Bea foarte multa apa!

Bea foarte multa apa! | Autor: nikipuisor

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,


Am un baietel de 1,6 ani care bea foarte multa apa - in jur de 1,3 litri pe zi, plus in jur de 500 ml de lapte/zi. Ne gandim ca poate din cauza caninilor care trebuie sa ii dea se alinta la biberonul cu apa care are tetina nr 2 de la Avent (a ramas aceasi tetina de la varsta de 6 luni, pentru ca se ineca cu tetina mai mare).

Copii vostri cata apa beau?E ceva rau ca bea atata apa? Sotul meu a citit pe net..si cica nu e ceva rau..numai ca ar trebui sa bea apa de izvor ptr ca cea plata are totusi minerale in ea. Dr pediatru ne-a zis ca nu trebuie sa depasim 1,5 litri pe zi.


Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

Nu poate impune medicul perdiatru nici altcineva cantitatea de apa de care o persoana are nevoie, asta e clar. Daca eu beau 3 litri de apa pe zi, ceea ce se si intampla, nu pot sa ma limitez pentru ca se spune ca ar trebui sa beau 2. Bei cat vrei, cat ai nevoie. Poate el consuma mai repede cantitatea de apa din organism. Am auzit de pediatrii care pun bebelusii, care beau prea mult lapte, la regim, dar sa impui si cantitatea de apa... Si ce faci? Dupa 1,5 litri ii spui ca nu are voie sa mai bea? E stupid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Stai linistita. Matei a baut mai mult de 1.5 L pe zi cam pana la varsta de 2 ani si ceva. Apoi brusc si-a schimbat stilul.Medicul nostru a spus sa-l lasam in pace, el bea exact atat cat are nevoie organismul lui.
Este foarte bine ca bea si asa cum a mai spus si adastero, mi-se pare absurd sa-i masori inghititurile de apa. Ma mir cum un pediatru poate sa spuna asa ceva; copilul bea atat cat ii trebuie, cum poti sa-i limitezi lichidul necesar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Setea exagerata poate fi un semn al diabetului. Ca sa elimini aceasta posibilitate fa-i o analiza de glicemie.

Apa plata nu e apa de izvor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Subscriu la ce a spus LAVI, fa-i niste analize amanuntite ca sa stai linistita. Niste prieteni aveau aceeasi problema cu baietelul lor, bea foarta multa apa, au considerat ca nu-i nici o problema, apoi pe la varsta de 2 ani a devenit si foarte apatic, nu avea chef de nimic, cand au mers cu el la dr au vazut ca avea glicemia foarte, foarte mare. Nu vreau sa te sperii, poate sa nu fie nimic, dar e mai bine sa verifici

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


BIJUTERII


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

daca nu are probleme cu glicemia, atunci vezi daca nu mananca cam sarat. daca nici asta nu e, atunci e de bine . apa e benefica, pt ca il ajuta sa elimine toxinele.
eu beau 4 litri de apa pe zi! mai exact 3 ziua si 1 noaptea. fara sticla de apa langa pat nu concep sa ma culc!!! (culmea ca sunt si hipoglicemica )

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

probabil ca si transpira foarte mult.
la fel bea si fata mea mare pe la 1.5 ani. dr a zis ca daca nu ar bea apa ar face pietre la rinichi caci transpira foarte mult.

daca doar mesteca biberonul ii poti pune tetina nr 1 de la avent.

exista apa plata pe care scrie ca e potrivita pentru prepararea laptelui praf. apa aia are continut scazut in minerale si e ok sa o bea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikipuisor spune:

Multumesc ptr raspunsuri.
Asa este..transpira foarte mult, iar de mancat sarat mananca foarte putina sare (nici noi nu mancam sarat).

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Incearca sa ii dai sa bea apa din canuta cu pai, cana normal sau rice altceva in afara de iberon, a vezi daca mai bea aceeasi cantitate de apa.
Poate bea si din "iubirea" fata de biberon ......
Si asa cum au scris si fetele, elimina si alte cauze, nu strica si niste analize.
Si Luca are perioade cand bea multa apa, si altele cand ma rog de el sa bea apa.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput