FIV 240

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Doamne, Alina, sunt alaturi de tine si sper ca Dumnezeu sa-ti dea multa putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Alina, o sa iti raspund tot eu .....pentru ca din pacate cam sunt singura care a ramas pe aici si are si astfel de raspunsuri....da, se face examenul anatomo-patologic, indiferent de ceea ce ai semnat si ai decis sa se intample cu copilul. Asa zisa necropsie. Dar nu astepta prea multe raspunsuri. Sunt gata sa bat pariu ca diagnosticul va fi atelectazie pulmonara si autoliza viscerala. Sexul si greutatea (nici asta nu este reala de cele mai multe ori). In mod normal dureaza cam 3 saptamani si trebuie facuta o cerere la director pt a ridica rezultatul (numai de catre mama, eventual tata). Nu se face nici un examen genetic. Pentru examenul genetic se solicita separat si ar fi trebuit sa iti dea parti din tesut sa te duci tu cu ele la un laborator privat. Din pacate traim intr-o tara de rahat cu un sistem sanitar si de mai rahat. Banuiesc prin ce ai trecut , disperarea , durerea , chinul...
Raspunsuri nu o sa iti dea nimeni. Va tb sa le cauti si sa le gasesti singura....incet , incet cu rabdare si calm.Sa incepi sa faci investigatii, o droaie de analize si cine stie....poate intr-o buna zi o sa gasesti o explicatie. Eu nu am gasit-o.
Da, de fiecare data cand se intampla imi retraiesc durerea ....si pierderea....si suferinta.....si disperarea.
Acorda-ti perioada de doliu. Plangi cat de mult poti. Vorbeste despre ceea ce simti de fiecare data cand simti nevoia sa o faci. De uitat nu vei uita dar o sa inveti sa traiesti cu durerea. Sa nu iti fie frica de sentimentele tale, sa nu iti fie frica sa te exteriorizezi. Va fi o perioada dificila, dar crede-ma, o sa mergi mai departe .

Ma termina cand se intampla asa ceva, ma termina si ma doare.

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sperantza_eu spune:

Alinaoprea
,

Suntem alaturi de tine.
Gaseste puterea sa treci peste acest moment greu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sperantza_eu spune:

steff77,

Mersi mult pt sustinere - si celorlalte fete


Fiv1 la mine a fost nereusit. Stiam ca va fi un drum greu, cu multe Varsta mea este sub 35 si sunt hotarata sa fac tot ceea ce pot in acest interval. Sa nu avem reprosuri ca nu am incercat. Oricum, indiferent de rezultat, cred ca vom adopta si un copil.

Scuze , dar ce inseamna FET?


La tine cum a fost divizarea celulara la fiv-uri? S-a facut mai lent? Ce fel de celule ati avut la cele 2 fiv-uri si cati embrioni s-au transferat? (cam multe intrebari, nu raspunde daca nu vrei ).

Si mie mi-a facut placere ca putem coresponda.

SAlutari tutiror fetelor de pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misa_21 spune:

Alina,eu sunt cam anemica pe forum,noi nu am vb niciodata,dar nu pot ramine indiferenta la ceea ce ti s-a intimplat.E imadmisibil ca intr-o asememnea situatie sa nu te vada nici un doctor.Imi pare f rau pt. ceea ce a trebuit sa ti seintimple.Din pacate Catalina are mare dreptate in ceea ce priveste sistemul sanitar din Rom.Sper sa te ridici cit mai repede si data vii sa o iei de la capat unde vei crede tu de cuviinta ca e mai bine pt tine si pt copilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Alina, cuvintele-mi sunt de prisos. Dumnezeu sa te intareasca sa treci peste durerea asta imensa. Asa cum spun si alte fete, sistemul sanitar romanesc este de plans; cu au gresit romanii sa fie tratati in halul asta? Dureros, foarte dureros.

+  
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Sperantza - imi pare tare rau dar sunt bucuroasa ca esti optimista, increzatoare si ambitioasa. In cele din urma nu poate fi decat bine.

FET - ET cu embrioni congelati.

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sperantza_eu spune:

catalina2307,

Mersi mult.

Deja sunt la birou, lucrez pt a recupera din timpul pierdut.

Si eu voi face ET cu embrioni congelati, pe ciclu natural, fara stimulare. Stiu ca sansele de reusita sunt si mai mici decat la stimulare si ca exista destul de mare riscul sa se piarda embrionii la iesirea din "ice age", dar merita incercat. Apropo, super fimul "ice age 3" ....

Fetele, ma ajutati cu ceva experiente cu ET cu embrioni congelati?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Alina of of........ va doresc multa multa putere sa reusiti sa mai atenuati durerea asta

Acum am citit si de LucaLuca damn, poate daca transferai de la inceput doi....da na daca si cu parca nu au nici o importanta, TREBUIE TREBUIE ca fiv 3 sa reuseasca, e cat se poate de descurajator ca din noi 3 care am inceput cu fivurile in acelasi timp (Cata, Luca)sa innegrim in continuare hartia pe aici.....

Cata la mine pe listutza poti pune si Fiv 4 nereusit sa respectam intru totul realitatea ;)le-am adunat cu spor vad...

Noi avem poimaine intalnirea cu medicul pf nu-mi mai arde deloc sa aud iar aceleasi chestii nu ma ai trage atza deloc sa ma duc, merg doar pt ca isi doreste al meu care mort copt nu renuntza la vise

Pupicei tuturor si un week-end misto!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fivoase spune:

Sperantza - aici gasesti mai multe info despre FET
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134401&whichpage=1

Oana - modificat. Iti trimit acum PM.Pup

Mergi la inceput