand eram insarcinata cu bb3, mi-am schimbat masina, in speranta ca vor incapea 3 scaunele. La mine nu au incaput. Era sa fac depresie ca nu putem pleca toti la plimbare . Am incercat n variante (ca avem 3 scaune pt. copii mari, unul 1+ si doua scoici ). Nu a mers nimic. Foarte greu incapea Maria intre scaune, dar fara scaunel sau incaltator.

Ideea e ca depinde de forma banchetei din spate si nu de marimea masinii. Cu cat sunt mai "fotolii" cele doua locuri din exterior, cu atat scad sansele sa incapa scaunelele. Daca bancheta e dreapta, atunci e posibil sa incapa. Daca te ajuta cu ceva, am probat si nu incap sigur in : Golf, Polo, A6, A4, A3. Au incaput dar foarte inghesuite in Tiguan, care are bancheta dreapta.

Asa ca de o saptamana am schimbat masina, am luat Sharan si e alta viata, m-am linistit si eu, nu mai trebuie sa trag la sorti care dintre copii ramane acasa .




www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

deci tine clar de masina, sa vedem ce-om face atunci, probabil tot la una cu 7 locuri sa ne oprim. multumim pt sfaturi si o sa va anuntam ce am gasit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Nu stiu daca se gasesc in Romania, dar din tot ce am vazut Buick van mi se pare cea mai misto. Are mult loc si se pot intoarce scaunele astfel incat toata lumea sa vada pe toata lumea si ai loc sa te misti din fata pana in spate fara sa sari peste scaune.


14+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput