Mamici fericite cu mai multi copilasi (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

ANTIM LA MULTI ANI! Sa fi sanatos si fericit alaturi de familia ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Ce mai faceti dragi mamici?

Va citesc cu placere si mi-e dor de voi dar nu am timp de nimic.... insa ma gindesc de multe ori la voi cu drag

LA MULTI ANI ANTIM !!

Pe scurt despre noi: imi place tare mult sa fiu casnica, full time mum si atit! Se fac imediat 2 ani si nu-mi vine sa cred, nu am chef de nici un servici si sper sa nici nu trebuiasca sa ma mai duc. Poate as face ceva part time, dar nu acum, peste citiva ani..

Matei e in clasa a 4-a, vorbeste bine germana, are prieteni, face fotbal, volei si karate, l-as mai da si la muzica totusi....Romana e in ultimul an de gradi, saptamina asta va incepe a 3-a gradinita, am tot schimbat-o ca nu eram multumita, merge la balet, teatru si muzica. Vic cel mic a crescut si face si el 14 luni saptamina asta, nu-mi vine sa cred, as opri timpul in loc uneori....

-------
mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)
si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

..........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Marimar ma bucur ca ti-ai facut timp sa mai "treci" pe aici. Nu-mi vine sa cred ce trece timpul, ce copii mari ai, parca ieri ne povesteai ca esti insarcinata. Cum te organizezi? Imi pari tare optimista, vad ca nu te plicti acasa. Nici eu nu aveam timp sa ma plictisesc dupa ce l-am avut pe Vlad, dar un part time ar fi super, zic eu. Ce fain ca Matei face atatea sporturi. Bogdan a cam incercat destule, dar nu este statornic. Acum imi spune ca vrea la inot, tre sa caut undeva aproape. Vlad face tenis, este tare incantat, sunt curioasa cat il tine.
Sambata ne-am chefuit, l-am sarbatorit pe Alexandru, maine face trei ani, dar martea este mai greu, asa ca ... A fost plin de copii, galagiosi, dar i-a placut tare mult. Cred ca este primul an in care realizeaza ca-i ziua lui. Ce nu a inteles de ce nu i-am luat cadou, am spus ca ii vom lua de ziua lui, asa ca maine mai tragem un chef la gradi si unul mai mic acasa.
Pupici si sa aveti o saptamana cat mai buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Miha, nu-mi vine sa cred ca Alexandru face deja 3 ani !!!!!
LA MULTI ANI, sa-ti traiasca mezinul si sa fie mereu fericit in familia voastra frumoasa !
Nu te mai gindesti deloc la o fetita????

Eu sint in forma, vesela si fericita, ma gindesc uneori ce-ar fi sa-i facem si Romanei o surioara.....nu mai mai sperie deloc inca un copil,am experienta...ha ha.
Mai ales ca bebe Vic a fost mereu cumintel, este foarte usor cu el, sa tot ai asa copii....Cei mari se bat care sa-l tina mai mult in brate, care sa stea la masa linga el, care sa-l pupe mai mult.
Dar de fapt si de drept as adopta, mi-ar placea foarte mult sa am un copil adoptat printre copiii mei ( de orice rasa ar fi, chinez, african, indian...)
Lui Matei ii plac sporturile, problema e ca numai sporturile ii plac, nimic altceva , stau cu gura dupa el mereu sa citeasca o carte, negociem mereu: ai citit = ai voie si la computer, altfel nu ! Romana ar face orice, dar in primul rind balet, muzica, pictura, orice face cu placere iar Vic cel mic momentan ii insoteste pe toti peste tot fara sa protesteze .


hai mamici la raport, ce mai zic si fac copiii?? Dar voi???

-------
mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)
si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

..........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Multumim de urari! Alexandru a fost tare fericit astazi, am fost si la gradi cu tort, i-au cantat colegii "la multi ani", au fost asa draguti, a fost prima aniversare in colectivul lor. L-am mai sarbatorit si in familie o tura si a fost tare incantat.
Marimar nu imi mai doresc inca un copil, ne-am dorit trei si asa ma simt implinita. Nu cred ca as mai face fata la inca un bebe si nici timp nu as mai avea. Copii mei sunt tare energici, toata ziua se cearta, se bat, dar daca ii despart si ii pun separat este jale. Ma tot intreb cum de ai timp de toate, sa duci copii peste tot. Noi de-abea ne organizam, Bogdan isi face tare greu temele, tot timpul tre sa stau dupa el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Alexantru , Miha sa-ti traisca feciorul cel mic, sa fie sanatos sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii, alaturi de fratiorii lui!
Adita, "La multi ani!!" pentru Antim. Ce repede trece timpul. Mai putin si-ti ti bebele in brate!

....sa mai zic si eu ca nu am timp de nimic??. Dar suntem bine sanatosi. Cei mari cu scolilele, gradinitele si cea mica pe langa ei. David a inceput de 2 luni clasa I. Aseara am fost la sedinta cu parintii. E un copil cuminte si linistit la scoala.....inca ii place. Are de 3 ori pe sapt teme cate o coala A4 cu cate ceva de scris sau desenat. Ii place sa citeasca. Defapt abia silabiseste, cuvintele lungi mi le spune mie pe litere si eu trebuie sa-i spun cuvantul. Daria e la gradi. A crescut. Nu mai e fetita cea mica mai tot timpul palgaciasa si miorlaita. doar cea mica e inca acasa. Asa e sitemul aici. joi am fost cu ea sa o conducem pe cea mare la gradi. A vrut sa intre inauntru sa-i vada pe copii, apoi sa o vada pe educatoare. Am vazut cum i se scurg ochii si cum ar fi ramas si ea acolo.
...asteptam vacanta de toamna. Nu stiu copii, dar eu abia o astept. e numai o sapt (pentru mine) dar e buna si asta. vom pleca in Spania, undeva dupa Barcelona. Probabil nu va mai fi de baie si plaja dar macar cat de cat frumos.



Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

Poze noi.....cu noi



Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Adita, ce zic doctorii din Romania de atatea cezariene? Sunt curioasa, pentru ca eu sunt abia la treia si toata lumea din Romania se mira, iar cei 2 doctori la care am fost cat am fost in tara amandoi au intrebat daca imi leg trompele. Pai nu mi le leg, ca as mai vrea... nu mi-e frica de operatie in sine, cat de sarcini, care sunt din ce in ce mai grele si isi pun amprenta si pe copii si pe sot... in fine, eram curioasa...

16+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuuuuuuulti ani, Antim!

La muuuuuuuuulti ani, Alexandru!



Marimar ma bucur ca ne-ai mai dat vesti despre voi.
Cand a trecut timpul? Parca zilele trecute erai graviduta.
Eu sunt "invidioasa" pe felul in care reusesti sa te orrganizezi cu trupa, sa-i duci la atatea activitati...
Tinem pumnii sa fie bine cu ultima gradinita a Romanei...
Iar despre Matei... poate mai tarziu o sa ii placa si altceva in afara de sport...

Miha pana acum noi am incercat inot (Elena)... insa dupa 2 luni a renuntat ... zicea ea pt. ca ii intra apa in ochi si pt. ca ii puna a sara in bazin
N-a mers nici fara sarituri... am vb. cu doamna sa nu o mai puna sa sara, avea ochelari sa nu-i mai intre apa in ochi... degeaba... cand a zis nu, nu a ramas... Poate la anu' vrea din nou...
Acum m-am gandit sa incercam balet/dansuri... zice ca vrea... sa vedem cat timp

Mira important este ca schimbati peisajul, chair daca nu mai e vreme de balaceala... distractie placuta.


Acum despre noi... Baietii vad ca incep sa vorbeasca, sa repete... macar vor... chiar daca nu le iese... acum ceva timp nu repetau nimic

Elena a inceput sa prezinte interes pentru activitatile de la gradi, si in fiecare seara vrea sa facem niste lectii, din caietele pt. varsta ei... Dar unele mi se par f. grele pt. 5 ani... De ex. sa desparat un cuvant in silabe si sa deseneze tot atatea liniute, cate silabe are cuvantul Daca reuseste sa-l desparta in silabe, pana numara silabele, deja uita cum l-a despartit... Mi se pare prea mult... Incerc sa lucrez cu ea doar pe cele mai usurele... E atat de capoasa inca daca nu-i iese ceva din prima, nu mai incerce si nu mai asculta explicatiile... nu vrea sa priceapa ca scopul este la invatam, nu sa rezolvam ce stim deja

Mihai a reusit sa am sperie f. tare in we. S-a lovit asa tare in frunte, intr-o muchie a patului, ca si-a facut ditamai gaura in piele ... am fost sa-l coasa... are 3 copci... Sper sa nu ramana cine stie ce semn... pare ok cum s-a vindecat pana acum...
Acum facem haz de necaz... ca asa o sa faca diferenta intre ei si restul lumii




CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Marimar, parca sunt gandurile mele. Sincer si eu mi-as mai dori un copil si ma gandeam la o fetita infiata. Intotdeauna mi-am dorit sa infiez un copil. Pe de alta parte nu cred ca m-as mai simti in stare de inca o sarcina, si mai ales de inca o nastere.

La multi ani sarbatoritilor!!

Adita iti tin pumnii, mai ai putin si te vei intalni cu bebe. Chiar voi cum va descurcati cu activitatile copiilor, mai ales in Bucuresti?

Noi am inceput incet sa ne intram in ritm, intre timp m-a parasit si femeia ce o aveam la curatenie, asa ca a trebuit sa ma repliez si pe treaba asta, si nici n-am sa mai iau alta. M-am saturat de atata neseriozitate si am constatat ca ai mei nu sunt asa de neglijenti cu ordinea si curatenia daca o fac ei. Asa ca la munca cu toata trupa.

Daria e in clasa a 5-a , ii place foarte mult , ceea ce ma bucura ca am avut niste emotii de numa. Pe langa pianul care e in cadrul scolii mai merge la balet si la majorete. Probabil ca in timp va trebui sa renunte la una dintre ele, dar deocamdata mergem in paralele.

Alex e in cl 1-a . Ii place tare mult si n-am chiar nici o problema cu el. Isi face singur temele, e foarte constiincios si ordonat, zicea si doamna ca parca ar fi un copil de clasa a 3-a.El mai merge la inot ( aici am noroc ca-l duce taica-meu ) si la karate( aici iar am noroc ca mai merge cu baiatul unei prietene si ne vom cupla )

Matia s-a obisnuit cu gradinita, nu mai plange si e mortal ca incepe sa scoata tot felul de perle savante. El inca nu merge la nici o activitate, l-as da la ceva gimnastica da inca n-am gasit nimic potrivit. Sper ca ii va duce la inot cu gradinita.

Victor e acasa din ce in ce mai smecher si prapadit. Incepe sa vorbeasca si e asa de dulce ca se mira si el cand ii iese un cuvant si pricep ce-i din jur ce vrea sa spuna. Pe el ar trebui sa-l intarc , dar nu ma simt in stare . Ma gandesc ca n-am sa mai alaptez niciodata si asa ca bagam la tzitzi si nici macar nu-mi pasa ca ma trezeste noaptea si-mi ordona efectiv sa ma pun in pozitie.

Eu pe la lucru si alergatura de rigoare. Am o nostalgie asa ciudata si nedefinita care ma face sa nu fiu chiar in forma.

pupici mamici grozave.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Multumim inca odata de urari! Ma bucur ca a reanviat subiectul.
Somelac felicitari pentru elevii constinciosi. Cum ai reusit? Noi avem numai probleme cand tre sa facem temele. Cine sta cu Victor cat esti la lucru?
Elyanne ma bucur ca au inceput baietii sa vorbeasca, acum numai sa te ti. Noi avem multe cd-uri cu povesti si seara le pun sa asculte, sunt tare incantati, poate ca ar fi o idee buna sa le pui povesti sa asculte cand se joaca.
Mira ma bucur ca ne-ai mai scris. Ce fain de voi ca mergeti in concediu, asteptam poze.
Am o problema si poate ma ajitati cu sfaturi, idei. Bogdan o lalaie tare mult la teme, este deja clasa a III a si tot nu vrea sa-si faca lectiile singur. De fapt cel mai nasol este ca se lungeste. Ajunge de la scoala si il asteapta tanti, mananca, mai sta si cand ajung acasa cu cei mici se apuca si el. Va dati seama ca se ia cu ei la joaca si mai pierde vre-o juma de ora pana iar merge la lectii. Nu mai stiu cum sa procedez, nu il potg amentinta cu nimic, ca nu-l doare de nimic, nu cred ca l-ar deranja nici daca ar merge cu temele nefacute. Si mai ceva, am senzatia ca nu stiu sa ma impun in fata lor tot timpul, cand este mai grev, reusesc, dar in rest, eu vorbesc, eu aud si intr-un final ma asculta, dar dupa ceva timp. Cum sa procedez?


Mergi la inceput