Piersicutze de iulie-august 2006 (96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Nicolica multumesc. Sa va traiasca Marc si Philip bineinteles. Sa stii, ca si Ale a mea are ochi albastri, desi eu am ochii caprui si silviu verzi. I-a mostenit pe bunicii nostri, bunicul meu si bunicul lui Silviu.

Julax La Multi Ani, sa fii sanatoasa. Sa iti traiasca flacaii.

Emilia, nici eu nu stiu ce sfat sa iti dau. Asta depinde numai si numai de familia ta, de ce va doriti voi si de ceea ce simti tu ca mama in primul rand.

Mamicile cu 2 copii, cum au reactionat fratiorii mai mari, cand ati venit acasa cu bebe. Ale deocamdata e foarte incantata, ca va avea un fratior, mangaie burta, asculta cu urechea, spune la toata lumea, ca mami are bebe, dar cand incepem discutia ca ii dam caruciorul, patul si asa mai departe incepe circul. Voi cum ati procedat?

Sabina 7+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:


La multi ani, julax!

emilia, nu ascultati de nimeni, voi hotarati ce este mai bine pentru voi; cu siguranta sotul a spus-o la "nervi";va doresc sa luati decizia cea mai buna!
doniro, noi am scapat de anul trecut de pampersi si tot se mai scapa, chiar si ziua, ori se ia cu joaca si nu mai ajunge la toaleta; la inceput noaptea (si am avut ceva nopti albe), eram tot timpul in garda, cum o simteam ca misca, imediat o intrebam daca vrea pishu, ori iti programezi s-o pui la olita inainte de culcare si in timpul noptii mai des pana isi regleaza ea ritmul; si Alessia bea lapte seara si de multe ori se trezeste sa faca pishu;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

nicolica, ce mare a crescut Philip si frumossi Marc e un scump....
noi astazi am mers cu greu la gradi, ieri a dormit la pranz, s-a culcat tarziu seara (asa se intampla de obicei daca doarme la pranz)si azi dimineata cine nu vroia sa se trezeasca? si nici la gradi nu vroia?....prefer sa nu doarma la pranz, ca sa fie mai odihnita dimineata;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Anasia si eu prefer sa nu o mai culc pe Alex la pranz, pentru ca altfel mi se culca la 12 noaptea. Asa macar la 9 e in pat si la 8 in picioare. Uneori adoarme si la 7 daca e foarte obosita si imi doarme pana dimineata.

Legat de pampers, Alexandra a scapat foarte foarte usor de ei. Nu imi vine sa cred. Rar cand sa faca pe ea. Uneori simte ca ii vine, scapa un pic, se da jos din pat si se pune la oala. Peste zi niciodata nu a facut pe ea. Noi folosim deja WC-ul si fara colacel, nu prea mai stam la olica, decat noaptea daca e cazul. Si Ale bea bibe inainte de culcare, merge la WC si apoi se culca. Dimineata primul lucru cand se trezeste bea bibe si apoi se cere la WC.

Sabina 7+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Roxana, bine ai revenit. E greu sa-l lasi pe Victor la parinti , dar e mult mult mai bine pt el decat la cresa. Si banuiesc ca il lasi numai pana mai creste un pic si va putea merge si el la gradi. In legatura cu facutul in pat, eu zic ca incerci sa o iei in brate noaptea, asa adormita cum e, si sa o pui pe toaleta (sau olita) si ii zici sa faca pipi. Eu asa faceam cu Ioanna la inceput. Acum nu mai facuse de mult in pat, dar saptamana trecuta a facut de 2 ori, nu stiu de ce. Vezi daca nu cumva ii e un pic frig cand doarme, ca poate fi si asta un motiv sa faca asa de des.

Emilia, mai incearca sa vorbesti cu sotul si spune-i cum te simti. Poate isi schimba parerea. Eu cred ca o sa-l iubeasca f f mult si pe bb3, dar tu il cunosti mai bine. Cat despre tine cred ca nu o sa-ti fie atat de greu pe cat iti e de teama. Mai ales ca tu il iubesti deja pe bebe. Ceilalti 2 copii or sa mai creasca pana se naste bebe si or sa fie mai independenti si mai responsabili decat sunt acum.
M-am gandit mult pana sa-ti scriu ce cred, ca nu vreau sa-ti ingreunez si mai mult situatia. Oricum, singura parere care conteaza, in afara de a ta, e a sotului. Orice hotarare luati, noi suntem alaturi de voi.

Ioana, Ioanna a reactionat f bine la fratior. Am citit ca nu trebuie sa-i vorbesti prea mult despre el acum ci mai spre sfarsitul sarcinii. Apoi trebuie ca ea sa nu mai foloseasca patutul, caruciorul, etc cu ceva timp inainte sa se nasca bebe. Apoi, dupa ce se naste, trebuie sa o implici si pe ea in ingrijirea lui. Eu ii ceream Ioannei sa-mi aduca pampersii, o lasam sa il stearga si ea un pic dupa baie, sa ii dea un pic cu crema, sa il spele un pic cand ii faceam baita, etc. La inceput eu il tineam pe Iorgos doar cand il alaptam si apoi il lua mai mult sotul, bona, mama mea, etc si o tineam pe Ioanna f f mult in brate, o pupam, ma jucam cu ea, o rasfatam un pic mai mult. Nu il laudam niciodata pe Iorgos, fara sa o laudam si pe Ioanna si chiar si rudele, prietenii care veneau in vizita faceau la fel. Am cumparat un joc, inainte sa nasc si cand am venit de la maternitate acasa i l-a dat Ioannei si i-am spus ca e cadou de la Iorgos.

LA MULTI ANI, IULIA !!! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de cei dragi !

Pupam baieti de Nicolica si pe Alessia somnorica. Alessia parca ar fi sora cu Ioanna. Si eu trag de ea in fiecare dimineata si mai devreme de 9:20 nu ajungem la gradi.

Raluca cu Ioanna (5.07.2006) si Georgios (13.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Va multumesc pt pareri legate de pampers. O sa fac tot posibilul sa scapam, ca e timpul demult...
Emilia, nu prea am timp sa citesc din urma si nu sunt la curent cu ce ati scris (am lipsit atatea luni), dar inteleg ca esti gravi cu bb3. Iti inteleg perfect trairile, le-am avut si eu cu cea de-a doua sarcina. Nu imi permit sa iti dau un sfat, pt ca e o decizie (asa cum au zis si fetele) pe care trebuie sa o luati DOAR tu si sotul tau. Voi stiti cel mai bine ce e in familia voastra, cum il veti creste, cum va veti descurca. E usor sa spui: "nu il omori, lasa-l sa traiasca, o sa fie bine etc". Dar adevarul e ca dupa incurajarile astea si cuvintele frumoase ramaneti voi doi cu copiii, atat. Indiferent de ce decizie veti lua, eu iti doresc sa fii tare!

ROXANA, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

www.dropshots.com/doniro" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Ioana, cand l-am adus noi acasa pe Victor, Daria avea doar 1 an si jumatate, deci mare lucru nu am putut sa ii explic dinainte. In primele saptamani, de cate ori ma vedea ca il iau in brate, incepea sa planga si sa zica "nani nani! nani nani!" si imi arata patutul. Adica "pune-l pe ala la nani in patutul lui si stai cu mine". Acum, cand ma gandesc in urma, ma bufneste rasul, mi se pare super haios, dar la vremea respectiva nu prea ma amuza; imi era tare mila de ea.
Pt noi a mai trecut o zi de gradi cu bine. Zice ca i-a placut tare mult si ca mai vrea. De saptamana viitoare o las sa si doarma acolo, pt ca de la 1 oct vreau sa incep munca. Atunci sa vedem cum o mai fi, mai ales cu pipi in pat...

ROXANA, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

www.dropshots.com/doniro" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Sabina in primul rand felicitari pentru sarcina In legatura cu reactile Alexandrei eu nu cred ca e deloc o idee buna sa-i spui ca o sa-i dai lucrurile ei la bebe ce o sa vina. Eu una nu numai ca nu i-am spus ui Alex nici nu am facut-o. Adica am folosit din lucrurile lui ptMara dar ce el nu mai folosea deja demult, nicidecum nu i-am schimbat patutul in momentul ala si sa-l folosesc pt Mara. In rest sunt de acord cu ce a scris Raluca. Alex a fost foarte agitata oricum vreo luna jumate din cauza ca Mara a plans foarte mul si il deranja sa o auda dar fata de ea s-a comportat exemplar. O iubeste enorm si noi ne topim cand il vedem cum se poarta cu ea.

Doniro si noi mai avem pampers noaptea. Deabia in iarna am invatat sa facem pisu la wc, de vreo 2 luni a inceput sa faca si caca si de vreo 2 saptamani am renuntat la pampersul de la somnul de amiaz. Eu sunt de parere ca toate vin la timpul lor si eu una nu am de gand sa-l trezesc noaptea sa faca pisu. Cand o sa fie pregatit o sa faca.

Pupici tuturor piersicutelor care au inceput gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Oana multumesc. Eu nu ii spun Alexandrei ca ii dau lucrurile pe care ea le foloseste acum. Avem un patut pe care il folosea ea cand era mica. Nici caruciorul nu il mai foloseste de un an. Ea va ramane in patutul ei la ea in camera. Trebuie sa o incep sa o obisnuiesc de pe acum sa doarma la ea in camera, ca in locul tarcului ei sa vina patutul lui bebe. Ea acum doarme intr-un patut tip tarc, dar de ieri am inceput s ao transfer la ea in camera. Dimineata s-a trezit bosumflata si mi-a zis ca nu ii place sa doarma la ea in camera, desi intre camera ei si camera noastra este o usa de trecere, practic e una si aceeasi camera. Asta va fi iar mai greu cu bebe, ptr ca Ale va avea nevoie de liniste si nici nu am cum sa ma duc cu bebe in alta camera mai indepartata. M-am gandit sa o obisnuiesc cu gandul ca va veni bebe si ca patul si caruciorul vor ajunge la el din moment ce ea nu le mai foloseste, are patul ei si in loc de carucior, acum avem bicicleta. Mai sunt si ceva hainutze, care au mai ramas de la ea si s-ar preta si la fratiorul sau surioara ei. Nu vreau sa se simta data la o parte. Vreau sa o obisnuiesc cu gandul, ca mai vine un membru in familie. Incercs a fiu delicata. In mare accepta ideea, dar pana vine vorba de ce este al ei. E destul de posesiva cu lucrusoarele si asta nu prea imi place. As fi vrut sa fie mai darnica, desi in parc imparte frumos jucariile.

Multumesc fetelor de sfaturi. O sa vedem pe parcurs cum vor evolua lucrurile. Joi avem programare la medic. Poate il mai vad pe bebe la eco. A inceput deja sa miste, usor usor. Facea fii-mea vocalize si a inceput si el sa se zbantuie asa un pic ca fluturasii, ca suntem micuti.

Sabina 7+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Dragi mamici si pitici am venit sa raportam si noi cu gradi.

Robert merge la gradi de luni si surpriza, a stat din prima zi pana la 13. Nici gand de plans sau alte spectacole cum maasptam.L-am dus impreauna cu tati si Luca la gradi, ne-a pupat si-a fugit. Acum merge la gradi zi de zi fara probleme. Cu trezitul este mai greu dar pana la urma se trezeste si este bine. Luca ii cam simte lipsa dar ne descurcam. Nu prea vrea sa papela gradi dar papa acasa. Se joaca cu copiii dar nu prea vorbeste cu ei dar sper sa inceapa sa si comunice mai mult. Tot povesteste c-a batut un copil, care de fapt l-atras de piciore. Inca nu mi-e clar ce face pe acolo dar vedem asa in timp. Ideea este ca-i place si ma bucur enorm.

Luca a inceput si elin cele din urma sa mearga in 4 labe asa ca-s o mamica super fericita. Multi cred ca ma cred nebua ca ma bucur de asta dar atata am muncit sa inceapa pana la urma cu coordonarea bratelor si picioarelor asa ca acum is super fericita.



Emilia eu zis sa mai stai de vorba cu sotul. Eu am zis acum ca doi copilai is destul dar daca s-ar intampla sa vina candva altul nu cred ca as avea puterea sa renunt la bebe. Mult curaj si sa va dea Doamne, Doamne puterea sa luati o decizie cu care sa fiti impacati amandoi.


Sabina o sarcina cat mai usoara siun bebe super sanatos.

Fug ca plecam afra un pic. Luca sta in picioare in patut si trage de el, si tup ta-ta, ta-ta ca-i cu tati pe acolo.

Mergi la inceput