Puiuti de Randunici 2008!! (308)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Gecko, da, si eu am facut o ragada la mare, cred ca am si povestit asta. M-am dat cu garmastan si o zi Sofu' nu a mai pus gura pe tzatza aia. Ma punea sa ma spal, si pana nu a vazut ca fac asta, nu s-a atins de sanul ala. Deci stiu cum sa o intarc fortat Sa te repari repede!!!!

Irinuc, nu stiu ce vreau ...

Bubule, sanatate multa Vladutului!

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza037 spune:

Olgutz ....maslinele care i le cumpar sunt din alea dietetice Mamouth(cred ca asa se scrie)....nu au pic de ulei(cel putin eu nu-l vad) si nici un pic de sare........

la cat lapte zici ca ai eu nu vad de ce ai intarca-o pe Sophie???? ..in detrimentul mancarii???lasa ca are timp toata viata sa manance .......eu zic ca esti norocoasa ca poti sa alaptezi si acum si pe deasupra ai si lapte suficient.

IRINA
Mami fericita si implinita de Antonia
sufletel

www.flickr.com/photos/21646834@N06/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami33 spune:

Mai, deja imi fac griji ca bubul meu mananca prea mult
La noi cam asa ar fi programul standard de masa al unei zile:
- la trezire 300ml lapte+cereale (4-5 masuri)
- 10-11 - 200g branza+ 2 fructe+2 biscuiti
- 13-14 - legume+carnita/supa cu galuste/ciorbita- 250-300g
- 17-18 - iaurt 200g+ 4 biscuiti/budinca/orez cu lapte
- la culcare 300g lapte cu cereale

Intre mese mai rontaie fructe, grisine, stafide, ce mai prinde de la sora-sa
Mie mi se pare ca papa cam mult, dar nu cred ca e gras cu 12kg la 85 cm





_
Cami, mami de Maria Alexandra(02.05.2002) si de Luca Razvan(28.03.2008)





Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim (A. Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza037 spune:

...am uitat sa va zic ca saptamana trecuta nu prea a vrut ea sa manance cine stie ce(de fapt are perioade cand nu mananca si perioade cand mananca, dar nu am reusit sa depistez motivlele pentru fiecare dintre variante)si m-am enervat si am cumparat doua borcanele de la Hipp unul cu legume de care nu s-a atins...(de fapt asa a facut de cate ori am incercat cu mancarea de la borcan de cand am diversificat-o )in schimb borcanelul cu CAISE l-a lins pe loc si am pacalit-o si cu cateva cereale in el...

Stela ma gandeam sa mai incerci si cu cate un borcanel de mancare .....nu sa devina obicei, dar asa macar cand crezi tu ca a trecut cam mult fara ca ea sa manance......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Stela sa stii ca nici Andra nu adoarme fara sa fiu langa ea.. si poate ca o chestie cu Tea ar fi ca nu ii place patutul.. poate candva a ramas cu impresia ca somnul e o obligatie si nu o necesitate a ei si de aia nu mai vrea sa doarma acolo.. inainte cand aveam tarcul urla daca o puneam acolo sa adoarma, si de cand revenisem din RO am trecut la dormitul cu noi.. asta pana am luat patutul asta, pe care efectiv il iubeste, si asta probabil pt ca nu e ingradita acolo si vede tot... la ora pranzului dupa ce mananca pe la 13.00 mai stam vreo jum de ora-o ora si apoi ii zic "hai la nani", vine imi da manuta si se suie singurica in pat si asteapta sa ii dau lulica, bea 2-3 guri de apa si gata.. seara la fel de bunavoie mergem in pat, atat ca seara parca nu adoarme asa repede ca ziua, ii ia cam 20 min pana adoarme, spre deosebire de 5-10 min la pranz..
deci eu cred ca poate ar fi bine sa va ganditi sa schimbati patul.. nu stiu..

Bitza de ce zici ca intzarcare brusca? se poate fff bine si treptat.. ori cum face Vio, intai moaptea si apoi ziua, ori cum a mers la mine.. intai ziua si apoi si noaptea (desi as fi preferat invers), dar altfel nu am avut cum.. pt ca ziua ii explicam ca nu mai e lapte, e stricata tzitzi etc.. si de multe ori ma imbratisa si intelegea pana la urma.. si nici ziua nu a fost dintr-odata, ci treptat tot cate o masa-doua mai putin pe zi.. pe urma am renuntat la adormitul la tzitzi, si apoi intr-o noapte gata de tot, a carait putin la prima trezire, dar pana la urma a luat bibele si a adormit inapoi.. aaa inca ceva, in perioada aia dormeam cu ea ca sa ma simta ca sunt langa ea, desi tzitzi nu mai e..

si Andra a descoperit maslinele.. noi luam din alea fara samburi si mai baloteaza cand mai prinde, dar nu ii dau multe..

Olgutz ciorba/supa ai incercat sa ii dai la pranz? zic si eu.. ca si mie prima data mi s-a parut cam mare timpul intre primele doua mese..

am obs ca voi nu prea ziceti de ciorbe la copilasi.. la noi nu e zi fara ciorbitza.. ce nu eram eu inainte cu ciorbele, dar acum bag si eu cu Andra cot la cot.. numai al meu nu vrea..





Mica dansatoare
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor
Hoinarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza037 spune:

Mihutza nu despre mine este vorba de intarcat si despre Olgu..eu am intarcat-o pe Antonia de la un an si o luna....dar nu pentru ca am vrut si nu mai aveam laptic.....

EDIT: ..am o stare nasoala: ameteala in cap, ochii parca nu pot sa-i tin deschisi si o stare de voma.....



IRINA
Mami fericita si implinita de Antonia
sufletel

www.flickr.com/photos/21646834@N06/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Mda,am tot citit cum dorm ai vostri,dar tot nu stiu ce remediu sa gasesc la Tea.
Singura nici nu poate fi vorba sa o las sa adoarma,dar nici cu mine cantandu-i nu mai adoarme,am zis...am ramas muta cand am citit cat doarme Antonia de Bitza ziua..
Olgu,asa si Tea,niciodata nu arata a fi infometata..dar covrig sau alta gustarik/traznaie nu ar refuza ever,dar eu nu ma multumesc cu asta.
Si Tea mai rontaie masline..una,2
Bitza,ma uit eu cam pe dos la borcanelele cu mancare,dar I-AM LUAT cu legume si nu a vrut mai mult de 1-2 lte.punct.Daca borcanelul Nestle nu mi-a placut nici mie si a luat fix 1 lta si l-am aruncat,cel humana cu curcan mi s-a parut delicios si s-a oprit la 2 lte.
Ea prefera, dar tot cu ifose maaaaari si abia abia,dar eu oricum nu am rabdarea soacramii,legume cu vitel facute de noi.
Mihutza,iti spun sincer ca in astea 3 zile de cand ne capiaza ca nu adoarme,am incercat toate variantele:si pe jos pe covor,eu langa ea,si in patul mare la noi,si pe canapea,eu tot timpul langa ea spunandu-i ca facem nani,nimik,ea o lua la goana prin casa prin bezna.Deci,copil frant,care abia mai mergea,dar NU VROIA sa doarma.Au fost si perioade in care o puneam in patut (care e numai si numai pt somn),o lasam in pace si ea adormea singura,si perioade cand ii spuneam sa mergem la nani,accepta sa o pun in patut,stateam langa ea si-i cantam,ii dadeam si cutul langa ea si se linistea...dar acum,sa faca asa si sa dureze 2 ore si chiar mai mult pana adoarme?...sper doar sa fie o perioada trecatoare pana nu innebunesc.
Mihu,cum ii dai tu ciorba Andrei?zeama cu lingura?ii dai tu?

Nu stiu daca am mentionat ca Tea e pofticioasa,daca tot are zile cand nu vrea sa manance ca Omu',si nu pierde ocazia sa mi se urce in brate daca ma vede mancand ceva,si de regula,ma vede sorbind o ciorba pe la 17.00..Asa ca vrea neaparat si ea in cioc cateva linguri cu ciorba,iar daca mananc ceva prajit ii dau paine si e fericita ca mananca alaturi de mine..dar dupa 3 linguri pleaca...intr-o zi mancam cu Geo si a venit si ea si se chinuia sa se urce pe un scaun alaturi de noi...dar NU accepta sa stea alaturi de noi in scaunul ei,deci nu pot sa ma gandesc ca as putea sa o pacalesc cu mancarea ei in timp ce mancam noi,ca stie...


mami de TEA (1.04.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Citat:
citat din mesajul lui bitza037

Mihutza nu despre mine este vorba de intarcat si despre Olgu..eu am intarcat-o pe Antonia de la un an si o luna....dar nu pentru ca am vrut si nu mai aveam laptic.....

EDIT: ..am o stare nasoala: ameteala in cap, ochii parca nu pot sa-i tin deschisi si o stare de voma.....



IRINA


Mami fericita si implinita de Antonia
sufletel

www.flickr.com/photos/21646834@N06/" target="_blank">poze



....doua liniute loz ?

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza037 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olgutzika

Citat:
citat din mesajul lui bitza037

Mihutza nu despre mine este vorba de intarcat si despre Olgu..eu am intarcat-o pe Antonia de la un an si o luna....dar nu pentru ca am vrut si nu mai aveam laptic.....

EDIT: ..am o stare nasoala: ameteala in cap, ochii parca nu pot sa-i tin deschisi si o stare de voma.....



IRINA


Mami fericita si implinita de Antonia
sufletel

www.flickr.com/photos/21646834@N06/" target="_blank">poze



....doua liniute loz ?

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008



eram sigura si tocmai vroiam sa editez sa va zic sa nu va ganditi la asta ca este exclus:sunt la CM spre sfarsit si nici nu vreau bb 2 acum


IRINA
Mami fericita si implinita de Antonia
sufletel

www.flickr.com/photos/21646834@N06/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olgutzika

Citat:
citat din mesajul lui bitza037

Mihutza nu despre mine este vorba de intarcat si despre Olgu..eu am intarcat-o pe Antonia de la un an si o luna....dar nu pentru ca am vrut si nu mai aveam laptic.....

EDIT: ..am o stare nasoala: ameteala in cap, ochii parca nu pot sa-i tin deschisi si o stare de voma.....




IRINA


Mami fericita si implinita de Antonia
sufletel

www.flickr.com/photos/21646834@N06/" target="_blank">poze



....doua liniute loz ?

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008

La asta m-am gandit si eu..


mami de TEA (1.04.08)

Mergi la inceput