intrebare

intrebare | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

de o saptamana face pishi pe ea noaptea. pana acum nu s a mai intamplat asta niciodata de cand i-am scos pampersul (de vreo 2 luni). cum sa procedez???ar trebui sa ii pun din nou pampers noaptea??? nu prea as vrea asta. stiu ca se mai intampla sa faca pishi pe ea, e micuta, dar ma gandesc ac poate a racit sau ceva de face in fiecare noapte....

_____________________________________________________________________
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"
__________________________________________________
happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

poate a baut mai multe lichide seara, inainte de culcare. sau poate i-a fost frig.

ai 2 solutii: ori ii pui pampers noaptea pana observi ca s-a remediat problema, ori o trezesti si o pui la olitza de 1, 2 ori/ noapte, ca sa eviti accidentul (caz in care eu pusesem o foaie de musama + o paturica sub cearceaf, sa protejam salteaua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

anamaria, multumesc de raspuns. nu e problema salteaua , ca aia oricum acusi o schimbam, prolema e ca sta uda peste noapte. de trezit ma gandesc ca poate nu mai adoarme dupa aia. ea nu e obisnuita sa se trezeasca in timpul noptii. cred ca vreau nu vreau tot revenirea la pampers o sa fie solutia...:(

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

de o saptamana face pishi pe ea noaptea. pana acum nu s a mai intamplat asta niciodata de cand i-am scos pampersul (de vreo 2 luni). cum sa procedez???ar trebui sa ii pun din nou pampers noaptea??? nu prea as vrea asta. stiu ca se mai intampla sa faca pishi pe ea, e micuta, dar ma gandesc ac poate a racit sau ceva de face in fiecare noapte....

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007



Copilul n-are nici 2 ani. Cred ca te-ai grabit sa-i scoti pampersul. Pune-i la loc si mai las-o dupa 2 ani jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Stiu ca se poate intampla asta si daca bebe/copilul trece printr-o perioada mai stresanta, daca e ceva ce-o agita, nemultumeste, preocupa...Daca s-a schimbat ceva brusc in viata ei zilnica...
Ai mei au avut probleme cu sora-mea pana tarziu, pe la 7 ani...Ziua nu era nicio problema, dar noaptea uda patul....
Nu zic ca e si cazul vostru, e posibil sa fie doar o perioada de regres (exista si din astea) care sa nu aiba o cauza anume...Parerea mea e ca nu trebuie presata. Pur si simplu ii pui pampers fara s-o faci sa se simta aiurea (ca e mare si n-ar trebui sau vai ce rusine...din astea...). O tratezi ca pe o chestie fireasca si atat. Cel mai probabil va trece.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

s-a mai intamplat si la noi
1.fie era frigut nopatea
2.fie se schimba tura bunicelor....deci avea loc o schimbare in viata copilului...eu zic ca poti sa ii pui pampers ca sa feresti salteaua,dar poti sa te trezesti sa o pui mai des la oala.....insa totusi fii vigilenta ca intoarcerea la pampers parerea mea e ca nu ar trebui sa aiba loc ...
care va sa zica totul era de moment...faza trecea....dar iti zic ca s-a itnamplat de cateva ori...si tot asa,eram oarecum la inceput de drum fara pampers...eu zic ca tb sa tratezi cu calm,ii zici ca nu e bine,si iti zic eu ca isi va reveni..e doar un mic moment

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mi se pare prea micuta sa ai pretentia sa nu aiba pampers noaptea. Parerea mea e sa ii pui pampersul la loc noaptea, multi copii nici la 3 ani nu sunt uscati noaptea.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

luna mie nu mi se pare micuta!!! deloc!! si crede ma nu renuntam la pampers daca nu facea ea primul pas. nu mai suporta pampersul pe ea, eu il puneam si in secunda doi ea il dadea jos, chiar daca trebuia sa isi de a toate hainele jos ca sa ajunga la el (body, pantaloni) . uneori plangea cand il puneam sa il jos! iar in fiecare dimi pampe era gol, ea nu facea noaptea.
eu eram de principiul ca ii voi lasa pampersul pana v a da ea primul semn ca e pregatita. chiar daca era dupa 2 ani. deci nu am stresat-o nicicum.

ana_alx, si eu sunt de aceasi parere, o data scos pampersul nu vreau sa revenim la el.

acum cateva nopti ii voi pune din nou pampers pana voi observa din nou ca e gol dimineata. asta pt ca mie frica sa nu raceasca noaptea daca face pishi.

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

- e prea obosita cand se culca?
- bea prea multe lichide seara?
- are vreo infectie urinara?
- s-a intamplat ceva deosebit, a aparut ceva nou in viata ei in ultimele saptamani?

Eu cu Dea am scapat de scutec la fix 2 ani. Ei bine pe la 2 ani si 4 luni a avut o perioada cand facea noaptea in pat. Dupa 3 accidente cu sculat in toiul noptii si schimbat tot patul, paturi, pijamale, etc, am evaluat situatia: nu puteam sa ii refuz sticla de lapte de dinainte de culcare, obosita era mai mereu cand se culca pt ca am doi copiluti si ii cam culc deodata, de multe ori depasim ora "normala" de culcare ba spalandu-i, ba hranindu-i, ba ei si-o depasesc ca stau si se joaca in pat in loc sa adoarma....oricum, am stat cu ea si am vb....si i-am spus ca e tare neplacut s-o trezesc din somn si s-o schimb, ii era frig, o imbracam greu pt ca se tot intorcea pe o parte somnoroasa, o dadeam jos din pat ca sa pun alte asternuturi, si am stabilit ca o sa folosim inca o vreme scutecul, doar noaptea, am mers impreuna si am cumparat un pachetel micut de 20 de buc, sau cat e ala cel mai mic, si ea venea seara si mi-l dadea....ei bine, nu le mai uda, culmea....dimineata i-l scoteam uscat de pe ea. Seara puneam altul, si tot asa, dimineata uscat, si mai mult, noaptea se trezea singura daca ii venea, ii dadeam jos cutecul, facea pishu la olita, puneam scutecul la loc si adormea...nu stiu ce a fost, dar na...asa a fost, si timp de 2 saptamani am facut figura cu scutecul, pana cand am zis sa incerc iar fara scutec, si de atunci nu au mai fost accidente, slava Domnului.

Ieri noapte, s-a scapat pe el insa baietelul de 5 ani, era asa obosit cand s-a culcat ca n-a mai reusit sa se trezeasca nici macar cata vreme am schimbat patul, i-am schimbat chiloteii, dormea tun, pt ca alergat toata seara pe afara si a uitat sa mearga la toaleta inainte de culcare, evident...Pt ca asa ceva nu i s-a mai intamplat de la 2 ani jumate. Nu stiu cum sunt alti copii dar ai mei cred ca considera somnul o chestie tare plictisitoare pt ca nu vor sa se culce decat cand oboseala ii prinde brusc

deci eu cred ca e ff obosita si de aia nu se trezeste sa ceara olita
o sa ii treaca si faza asta...fii linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

dorsilia,
deci: de culcat se culca devreme, de la 22 si se trezeste pe la 8.30 fara nici o trezire, de asta nici nu am pus-o in timpul noptii pe olita ......nu am pe cine....ca nu se trezeste!!!
evenimente speciale nu au fost.
de baut bea seara un bibe de 250 ml de lapte la care si adoarme.
pishi o pun sa faca inainte de laptele de seara!!
infectie urinara nu stiu....cum pot afla?? prin analiza urinii, nu???
tu dormeai in camera cu fetita sau mergeai sa o verifici??? sau se trezea ea cand era uda??

de stresat nu ma stresez asa tare, doar ca pur si simplu nu stiam cum sa procedez in continuare. trezitul noaptea pica asa ca daca mai face si la noapte ii pun din nou pampe pana cand voi vedea ca e din nou uscat dimi.


_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput