Imunizare...pentru gradi

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Eu cel mai bun rezultata l am obtinut pentru copil cu Imunomix (e un sirop italienesc), pe baza de echinaceea si miere/propolis. In rest, cind accepta, ii dau cite o pastila de vit C. Insa Imunomix ul chiar mi se pare ca a ajutat anul trecut, chiar azi i am luat din nou, sa vedem daca va face fata in conditiile de la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Citat:
citat din mesajul lui BLUE ANGEL

si de unde iau Immuocalm?

Simona cu Luca (21.08.2004) si Codrin (12.06.2008)
http://picasaweb.google.ro/dinu4dinu


este immunocal, cred ca despre asta e vb, evident nu e de pe la noi din Romanica
http://www.whatisimmunocal.com/immunocal.htm#1



Da, intr-adevar, despre Immunocal e vorba. Nu e de la noi dar se gaseste si la noi acum.
Conform afirmatiei aprobate de Health Canada, "Immunocal este o sursa naturala de cisteina, precursor al glutationului, pentru mentinerea unui sistem imunitar puternic".
Aici http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PALL&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsrchnum.htm&r=1&f=G&l=50&s1=5230902.PN.&OS=PN/5230902&RS=PN/5230902 puteti accesa licenta obtinuta in USA, una dintre cele 70 de licente obtinute un USA, Canada si alte tari din lumea intreaga, printre care licente anti cancer, anti HIV si licente pentru imbunatatirea raspunsului imun.


Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Adica acest produs te scapa si de cancer si de HIV si de tot? Este un adevarat elixir? A nu se intelege ca sunt rautacioasa, ci doar intreb. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Da, acest produs da rezultate pozitive pe toate bolile care survin in urma scaderii concentratiei de glutation intracelular. Si sunt aproximativ 100 de afectiuni.
Immunocal este un extras dintr-o proteina din zer care furnizeaza organismului cisteina in forma pura si concentrata. Cisteina este un precursor al glutationului, considerat si proteina vietii.
Glutationul este cel mai important antioxidant prezent in toate celulele organismului nostru, cu precadere in ficat, pancreas, plamani si cornee. Insa de multe ori nivelul optim de glutation intracelular scade in organismul nostru (varsta, agentii chimici, s.a.), moment in care celulele slabesc, imbatranesc si apar imbolnavirile. Glutationul este compus din 3 aminoacizi: cisteina, glutamina si glicina. Cisteina este cel mai greu de introdus in organism pentru ca ea provine din surse naturale cum sunt laptele de mama, laptele de vaca neprocesat, oua crude, carne cruda. Asadar e limpede cat e de nepractic si aproape imposibil sa consumi asemenea alimente.
Nivelul celular al glutationului este stimulat de acidul alfa lipoic, glutamina, colostru, seleniu si vitaminele C, B6 si B2. Eficienta vitaminelor C, E si a coenzimei Q10 depinde de nivelul de glutation din organism.

Efectele benefice ale glutationului sunt:
- antitumoral exceptional: reduce mutatiile ADN-ului determinate de substantele cancerigene, prin sustinerea fazelor I si II de detoxifiere enzimatica; inhiba absorbtia si favorizeaza eliminarea din organism a metalelor grele, fumului de tigara, pesticidelor, fungicidelor, hormonilor în exces, colorantilor alimentari, detergentilor, supradozelor medicamentoase
- reduce efectele toxice ale chimio si radioterapiei, expunerii la radiatii ionizante, explorarilor radiologice
- protejeaza împotriva efectului mutagen al radiatiilor ultraviolete
- previne aparitia si reduce evolutia hepatitelor, cirozelor si a cancerului hepatic prin puternica actiune detoxifianta (leaga poluantii toxici si carcinogenii din ficat si îi transforma din substante liposolubile în componente hidrosolubile pe care le elimina pe cale urinara)
- stimuleaza detoxifierea limfei prin eliminarea toxinelor pe cale biliara
- antioxidant intracelular: este unul dintre cei mai puternici si importanti antioxidanti ai organismului; este numit “antioxidantul miraculos”; stresul oxidativ produs prin deficit de glutation are un rol major în patogenia cancerului, astmului, bronsitei cronice, emfizemului, fibrozei chistice, mucoviscidozei pulmonare, autismului, deficitului de atentie si hiperactivitate, bolii Parkinson, maladiei Alzheimer, SLA, sclerozei multiple, schizofreniei, dischineziei tardive; protejeaza împotriva leziunilor si a emboliilor cerebrale, bolii Crohn, infectiei cu Helicobacter pylori, enterocolitei, pancreatitei (si a celei de etiologie alcoolica), infertilitatii masculine, etc.
- protejeaza împotriva leziunilor din sindromul de ischemie - reperfuzie
- imunomodulator
- puternic antiviral în infectii cu virusul Herpes simplex 1, HIV, virusul Epstein Barr, virusurile hepatitice; sustine reactia de aparare împotriva infectiilor rezistente la tratamentul alopat
- adjuvant în tratamentul sindromului de oboseala cronica si al fibromialgiei
- benefic în tratamentul degenerescentei maculare; reduce riscul aparitiei cataractei (cristalinul are un mecanism propriu care faciliteaza captarea glutationului; aparitia si evolutia cataractei sunt favorizate de scaderea nivelului de glutation)
- reduce formarea placilor ateromatoase în hipercolesterolemie
- stabilizeaza si mentine nivelul glicemiei în diabetul non-insulinodependent, asigura protectie fata de afectiunile renale, cardiovasculare, cerebrale conexe diabetului
- protejeaza împotriva hipoacuziei produsa de traume sonore
- adjuvant în stari casectice (stare generala proasta, care se manifesta prin tulburarea functiilor organismului, scadere marcanta în greutate, anemie extrema, hipotermie, etc.)
- creste performantele atletice
- dermatoprotector (psoriazis, dermatita de contact)
- reduce dependenta de droguri si de alcool

Ma intrebai cum e posibil ca Immunocal sa rezolve toate problemele.
S-a descoperit in urma cercetarilor medicale ca toti pacientii cu cancer si HIV/SIDA prezentau niveluri extrem de scazute de glutation intracelular.
Intr-unul dintre numeroasele experimente care au inceput a fi efectuate inca din 1978 de catre Dr. Gustavo Bounous, ce a avut drept scop inducerea chimica acancerului de colon la soareci, toate animalele hranite cu proteina din zer erau inca in viata la finalul experimentului , in contrast cu doar 66% din cei care au fost hraniti doar cu caseina. Acest lucru demonstreaza abilitatea zerului de a neutraliza substante cancerigene.

www.immunocal.md/Metastatic_Carcinoma.Immunocal.Clinical_Study.pdf" target="_blank">Aici gasesti concluziile unuia dintre studiile clinice referitoare la utilizarea concentratului de proteine din zer in tratamentul pacientilor cu carcinom metastazat. Foarte interesant de parcurs.

Si www.immunocal.md/HIV-Seropositive.Food_Supplement.Immunocal.Clinical_Study.pdf" target="_blank">Aici exista una dintre documentatiie clinice referitoare la utilizarea proteinei din zer pe indivizi afectati de virusul HIV. La fel, extrem de interesant de parcurs.

Nu e vorba de nici un elixir, e doar stiinta si medicina, iar Immunocal este pur si simplu rezultatul a peste 30 de ani de cercetari medicale desfasurate in Canada si in alte tari ale lumii.

Immunocal este subventionat de companiile nationale de asigurari medicale din SUA (MEDICARE si MEDICAID) pentru anumite categorii de pacienti. Acolo pacientul procura de la medicul de familie reteta pentru tratament cu Immunocal, tratament subventionat pentru o perioada de 30 de zile.


Elle



http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mmmaria

Pentru fetele care folosesc sirop de catina si de muguri de brad, puteti sa-mi recomandati si mie un producator OK (sau pe cineva care le face acasa si aveti incredere) ?
Doamna de la Predeal despre care vorbeai, Crisdima, poate fi contactata eventual la telefon sa expedieze asa ceva prin posta ?
Multumesc,

Buna. Nu stiu daca te ajuta aceata informatie, dar totusi o scriu... Eu imi fac siropul de brad in casa ( e drept ca stau la munte). Nu e greu. Acum e prea tarziu ( ca perioada), dar pe viitor, cand mergeti intr-o plimbare la munte, luati o plasa si strangeti muguri de brad, acasa ii puneti intr-un borcan ( fara sa-i spalati ), un strat de muguri unul de zahar si se lasa undeva la cald, dar nu la soare vreo saptamana pana lasa mugurii sirop. Apoi se scurge siropul, se fierbe 2-3 minute, se pune in sticle si gata. Dintr-o plasa normala iese vreo 3-4 litri de sirop, zic eu suficient pentru toata iarna. Perioada optima de strans muguri e undeva prin luna mai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tapusele spune:

Pe mine m-a sfatuit cineva sa-i dau bebeului, opentru cresterea imunitatii, sirop pe baza de echinaceea si am luat de la farmacie Immuno Baby sirop(tot italian, am vazut ca e). Ii dau de vreo saptamana, asa ca nu pot sa ma pronunt referitor la efectul pe termen lung, dar am tot inceput sa ma intreb daca e ok sa-i dau asa , de capul meu, fara nici o recomandare medicala, cam cat ar trebui sa tine o cura din asta si daca nu are si efecte adverse (acum, de cand se tot discuta de vaccinuri, am inceput sa ma gandesc, la orice ii bag copilului in gura, daca nu poate si sa-i dauneze pe termen lung).
Colac peste pupaza, azi am auzit, la o emisiune a radio, ca cica cercetarile au aratat ca vitaminele si suplimentele alimentare mai mult strica decat fac bine, in cazul adultilor sanatosi. Ca e mai mai indicata o alimentatie echilibrata si consumul de fructe si legume proaspete decat administrarea de vitamine...
Acum nu stiu cum o fi la copii. Voi v-ati sfatuit cu medicii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

M am sfatuit chiar azi cu doctorita de familie si mi a recomandat trei luni, incepind din septembrie, cu combinatia asta: 10 zile Broncho Vaxom de 3,5 dimineata pe stomacelul gol, urmate de 20 de zile sirop cu echinaceea si propolis, apoi iar 10 de Broncho, 20 de sirop etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

eu ii dau elizei de 2 ani broncho-vaxom de 3,5 mg, initial capsule pe care le desfaceam, apoi am luat si plicuri. suntem f multumite, multi copii din anturajul nostru au luat si se vede efectul!
este si f usor de luat (eliza deja nu mai suporta siropelele si alte gusturi modificate), praful din broncho-vaxom nu are nici un gust, iar capsula aia mica albastra e chiar indragita acum de eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliarusu spune:

Si pentru noi este imperativa imunizarea mai ales datorita baietelului mic, care sufera de la ce aduce cel mare de la gradinita. Am incercat doar Baraka, fara rezultate evidente, in rest am incercat sa ii dau celui mare ceaiuri,anul acesta am mers cu amandoi la mare. Ma tenteaza Immunocal, dar as fi vrut sa aflu mai multe pareri.
Si as fi interesata de siropul de muguri de brad, daca se poate cumpara, trimite prin posta.

Sanatate la copilasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Ady80, multumesc dar marea problema la mine e ca nu prea am timp sa ma ocup de lucruri din astea. Plus ca acum intr-adevar a trecut perioada mugurilor de brad.
In cazuri din astea prefer sa iau de la persoane de incredere.
Multumesc, oricum.

Mergi la inceput