*Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (73)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

ok, am revenit la sentimente mai bune si cu niste explicatii ale situatiei
nu, probabil ca nu o sa ma droghez, dar suna tentant
e naspa. la situatie ma refer. si nu ca aranjamente si infrastructura si din cauza laurei. care are perioade mai bune si mai rele, a fost intr-una rea de tot. a inceput scoala, oboseala mai mare, surescitare, dumnezeu stie. eu nu mai stiu. ma rog, intuiesc si vad niste chestii insa nu prea am solutii

in rest la vita e cat se poate de bella. noi nu avem nici unul un servici extrem de solicitant si cam tot ce facem pe acasa facem impreuna. venim acasa relativ devreme (5.30 acasa cu tot cu copii, mai stiti pe cineva asa? ), nu plecam in delegatii, totul e smooth ca sa zic asa. faza e ca aici cam asa e peste tot - parintii muncesc amandoi mai full time mai parttime, dar diferenta fata de ce stiu prin ro e ca tatii lucreaza de regula mai putine ore ca cei din ro si se implica mult mai mult in ceea ce tine de copii, inclusiv pampersi kkti. cam toti tatii pe care ii stiu sunt perfect capabili sa stea acasa o seara/iasa pe undeva singuri cu bb.

in fine, asul din maneca avem si un plan de salvare a situatiei: cat de curand vine sora lui tati 1 an la bursa si va veni des la noi (babysitter ), parintii mei vor veni (inca negociem ) prin octombrie si, cel mai bine si mai bine, nu in foarte mult timp vom pleca o saptamana in concediu la un parc dintr-ala cum am fost in iunie. am platit deja

una peste alta cu 2 copii mici si "fara ajutor" nu e chiar asa nasol daca situatia e cumva mai "tipica". ceea ce nu e cazul tot timpul la noi insa ...

edit: "ajutor" pe termen lung in cazul nostru nu inseamna numai ceva pozitiv, inseamna om in casa pe termen lung. care chiar daca e ruda si bineintentionat tot e cineva cu care locuiesti in casa (si nu e o casa asa mare ) si na, e altfel. fitze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Multumesc fetelor!
Criss, noi am fost in Creta. Camelia era cu Turcia (am vazut poze frumoase). Am facut o excursie de o zi in Santorini cu catamaranul si apoi am inchiriat 3 zile o masina si ne-am plimbat pe insula. Deci din 7 zile, sotul m-a alergat 4 . Deci am venit super obosita, dar cu mintea hodihnita. Nu stiu dc ma intelegeti a..si super hapy ca mi-am luat o blana. Am negociat super pret si sunt extaziata. Mai ca imi vine sa ies cu ea pe strada

Am vazut pozici cu familie fericita de Mav. Asa un chef de munte mi-au facut...
Am mai vazut si cozonacei precoce care deja merg singurei.Felicitari!!!! Am mai vazut si pe alpinistul lui Spiridus
Nu pot sa vad filmuletul cu Raphael...cred ca iar net-ul meu e de vina. Ca si ccele 38 de sec cu alpinistul le-am incarcat in vreo 15 min

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Bertha, mereu reusesti sa ma binedispui, ai asa un talent oratoric incat am simtit ca si cum as fi fost de fata.
Uite ca azi a fost un vaaaant de a trebuit sa ne intoarcem din drum
Felicitari pt progrese

Corina, foarte faine pozele, pare frumoasa locatia iar tu, scanduricooo arati de n-am cuvinte. Sunteti o familie tare potrivita iar zanica seamana perfect cu tati.

Isa, [ tube ] link [ /tube ] (stergi tu spatiile dintre paranteza si cuv)



de David, barbatelul mamei - 5 nov. 2008

Made in the Holy Land www.flickr.com/photos/24386067@N08/sets/72157610614218627/detail/" target="_blank">
Sunt mare! www.totsites.com/tot/davido" target="_blank">My website
Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Spiridusuleeee chiar ca alpinist scrie pe Cris.

Isa, am vazut filmuletul, ce-i place lui Rapha in tobogan iar tu faci exact ca mine, asa ii fac si eu galerie si chiui si topai spre incantarea lui.



de David, barbatelul mamei - 5 nov. 2008

Made in the Holy Land www.flickr.com/photos/24386067@N08/sets/72157610614218627/detail/" target="_blank">
Sunt mare! www.totsites.com/tot/davido" target="_blank">My website
Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Babyzapi deja ati ajuns la topogan ?? azi chiar am fost si noi in parc si am dat-o pe hinta (cu unul dintre noi ) si pe balansoar asa putin doar iar la topogan ma uitam asa luung si ma gandeam cand o sa putem si pe el , pe hinta ii este putin frica deci nu ne prea avantam .
Arla cand plecati in concediu? a venit la fix si noi plecam iar in 17 .
Bravegirl ..ahaa in Creta , nu stiu de ce retinusem Turcia , sa porti sanatoasa achizitia

Criss de Paula Sofia DN 18.11.2008
PozePaulaSofia
Botez si nu numai
PovesteaNasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

gynie multe multe zambete sa-ti daruiasca Stefanut in fiecare zi! ca le meriti cu varf si indesat, si ma bucur tare mult ca el se simte bine, altfel n-ar zambi
miki01, olivia, lauramiron, carmendu, alra multumesc, chiar a fost bine in vacanta si ne-a priit. Nu ma mai complimentati atata ca mi-o iau in cap si iar nu ma mai duc la sport, ca zic ca bine-i si asa. Tot vreau sa ma duc la innot/sala sa nu mai fiu asa fleasca si tot lenea invinge de vreo juma' de an deja...
spiridusul eu nu reusesc sa vad filmuletul, zice ca a fost sters de utilizator...
flowers la multe lunite si multi multi ani pentru Brianna! Ce bine merge, nu pot sa cred!
babyzapi noi la francezi am muscat-o cu restaurantele, aia inchid tot intre pranz si cina, nici urma de bucatar! Eram lihniti de foame si am intrat intr-un restaurant sa bagam ceva pe la vreo 16:30-17:00 si n-am capatat decat sandviciuri. mi-a placut tare mult filmuletul cu topoganul!
oceanborn drum bun sa aveti!
bravegirl si noi am patit tot asa in Creta, noi am fost anul trecut, eram in 18 saptamani. Hotel de 5 stele, i-am dat 4 cu indulgenta. Dar na', bine ca era apa marii buna, noi sanatosi si voiosi... mie si acvariul ala al lor mi s-a parut mult prea laudat, dar poate aveam deja capsa pusa ca standardele grecilor sunt mai altfel . Am vazut pozele, foarte frumoase si voi la fel.

bertha sa stii ca mersul pe bicicleta sa uita. eu sunt dovada vie (sau... dupa teoria lui barbatu-meu cica de fapt n-am stiut niciodata, da' aici sare tata si jura ca el m-a invatat si ca pe la 14 ani ma dadeam pe bitza ca o artista.... na, discutabil acum). Cum am aflat, mergem noi frumos in concediu in Croatia, mai acum vreo 4 ani povestea. Si acolo aflam ca putem vizita imprejurimile pe bicicleta, super sanatoas si frumos. Pac, inchiriem 2 bucati, ne suim pe ele si da-i! Totul bine si frumos, mergem inainte, la stanga, la stanga... si cand sa fac la dreapta constat ca NU STIU CUM!. Da, nu puteam lua curba la dreapta nici sa ma pici cu ceara! Incerc totusi, ma dezechilibrez, imbratisez un stalp de iluminat public, bicicleta cade in strada in fata unei masini conduse de un mosneag cu 30 la ora. Io rad ca proasta, mosneagul socat, barbatu-meu la 50 m in fata mergand fara grija be bitza lui, habar n-avea ce giumbuslucuri fac eu in spate... Dupa patania asta, acum doi ani ne luam patine sa mergem la patinoar. In copilarie facusem cursuri de patinaj artistic, nu eram eu mare artista la sarituri ca le cam aterizam in fund, dar oricum mersul cu fata si cu spatele le visam. Evident, al meu rade pe sub mustata si zice ca iar "te lauda maica-ta ca te stii da si parca vad ca drept in fund intri pe patinoar". N-a fost chiar asa, se pare ca mersul pe bicicleta se uita mai repede decat mersul pe patine

Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

corina, deci creta era. si eu ramasesem cu turcia in cap si ma gandeam unde sunt muntii aia. aceeasi excursie creta + santorini am facut-o eu demult -suupeerb!, mai putin masina inchiriata din creta, chestie de care imi pare rau si acum. motiv sa ma intorc cu puradelele

criss, cam tot pe atunci plecam, la sfarsitul lui septembrie. sunt tare incantata. cica daca pleci in concediu schimbarea de peisaj e ca si cum ai incepe cu o foaie alba, lasi toate relele in spate. abia astept: am luat o casa un pic mai luxoasa, de data asta am platit extra si am ales locatia langa centrul cu piscina si magazine. daca vreti va dau linkuri sa ma laud

babyzapi - frumos, noi avem in curte topogan din ala de plastic insa la nicoala nu pare ca ii place senzatia de gol in burta. urla si daca faci cu ea ca avionu

bertha, am citit si eu faza cu patinele. nu imi vine sa cred. cred ca te-ai concentrat pe darius si nu ti-ai lasat instinctele sa iti duca picioarele. mai mergi o data singura. mersul pe bicicleta insa se poate uita, pe bune si pe demo in patria bicicletelor nu m-am mai suit pe una de cand am ramas insarcinata cu laura. e mare, cade, si imi e frica de ea.

otilia tu vazusi poze cu fetele astea pe la mari si tari? scoate maica tabelu ala de la naftalina ca dupa ce ca suntem babe mai suntem si grase si nasoale
edit: eu sunt doar grasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu stiam ca la turci la hotel dai jos o stea.
la 5***** insa nu am fost niciodata, deci habar nu am cum ar putea fi sau cum ar trebui sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Da si eu, la turci, in Egipt, Tunisia... dar nu si la greci.

Insa unde am nimerit noi a fost taman pe dos, la turci anul asta 5 stele au fost 5 stele si la greci anul trecut 5 stele au fost cam de 4 (dimensiunea camerei, restaurantul etc). Oricum, depinde si de propriile standarde, poate altii percep lucrurile invers, cum zicea si BraveGirl de ceilalti clienti ai hotelului lor.
Iar in Egipt cand am fost mai acu' 5 ani tot la 5 stele ca n-am avut tupeul la mai putin din povestile celor care fusesera deja, a fost destul de ok hotelul si camera, mai bine decat la greci in orice caz.

Acum noi nu suntem foarte pretentiosi si fitzosi la fazele astea si de aia la greci ne-am resemnat super rapid ca asa-i locul si gata. Anul trecut alesesem 5 stele ca eram gravi si deh, sa am confort... Anul asta am ales pentru c-am fost cu pitica, la turci unde cica scazi o stea cum zici si tu si sa aiba ea confort. Altfel, pe mine una ma lasa rece stelutele, constat doar daca merita sau nu numarul de stele, dar oricare ar fi concluzia nu-mi strica mie cheful de vacanta. Prin Europa cand mergem suntem fani lantul Ibis, 3 stele - are tot ce-mi trebuie mie.

Aaaa... si cel mai tare hotel in care am stat vreodata a fost unul in sudul Frantei, uite ca nu mai stiu fix fix statiunea, nu era Nice da' una' langa, la hotel ii zicea Savoy, 2 stele, aici mai gasiseram locuri la 8 seara chiauni de somn si sa va zic cum era: camera de vreo 2 pe 3, iar baia era IN CAMERA. Da, in camera, era pus un paravan din ala de foloseau madamele pe vremuri sa se dezbrace dupa ele in budoar. Dupa unu' din ala era buda (ce vana, dus ... nimic!, era o chiuveta langa usa la intrarea in camera, diametral opusa fata de paravanul cu buda). Evident, izolare fonica zero intre "baie" si camera. De miros ce sa mai zic, bine ca n-am avut niciunul probleme digestive noaptea aia, ca-l omoram si pe celalalt. Nu ne-a venit sa credem cand am vazut, eram pur si simplu socati, am ras cu lacrimi, ne-am pozat pe buda, radem si acum cand vedem pozele alea. Si totul la scorul de vreo 80 de euro daca bine tin minte, pe noapte. Stiam noi ca sudul Frantei e scump nene, da' la 80 de euro totusi nu ne gandeam ca primim buda dupa paravan

Citat:
citat din mesajul lui alra

eu stiam ca la turci la hotel dai jos o stea.
la 5***** insa nu am fost niciodata, deci habar nu am cum ar putea fi sau cum ar trebui sa fie


Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eu la 5***** nu ma astept la cine stie ce lux. Dar nici la ce am avut. De cand am vazut receptia hotelului am zis ca sigur o sa a un soc cd vad camera. De curat era curat, dar totul era f vechi. Oglinda din baia minuscula era ruginita...o oglinda in aia veche, fara rama. In nici un hotel de 5 stele nu am vazut asa cada naspa si bateria de dus super uzata, iar cea de la chiuveta sparta.
Dar se laudau cu gradina f frumoasa. Dar je nu doarme in gradina Si la captolul mancare au fost cam zgarciti. Nu prea aveau diversitate. Dar pana la urma ne-am simtit bine.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput