Alergia si vaccinul Stallergene

Alergia si vaccinul Stallergene | Autor: RianaMaria

Link direct la acest mesaj

Buna,

Noi avem o fetita de 4 ani si jumatate care a tusit aproape un an. Pediatra a spus de la inceput ca e alergica, dar dupa ce i-am facut testul ( AllergieSensor) cu sange din vena, rezultatul a fost negativ.
Deocamdata locuim in Liban. Acum o luna am fost in Romania, unde timp de doua luni nu a tusit deloc, s-a jucat cu pisica, cu pamant, a mancat inghetata etc. lucruri pe care in Liban nu le poate face. Fara tratamentul cu Flixotide si Ketotifen aici face niste crize de tuse incat ajungem cu ea la urgenta. Acum o saptamna am facut testul subcutanat pe manuta si rezultatul a fost f clar: e alergica la polen, praf, acarieni si inca niste paraziti care traiesc in dulap, haine, mocheta...
Pediatrul ne-a recomandat un vaccin (Stallergene) care ne poate aduce imunitatea pe viata pentru factorii alergeni care exista in Liban si ca daca ulterior mergem in alta tara, nu ne poate garanta ca nu va mai face crize.

As vrea sa va rog sa imi spuneti daca ati auzit de vaccinul acesta si daca cineva l-a facut, as vrea sa stiu daca a avut rezultate notabile. Am inteles ca e vorba de 20 de injectii pe care i le va face fetitei, in 3 luni cred iar dozajul se stabileste in functie de rezultatul testului cu spirometrul, varsta si greutate.

Deocamdata fetita nu mai face crize, dar e sub tratament si nu stiu cat timp poate dura si tratamentul asta cu Flixotide.

Va multumim si asteptam raspuns cat mai repede.
Nicoleta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Baietelul meu de 5 ani ia Staloral. Cred ca despre acest vaccin e vorba. El ia de un an (picaturi) inca nu stiu ce sa zic, tratamentul dureaza pana la 5 ani. Am redus doza de flixotide de la 2 pufuri pe zi la unul cam de 2 luni. Pana in prezent e ok, o sa mai vedem pe perioada rece. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RianaMaria spune:

Multumesc pentru raspuns. Despre acesta vaccin era vorba, dar deocamdata suntem pe linia de plutire cu Flixotide 50 micrograme si Aerius sirop.

Nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Nici el nu face crize sub flixotide dar ideea e sa facem vaccinul tocmai pt ca sa scapam de flixotide. Flixotide nu vindeca, daca renunti la el simptomele revin, cam asta e problema...
Multa sanatate!

Mergi la inceput