Ajutor pentru copii nimanui !!

Ajutor pentru copii nimanui !! | Autor: ade_

Link direct la acest mesaj

Ei sunt prea mici ca sa poata striga,dar noi ,cei care vedem conditiile in care copiii sunt tratati avem glas si putem inalta un strigat de ajutor in numele lor.
In Sectia Pediatrie I a Spitalului Judetean Buzau sunt conditii greu de exprimat in cuvinte.Lipsurile cu care se confrunta sectia nu gasesc ecou si rezolvare nicaieri.Copiii internati in sectie sunt ingrijiti in conditii care ne amintesc de razboi:faianta de pe pereti este cazuta in multe lociri;peretii exteriori sunt plini de mucegai si egrasie;cand este oprita caldura,saloanele copiilor sunt incalzite cu un radiator - un radiator la 10 saloane( 20 de camere);camera de reanimare numita izolator arata ca o temnita,singurul aparat de monitorizare a functiilor vitale nu functioneaza(asistentele numara bataile inimi cu ochii pe ceas,ca in vremea razboiului)..dar cuvintele nu sunt suficient de cuprinzatoare ca sa descrie starea sectiei ,puteti vedea pozele facute acolo:

http://citadelaalbastra.hi5.com

Asociatia Umanitara Citadela Albastra prin programul "De la suflete mari,pentru suflete mici"si-a propus sa schimbe situatia de dragul micilor pacienti (cu varste cuprinse intre 0 si 2 ani)care merita sa fie tratati si vindecati in conditii decente indiferent daca provin din familii fara posibilitati materiale sau din casele de copii.Fiindca in aceasta sectie nu veti gasi alta categorie de copii( parintii care au posibilitatea de a-si trata copiii in alt spital sub nici-o forma nu ii interneaza aici).
Dar pentru noi toti copiii sunt egali si ar trebui sa beneficieze de sansa de a creste sanatosi.
Stim ca ceea ce ne-am propus este greu de realizat,dar cineva trebuie sa le intinda si lor o mana de ajutor.Noi facem tot ce putem,dar singuri nu vom reusi.Speram ca stigatul lor de ajutor sa ajuga la inimile voastre si impreuna sa schimbam ceva in bine,de dragul tuturor copiilor care se vor interna aici.
Astazi s-au terminat de pregatit planurile pentru renovarea saloanelor de reanimare ale Sectiei Pediatrie I.
Lucrarile care trebuiesc efectuate sunt urmatoarele:
-curatarea peretilor de resturi de faianta si de vopsea
-indreptarea peretilor,izolarea lor(unde este cazul),tratarea cu solutie anti-egrasie
-vopsirea cu vopsea lavabila
-inlocuirea peretilor de separatie ,a geamurilor si a usilor dintre cele 2 camere ale salonului ,precum si dintre camere si camera pentru infasat , cu altele cu tamplarie tip termopan
-inlocuirea cablurilor electrice,a prizelor si intrerupatoarelor
-amplasarea corpurilor noi de iluminat
-montarea aerului conditionat
-montarea pe pardoseala a linoleumului de trafic

Ne dorim ca in urma renovarii sa se schimbe complet aspectul saloanelor.Peretii vor fi vopsiti cu culori vii si vor fi ornamentati cu figurine reprezentand personaje din desene animate.La geamuri vor fi perdelute cu modele pentru copii si draperii care sa se poata trage atunci cand bate soarele direct in geamuri.Tot mobilierul va fi nou.Fiecare salon are cate 2 camere (cu cate 3 paturi fiecare,o masa si 1-2 scaune) si o camera pentru infasat (cu masa pentru infasat,dulap pentru medicamente si chiuveta in care sa imbaiaza copiii).Deasupra fiecarui pat se monteaza o sursa de lumina si una generala in tavan(deci in total 7 surse individuale si 3 surse generale)
Paturile(noi) vor avea saltele noi si cate 3 seturi de lenjerii de pat noi.Pentru sala de infasat vom achizitiona o masa de infasat noua,cu o saltea noua ,un dulap pentru medicamente,baterie noua pentru chiuveta,cos de gunoi,galeata pentru scutecele murdare.Totodata,la inaugurarea salonului vom amplasa in cele 2 camere cate un radiator electric,pentru ca micutii pacienti sa nu mai sufere de frig cand este oprita caldura.
Acestea sunt planurile noastre,dar pentru a le putea realiza avem mare nevoie de ajutor.
Suma aproximativa necesara renovarii unui salon de reanimare este de 20.000 lei(incare sunt incluse atat materialele ,mana de lucru,cat si mobilierul).Suma poate varia in functie de pretul materialelor din momentul achizitionarii lor,a manoperei,etc.In cazul in care suma pe care o vom folosi la renovarea unui salon va fi mai mica decat suma aproximata,restul banilor vor fi folositi pentru cel de-al doilea salon.Saloanele vor intra in renovare pe rand,pe masura ce se vor strange sumele necesare.Nu dorim sa facem lucrari de mantuiala si nici sa cumparam produse de o calitate indoielnica .Vrem ca ceea ce vom face sa dureze cat mai mult.
Speram ca cu ajutorul oamenilor cu suflet,sa putem renova aceste saloane cat mai curand,pentru ca cei mici sa se bucure de conditii mai bune de tratament.
Sunt binevenite atat ajutoarele financiare,cat si cele materiale.Mai jos voi expune lista necesitatilor intocmita cu personalul medical al sectiei.
Relatii despre activitatea asociatiei se pot lua si de la Seful Sectiei de Pediatrie,Dr.Patrascu Alexandru,sau de la Asistenta Sefa a Sectiei Pediatrie I,Dna.Panaete Maria,apeland direct centrala Spitalului Judetean de Urgenta Buzau.
Pentru toti cei care vor mai multe informatii despre asociatie si activitatea acesteia, sau care pot intinde o mana de ajutor,datele asociatiei sunt urmatoarele:

Asociatia Umanitara Citadela Albastra
Buzau , CIF:25819877
Tel:0338.110.628; fax:0338.112.012 :mobil:0722.702.760
Cont lei:RO55 BUCU 3310 7368 2511 RO01
Cont euro:Ro12 BUCU 3310 7368 2511 EU01
Deschise la Alpha Bank – Sucursala Buzau


Lista de necesitati:

Produse sanitare:
nebulizatoare
aparate tensiune
lampa ultraviolete
stative perfuzie
barbotoare oxifematoase
termometre
biberoane cu cate 2 tetine
izolete (corturi cefalice - erau necesare 10 bucati , dar am donat noi 5 bucati)
pampers - diverse marimi
branule:22G albastre - am primit o cantitate de 100 buc
24G galbene
ace mana 18G
leucoplast
fese 10cm/10cm
comprese 40cm/40cm
seringi:2cc,5cc,10cc,20cc- am primit o cantitate de 1000 buc
sampon pentru baie copii
servetele umede
betisoare urechi

PRODUSE ALIMENTARE
lapte praf (consum mediu 2-3 kg/zi)
orez ( in medie 2 kg/zi)
zahar (in medie 2 kg/zi)
menta pentru ceai
morcovi
cartofi
NAN fara lactoza(se da copiilor cu probleme de digestie,dar spitalul nu achizitioneaza,ci numai din donatii)

PRODUSE TEXTILE
cearceafuri pat si plic
fete de perna
scutece din finet
paturele pentru sugari
prosoape
caciulite,pantaloni,sosetute,bluzite,pijamale,etc

PRODUSE DIVERSE
aparate aer conditionat
dulap penrtu medicamente
cuptor cu microunde
radiatoare sau calorifere electrice
saltele pentru masa de infasat
cantar pentru copii
cantar pentru bucatarie


PRODUSE MENAJ ( conform normelor europene produsele de menaj trebuie sa fie din inox)
cani si castronele,farfurii mici
cratiti si oale cu capac
polonic,tel,masuri gradate,spumiera,lingurite
robot de bucatarie pentru maruntit carne si legume
termometru pentru camera
tavi pentru transportat biberoane
carucior pentru tratamente
cosuri pentru gunoi
galeti din plastic
carucior pentru transportat lenjerii curate/murdare
furtun pentru oxigen
detergenti si bureti
cantar electronic

Lista este asa cum am intocmit-o impreuna cu personalul medical al sectiei.

Deschideti-va inima pentru toti copiii bolnavi!
Ajutati-ne ca sa ii putem ajuta!
Numai impreuna vom reusi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

ade, dar acei copii de ce nu au un sistem de protectie sociala, de ce nu sint la asistenti maternali, sau chiar declarati adoptabili pentreu a putea fi dati altor familii spre adoptie, in conditiile in care au pina in 2 ani? Protectia copilului nu cred ca nu este in cunostinta de cauza.

****************************************************************


Drum bun, licurici iubit!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi

POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!


Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

copiii abandonati beneficiaza de protectie sociala in orfelinate dar conditiile din spital sunt aceleasi pentru ei cat si pentru toti ceilalti copii internati.Am donat unui copil hainute la orfelinat,le-am specificat ingrijitoarelor ca sunt pentru el,ne-am jucat cu el si l-am tinut in brate.A doua zi era internat la Sectia de pediatrie I (intamplarea a facut ca noi sa fim acolo pentru a discuta cu asistentele) si a fost adus in aceleasi haine in care a fost externat cu doua zile in urma.De mila lui i-am cumparat alte hainute cu care a fost tinut in spital.De atunci il vizitam saptamanal ca sa ne asiguram ca primeste ceea ce ii dam noi.Stiind ca ne ducem mereu si ingrijitoarele sunt mai atente cu el.Din pacate nu avem destui voluntari ca sa putem face mai mult si sa supraveghem mai indeaproape.Pe de alta parte asistentele de la pediatrie ne-au spus ca au mereu probleme fiindca se aduc copiii de la orfelinate cu haine rupte sau murdare si de aceea vrem sa la donam hainute ca sa aiba cu ce sa ii schimbe cind vin in spital.Pe langa copiii din orfelinate sunt internati si copii care provin din familii sarace .Si pentru ei ajutorul este binevenit.In desele noastre vizite la aceasta sectie am vazut de mai multe ori cum mame sarace primesc la externarea copilului si un biberon sau o cutie cu lapte din partea personalului medical,ca sa le fie de ajutor acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Ade si eu am trimis pentru copii abandonati in spital la Budimex in Bucuresti ,tot asa o fata cu inima mare are o fundatie care ii ajuta pe avesti copilasi .Eu ajut cu draga inima cu ce pot si sunt sigura ca sunt multe fete care or sa faca acest lucru,numai ca am vrea sa fim sigure ca lucrusoarele si banuti donati ajung la ei.Aici ma refer la persoanele care primesc lucrusoarele la spital pentru care nu avem nicio garantie.Succes

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=2" target="_blank">an1 si an2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Multumesc pentru raspuns.Te asigur ca si noi ne-am pus aceasta intrebare.De aceea Mergem saptamanal la spital si verificam daca copiii de acolo au primit ceea ce le-am dus noi.Daca doresti sa ajuti iti putem da adresa asociatiei,telefoane,etc sau te putem suna noi daca ne dai numarul.Pachetele cu hainute se pot trimite la sediul asociatiei.Noi le vom dona spitalului pe baza de act de donatie.Ei se incarca cu aceste lucruri in inventar asa ca nu pot disparea.Dupa donatie iti putem trimite prin posta sau e-mail copia actului de donatie.
Te asiguram de bunele noastre intentii si iti multumim ca doresti sa ne ajuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Ade, iti poti activa emailul, te rog

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

As activa e-mailul cu draga inima dar nu stiu cum se face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Email-urile sunt active de la inregistrare pe forum. Probabil va referiti la mesageria privata. Daca da, aceasta se activeaza din profil personal - in meniu

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Va multumesc din inima pentru sustinere!Daca doriti sa vedeti poza facute in spital va pot trimite.Sper ca stati bine cu inima ca nu vreau sa va am pe constiinta.Noi ne-am speriat cand am fost prima data in acea sectie.Acum ne-am "obisnuit".Colectarea de fonduri merge anevoios si cu greu vom strange toata suma.Tinand cont ca ne apropiem de intrarea in iarna si nu se prea mai pot face lucrari de zidarie,ne gandeam sa incepem cu unul dintre cele 3 saloane de reanimare.Sa facem primele lucrari:
-curatatul faiantei de pe pereti,indreptarea lor si vopsirea cu vopsea lavabila
-montarea pe pardoseala a linoleului de trafic
-schimbarea usilor si a peretelui despartitor cu altele din tamplarie termopan
-instalarea de corpuri de iluminat noi deasupra fiecarui patut
-perdele sau jaluzele verticale pentru geamuri.
In cazul asta ar mai ramane de cumparat mobilierul,aerul conditionat,dotarile medicale,etc.Intre timp am putea sa vopsim patuturile existente si sa-le inlocuim ulterior.
Stiu ca nu va fi acelasi impact ca in cazul in care am fi reusit sa facem salonul nou-nout,dar ne gandim la copiii care sunt internati acum in acele conditii.
Dupa primul salon am putea trece la urmatorul si dupa ce le reconditionam pe toate ne-am putea ocupa de mobilier.
Ce parere aveti?Sa facem in etape in functie de fonduri sau sa asteptam pina putem face totul?
Voi ce ati face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

ade, din cite stiu, nu este voie sa pui poze cu copii abandonati pe net, la liber.
Este laudabila intiativa ta si ar fi bine ca totul sa ajunga cu adevarat la acei copii, nu cum se intimpla de obicei pe la noi.

****************************************************************


Drum bun, licurici iubit!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi

POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!


Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Nu le-am facut poze copiilor ci peretilor,usilor,tevilor,mesei de infasat,etc.Am si poze cu noi donand izoletele si poze in care izoletele de la noi apar langa cele pe care le foloseau ei inainte(pentru comparatie)

Mergi la inceput