Harta lui Michael & more

Harta lui Michael & more | Autor: astrojunkie

Link direct la acest mesaj

Va promisesem demult harta lui Michael, am uploadat-o aici: http://www.flickr.com/photos/42206251@N03/3896692958/

(off-topic, unde pot uploada pozele sa se vada la rezolutia originala? ca sunt foarte mici pe flickr...)

De unde sa incep?
Pe scurt, sunt trei lucruri importante in harta fiecaruia, soarele (zodia de baza), luna si ascendentul. E o mare controversa in lumea astrologilor legata de ora la care s-a nascut Michael (de asta depinde ascendentul). Eu sunt aproape sigura ca este 11.53 pm, stiu sa recunosc ascendentul dupa fizicul persoanei, si el este ascendent in Gemeni.

Luna, cea misterioasa si legata de emotii, de subconstient si de mama, este in Pesti, asta inseamna intuitie bogata, spiritualitate, mama religioasa, creativitate (duh). Este atacata de Saturn, asta inseamna depresie, si mai poate indica o mama nefericita . Cred ca este unul dintre elementele definitorii legate de Michael, in harta cu ora pe care o cred adevarata, luna e in casa 10, a publicului, este ceea ce este cel mai vizibil pentru noi, sensibilitatea lui de Pesti.

Stapanul ascendentului, Mercur, este retrograd, in Leu, cineva de pe un forum din America spunea ca reprezentatia de la Motown este incarnarea zeului Mercur retrograd, moonwalkul (planetele retrograde par ca se misca invers privite de pe Pamant), cu paietele gri ce pareau argint viu, era o analogie foarte frumoasa, numai ca nu o gasesc acum...

Michael avea si trasaturi de Scorpion, soarele este conjunct cu Pluto, asta inseamna ca avea toate trasaturile bune si rele ale Scorpionului, doar ca sunt ascunse in casa a 4-a, a familiei, de aceea spuneam ca noi nu l-am cunoscut, nu cu adevarat, pentru ca soarelele si luna sunt in semne opuse, asta inseamna o contradictie majora in personalitatea lui. Soarele conjunct cu Pluto mai inseamna si un tata dominator, perceput ca fiind scorpionic (se leaga de harta lui joe, care are luna in scorpion, se vede si in ochii lui de altfel, luna se vede in ochi, fizionomia si constitutia tin de ascendent). Michael avea ochii blanzi
Faptul ca planetele importante se afla in casa a 4-a ii dau trasaturi de rac, mostenite de la Katherine.

Nu se putea sa nu aiba trasaturi de Leu, astea sunt reprezentate de Venus in Leu, conjuncta cu Uranus (planeta Varsatorului, a imprevizibilului). Venus reprezinta ce iubim, ce ne place, stilul vestimentar, tot ce tine de dragoste si de estetic. Leul este (sa ma rog, se crede) regele zodiacului. Conjuncta cu Uranus, inseamna relatii care incep si se termina brusc, dorinta de libertate in dragoste, impredictibilitate (lisa-marie spunea ca nu auzea de el cu lunile, e tipic pentru venus conj uranus). Am impresia ca Lisa Marie e Varsator si Debbie Sagetator, mi-e lene sa mai caut. Venus este in cuadratura cu Marte, asta da charisma, dar si un conflict puternic intre ce vrei si ceea ce ai nevoie de fapt. E o tema recurenta, apare si in opozitia dintre soare si luna, il trageau in directii diferite.

Saturn este in casa a 7-a, a relatiilor, asta inseamna relatii cu persoane in varsta, dificultati in relatii, amanari, casatorie tarzie, cineva care ia foarte in serios relatiile/casatoria. Casa a 7a in sagetator indica mai multe casatorii, dar nu stiu daca as fi remarcat asta daca nu stiam povestea vietii lui. Relatiile cu persoanele mai in varsta le stiti.

Soarele este in sextil cu Neptun, acum am vazut, asta da o idealizare a tatalui, deci intuitia mea cum ca s-a straduit toata viata sa il faca mandru pe joe si sa-i castige acceptarea si dragostea poate fi adevarata.

Marte reprezinta tot ce tine de dorinta, de sex, este in Taur (foarte puternic), insa in casa a 12, casa dusmanilor ascunsi, a tot ceea ce e reprimat, poate insemna sexualitate reprimata, accidente, mai ales ca face destul de multe cuadraturi. Insa inseamna o vointa puternica si o sexualitate pe masura, chiar daca reprimata de imprejurari (semnele tin de natura interioara a individului, iar casele, de circumstantele exterioare).

Ce mi se mai pare important este Chiron, totul in astrologie se leaga de mitologie, iar Chiron este “the wounded healer”, centaurul ranit, cel care putea sa-i vindece pe ceilalti, dar nu putea sa se vindece pe sine. Semnul in care este Chiron si casa, ne arata unde avem o trauma, o rana adanca, ce nu poate fi vindecata. La Michael este chiar pe mijlocul cerului, cel mai public punct, in Varsator... Se leaga extrem de bine cu cel care incerca sa vindece lumea, desi el era atat de ranit. Faptul ca mijlocul cerului este in Varsator ar explica imaginea lui excentrica si faptul ca a mers pe o carare neinteleasa de multi. Luna in casa a 10a inseamna flucutatii bruste in cariera.

Nu are foarte multe planete retrograde, doar Mercur, ceea ce indica faptul ca intr-o viata anterioara nu a comunicat cum trebuia, iar acum ar trebui sa recupereze aceste "handicap", eu sper ca a reusit, si chiron, poate ca nu a reusit sa lucreze cu trauma lui dintr-o viata anterioara. In rest nu avea datorii karmice.

Si un ultim lucru ce mi s-a parut extrem de interesant, mie asta imi spune ca nimic nu este intamplator... Michael s-a nascut cu o opozitie soare-luna, cum am spus. Asta inseamna ca s-a nascut la luna plina. Cand a fost ceremonia pentru fani, la Staples Center, era tot luna plina, soarele in rac si luna in capricorn, si in acelasi timp eclipsa (acestea sunt mult mai puternice in astrologie, sunt patru cu totul anul asta).
Iar in ziua inmormantarii… tot luna plina, la fel ca atunci cand s-a nascut, soare in fecioara si luna in pesti. Imi amintesc ca am intuit ca vor schimba data, sa fie tot luna plina.
http://www.flickr.com/photos/42206251@N03/3895913513/
http://www.flickr.com/photos/42206251@N03/3895913457/

Cineva de pe un forum de astrologie mi-a spus ca in astrologia indiana, ar fi fost ziua lui, ei considera luna mai importanta decat zodia de baza.

Scuze ca m-am lungit si ca poate e prea tehnic...

Si ceva pentru voi : daca vreti, ma pot uita si pe hartile voastre Nu ma consider un astrolog amator prea bun, dar macar doua, trei vorbe pot sa leg...] N-am mai facut de ceva vreme harti, dar poate ca asta este imboldul de care aveam nevoie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Woau!!! Si eu sint pasionata de astrologie, dar in sensul ca ii admir pe cei care o studiaza, care o inteleg, profesionist sau amator. Multumim frumos, pare destul de logic ce spui tu acolo, desi cind am aruncat prima oara ochii pe harta, mi s-au impleticit pe acolo... n-am inteles nimic. Dar explicata, mai vin de acasa...

M-ar interesa asa ceva si pentru Elvis, doar asa pentru mine si pentru a continua paralelismul (intimplator sau voit) dar nu-i stiu ora la care s-a nascut. Sau poate stii tu una facuta de altcineva si postata, sint sigura ca exista.

Si, bineinteles ca mi-ar placea sa faci si pentru mine si familia mea acelasi lucru, ar fi pentru prima oara, as muri de incintare sa citesc ce spun astrele despre noi... dar noi sintem multi (5) si asta inseamna timp. Oricum, sint prima pe lista, daca ai timp, iti face placere si vrei, spune-mi ce sa-ti trimit.

Interesant, foarte interesant, daca ai sti de cite ori mi-am promis sa ma apuc de studiat, am tot citit, dar nu am trecut niciodata la studiu efectiv, in sensul sa fac harti sau alte lucruri de genul asta. Asa sint atrasa si de mituri, de tot ce e misterios in lume, de misticism in general, este genul meu preferat de lecturi (in afara de literatura clasica), de filme, de discutii... Daca vrei sa ma relexezi si sa ma binedispui, atunci da-mi ceva de genul acesta, orice... si gata, m-ai adus la viata.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa-marie spune:

Citat:
citat din mesajul lui astrojunkie
Si ceva pentru voi : daca vreti, ma pot uita si pe hartile voastre Nu ma consider un astrolog amator prea bun, dar macar doua, trei vorbe pot sa leg...] N-am mai facut de ceva vreme harti, dar poate ca asta este imboldul de care aveam nevoie


Astrojunkie , chiar zilele trecute vb cu cineva, care incerca sa ma convinga sa merg la un astrolog....eu nu prea inteleg cum e cu astrele astea, insa sunt tare curioasa ce scrie interesant in harta mea..., bineinteles daca nu e deranjul prea mare si daca ai timp si dispozitie...daca nu..e in regula...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astrojunkie spune:

Ma bucur ca v-a placut ce am scris, mereu am retineri cand vine vorba de astrologie, simt ca sunt vai de capul meu si ca n-o sa pricep niciodata :(

Imi trebuie data nasterii, ora exacta pe cat se poate, si locul nasterii. Nu promit, dar sper sa pot face o harta pe zi. Le facem in ordinea numerelor de pe tricou, Nelia, da-mi pentru inceput datele tale, si facem si familia dupa ce mai rezolvam cu fanele, bine? Ca iasa cu paruiala ca la goldie pants altfel, ai vazut ce lume rea

Voi meritati, am fost uimita sa descopar atata caldura in locul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa-marie spune:

Astrojunkie , ti-am lasat datele mele intr-un mail pe adresa comuna (e mai bine acolo ca e mai privat - parerea mea).

P.S. nu se lasa cu paruiala ca aplicam aceeasi regula ca la goldie pants.....lasam o pietricica sa ne tina rand......glumesc, evident, tu poti alege ordinea in care sa le faci, dupa cum consideri de cuviinta.
Multumesc anticipat.....a, si sa stii ca iti pun o pietricica la rand la goldie pants daca vrei....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Trimit acum pe PM emailul meu si datele, eu prefer sa fie de tot privat, ca cine stie ce descoperi pe acolo.

Nu a mers PM, cred ca nu-l ai activat, ti-am trimis email, spune-mi te rog daca il primesti. Tine cont ca eu nu m-am bagat la pantaloni, de nici o culoare, asa ca, am intiietate aici. Glumesc... ti-am scris si in email, nu ma grabesc, cind poti tu, va fi bine primit.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory_box spune:

astrojunkie ; foarte interesant, si eu sint pasionata de astrologie (am o multime de carti in domeniu).btw, eu ma regasesc perfect in descrierea zodiei mele : sint un leu tipic din toate punctele de vedere.deci, atentie, ca uneori mai scot si ragete

si in legatura cu leul, cum ai scris : nu se crede regele, sa avem pardon, chiar este ...THE KING OF POP (de Michael vorbeam, ce ati inteles? ).

OK, everybody, that’s a wrap-Liberian girl, Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iona2005 spune:

astrojunkie felicitari ma inscriu si eu chiar sunt curioasa..

Ill never let you part
For you're always in my heart.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astrojunkie spune:

Vai, Nelia, prima mea harta de pe forum, si ce harta!

Scriu la repezeala acum, si revin maine cu mai multe informatii... Nascuta la luna noua (soarele este conjunct cu luna, in fecioara), ai toate caracterisicile fecioarei, dar si din Balanta foarte mult. Cred ca i-ai perceput pe ai tai ca fiind un cuplu foarte unit. Posibil doua casatorii, sau doua relatii de lunga durata, una dintre ele cu un taur sau cu o balanta.

Ai aceeasi configuratie ca la mine in harta, un stellium, asta inseamna printre altele ca atunci cand e bine - e foarte bine, iar cand e rau, e extraordinar de rau (tranzitele lovesc grupul de planete).

Tendinta de ingrasare datorita ascendentului in Sagetator, dar si jovialitate, esti un om vesel si cam "gura-sparta"

Revin maine cu mai multe informatii. Daca e ceva mai sensibil, continuu pe pm.

Cory, da, stiu Eu mi-s berbeaca pur sange, cu scorpion, luna in taur si asc in balanta, si se spune ca singurul mod in care poate functiona relatia dintre un leu si un berbec este ca acesta din urma sa recunoasca supermatia leului

Iar pe Michael l-am vazut in atatea outfituri "regale" si in sedinte foto, puteam sa pariez ca este leu in el. Joe e nascut in zodia Leului, eu cred ca aspectele le mostenim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory_box spune:

astrojunkie : sint convinsa ca stii ca leului ii place tot ce straluceste.pai de unde crezi, draga mea, inclinatia spre goldie pants ? stai sa-mi vezi outfit-urile mele, ca tre sa-ti iei ochelari de soare

OK, everybody, that’s a wrap-Liberian girl, Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astrojunkie spune:

Ps : merge pm-ul, dar am primit si datele tale lisa

Mergi la inceput