Gravidute prin FIV (49)

Gravidute prin FIV (49) | Autor: Micky2007

Link direct la acest mesaj


Acest capitol este dedicat mamicii raluca si minunii Natalia
Bine ai venit pe lume Natalia, sa fii cuminte, papacioasa si sa nu o chinui pe mami



Acest capitol este dedicat si viitoarei mamici hepilica
nastere usoara,
bebe frumos, papacios si sanatos





Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap.5;cap.6;cap.7;cap.8;cap.9; cap.10;cap.11;cap.12;cap.13;cap.14;cap.15;cap.16;cap.17;cap.18;cap.19;cap.20;cap.21;cap.22;cap.23; cap.24;cap.25;cap.26;cap.27;cap.28;cap.29;cap.30;cap.31;cap.32;cap.33;cap.34;cap.35;cap.36;cap.37; cap.38;cap.39;cap.40;cap.41;cap.42;cap.43;cap.44;cap.45;cap.46;cap.47;cap.48;




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




CastelanaC
ET: 15 iulie 2009, DPN: 08 aprilie 2010, FIV 1



Candy1902
ET: 04 iulie 2009, DPN: 26 martie 2010, FIV 3 Szged, dr Zadori ; FIV 1 la Timisoara, reusit, sarcina pierduta la 6 luni jumatate, FIV 2 la Debrecen, nereusit



ioana_p76
UM: 18 iunie 2009, DPN: 24 martie 2010 , reusit natural dupa 2 incercari de FIV in 2007


claudia_74
ET:22 iunie 2009, DPN: 13 martie 2010, FIV 1 la Szeged, dr. Maria Kriszan,


kry
ET: 16 iunie 2009, DPN 09 martie 2010, FIV 4 in Austria Wels


ellanik
ET: 15 iunie, DPN 08 martie 2010, FIV 1 MNL cu prof.Ron-el, reusit cu FET


simona2
ET: 3 iunie, DPN 21 februarie 2010 ,FIV 1 cu dr. Albu Dragos, Medlife


OneFineDay
ET: 26 mai 2009 cu blastocisti, DPN: 11 februarie 2010, FIV 5 in Suedia


blue flower
FIV 1 la Giulesti (Marinescu+Cocei), DPN 6-12 februarie 2010, nasterea la Medlife cu Predoi Silviu.



bulinanico
ET: 23 mai 2009, DPN: 08 februarie 2010, FIV 1 in Austria-Wels, dr. Loimer


huski
ET: 18 mai 2009, DPN: 04 februarie 2010, FIV3 la Giulesti cu echipa: Prof. Marinescu + Cocei, Giulesti


alsima
ET: 12 mai 2009, DPN: 01 februarie 2010, FIV1 la Szeged-dr. ZADORI


marriam
ET : 6 mai 2009, DPN: 23 ianuarie 2010, FIV in Autria-Wunschbaby Viena


iana_mari
ET: 21 mai 2009, DPN: 16 ianuarie 2010, FIV Giulesti,dr.Codreanu Dorina


pen
ET: 19 martie 2009; DPN: 06 decembrie 2009, FIV la Giulesti cu profesorul Marinescu si cu dr. Cocei


dear_bambie
Et cu blastocisti - 16 martie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 1 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


Li_am
ET 09 martie 2009 cu blastocisti, DPN 25 noiembrie 2009, FIV 3 Austria Clinica Kinderwunschzentrum, Viena, dr. Obruca


Avalon
ET 09 martie 2009, DPN 27 noiembrie 2009, FIV Clinica Kaali Budapesta- dr. Kovacs


doris 71
Et 09 martie 09, DPN 27 noiembrie 2009, FIV 5, Clinica Humanitas Milano


miramar
ET: 28 februarie 2009,DPN noiembrie 2009, FIV 2, Kaali -Szeged, dr. Zadori,


lorelai_lorelai
Et 24 februarie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 3, Giulesti, dr. Marinescu+Dascalescu


Laura Garner
Et - 24 februarie 09, DPN 12 noiembrie 2009, FIV2, dr. Kovacs, Kaali Budapesta


many_bani
ET - 18 februarie 2009 cu embrioni criogenati, DPN 09 noiembrie 2009, MNL, prof. Ron-el


betty78
Et - 18 februarie 09, DPN 09 noiembrie 2009, FIV, dr. MNL


pishko
ET- 14 februarie 09 cu blastocisti , DPN 05 noiembrie 2009, FIV Viena Goldenes Kreuz, dr. Obruca


Evy30
Et 3 martie 2009, DPN 18 noiembrie 2009, FIV Gynera


hepilica
UM 14 decembrie 2008, DPN 20 septembrie 2009, reusit natural dupa 3 incercari de FIV,


ralucapaun
ET: 18 decembrie 2008, DPN: 07septembrie 2009, FIV 2 la Kaali Budapesta, dr Peter Kovacs


dariaioanaxx
Et cu blastocisti - 06 decembrie 08, DPN 24 august 2009, FIV Giulesti, dr. Laura Dracea + dr. Monica Dascalescu,
Miriam Daria Nichola, DN: 11 august 2009 ora 8.55, cezariana la Giuli, 3000gr, 53 cm, apgar 10



missy
Et 04 decembrie 08, DPN 25 august 2009, FIV 3 Ungaria - Szeged, dr. Zadori


vally
Et 22 noiembrie 08, DPN 15 august 2009, FIV cu dr. Tutunaru + dr. Matei, nasterea cu dr. Tutunaru la Elias
Gloria Adelina, DN: 13 august 2009, cezariana, 2730 gr, 49 cm, Apgar 9


KLU1973
Et 23 noiembrie 08, DPN 14 august 2009, FIV Ungaria - Szeged
Maria-Theodora, DN: 4 august 2009, 3000 gr, 50 cm, apgar 9


ayda_m
Et 28 oct 08, DPN 15 iulie 2009, FIV 3 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu
Andreea Teodora DN: 9 iulie 2009, cezariana, 3600 gr, 52 cm, scor Apgar 9


Elenada
ET 10 noiembrie 2008, FIV-Austria-Viena, DN: 18 iulie 2009: Ana Maria 2800 gr, 50 cm, Apgar 9 si Matei Stefan 2600 gr, 48 cm, Apgar 8


Moniland
Et 10 noiembrie 08, DPN 07 iulie 2009, ET cu blastocisti, FIV 5 Kinderwunsch Klinic Wels, DN: 26 iulie 2009 Laura Ioana 2350 gr, 49 cm si Irina Maria 2050 gr, 50 cm



Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: burtici_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui Pussi[/red]


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro


Diverse utile pt. gravide si bebelusi

www.anunt.net/anunt/vand infacol" target="_blank">INFACOL
www.tandres.ro/magazin/?p=productsList&iCategory=27&iPage=1" target="_blank">Lenjerie intima gravide
www.bebejunior.ro/" target="_blank">Lenjerii patut si mobiler bebe
www.magazine-online.ro/piticulvesel/" target="_blank">Diverse pt bebe
www.bebeplanet.ro/" target="_blank">Bebe planet
Bebelusul tau
www.drbrowns.ro/shop/catalog" target="_blank">Biberoane & stuff



Micky fericita mamica de 2 minuni Beatrice Anamaria + David Cristian



POZE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Buna fetelor,
vreau sa va multumesc ca mi-ati atras atentia la bisphenol A, ca eu una nu aveam habar... Am stat ieri pana tarziu pe net si am citit diverse studii, desi parerile se pare ca sunt impartite, eu am hotarat sa renunt la biberoanele din plastic vechi (se pare ca nu numai incalzirea, ci si uzura (prin spalari repetate la masina de spalat vase sau zgarieturile de la perie, etc.) are acelasi rezultat... Ce noroc pe mine ca tot ce am comandat pt fetita am comandat de la Medela (intamplator una dintre putinele firme care a fost si este bpa free), mai nou si pompa este bpa free... Am mai citit cateva chestii infioratoare, gen
1.SIDS ar putea fi produs tot de anumiti compusi chimici din saltelele pe care dorm bebelusii (in Australia s-a dezbatut mult tema asta si concluzia este ca simpla "infasurare" a saltelutei cu un material anume prin care agentii astia chimici nu trec, a redus semnificativ (spre 0) incidenta deceselor cauzate de SIDS.
2.nu numai bisphenol A poate fi nociv, in compozitia plasticului moale din care se produc de pilda ratustele pt baie, la fel exista nu stiu ce compus chimic ce poate dauna bebelusilor si copiilor mici... deci plastic nu e tocmai fantastic... eu incep sa am dubii si legate de melamina, care, pana acum e considerata safe (marea majoritate a tacamurilor, canilor, farfuriilor si bolurilor pt copii sunt din melamina)
3. desi pe eticheta nu scrie, in compozitia multor produse de ingrijire a bebelusilor s-au gasit 1,4-dioxane si formaldehyde, doi cunoscuti carcinogeni (in produse de la Johnson & Johnson si Mustela spre exemplu). Mie una mi se pare ingrijorator faptul ca din 28 de produse speciale pt copii, nu mai putin de 17 au continut ambii carcinogeni). in plus, 1,4 dioxane s-a gasit si in produse organice...
4. balsamul si detergentul de rufe contin, pe langa phtalati si alte substante deosebit de nocive, in special carcinogene (gen BHT- butyl hidroxy toluen care in unele tari a fost interzis)
5. orice produs de ingrijire, gel de dus, sampon, crema de corp, etc contine unele sau toate substantele de mai sus... sodium laureth sulphate de exemplu mie imi suna extrem de cunoscut, cred ca e pe toate etichetele din baia mea... Ei, l-am gasit si pe asta pe o lista lunga de chimicale cu potential cancerigen, alaturi de polyethylene, xylene si altele.

Eu una m-am gandit deja sa ma mut pe o insula pustie fara chimicale, fara praf, fara alergeni, fara masini, fara tv (si electrocasnicele emit nenumarate substante nocive), fara curent, fara E-uri, fara Billa... Da' ma intreb cine mulge vaca, sa-mi dea in fiecare dimineata iaurtel bio cu zmeura?

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 27+ AMR 13 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Micky, multumesc pentru dedicatie!

Baby

39+ Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

raluca, iti tin pumnii! Doamne ajuta! Nastere usoara si bb sanatos!

imi place semnatura ta cea noua...

h.

37+ - Aproape de marea intalnire!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Multumim multumim pentru capitolul nou!!!!!!
Este dedicat Ralucai si printesei Nataliei ce asteptam sa vina pe lume sanatoasa, mancacioasa, frumoasa (cu asa o mami frumu nu poate fi altfel), dormicioasa!!!!!!!!!
Sa ai nastere usoara draga mea si refacere grabnica!!!!!
Tinem pumnii stransi stransi de aici de departe!!!!!

te pup


castelana fericita 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui li_am

Buna fetelor,
vreau sa va multumesc ca mi-ati atras atentia la bisphenol A, ca eu una nu aveam habar... Am stat ieri pana tarziu pe net si am citit diverse studii, desi parerile se pare ca sunt impartite, eu am hotarat sa renunt la biberoanele din plastic vechi (se pare ca nu numai incalzirea, ci si uzura (prin spalari repetate la masina de spalat vase sau zgarieturile de la perie, etc.) are acelasi rezultat... Ce noroc pe mine ca tot ce am comandat pt fetita am comandat de la Medela (intamplator una dintre putinele firme care a fost si este bpa free), mai nou si pompa este bpa free... Am mai citit cateva chestii infioratoare, gen
1.SIDS ar putea fi produs tot de anumiti compusi chimici din saltelele pe care dorm bebelusii (in Australia s-a dezbatut mult tema asta si concluzia este ca simpla "infasurare" a saltelutei cu un material anume prin care agentii astia chimici nu trec, a redus semnificativ (spre 0) incidenta deceselor cauzate de SIDS.
2.nu numai bisphenol A poate fi nociv, in compozitia plasticului moale din care se produc de pilda ratustele pt baie, la fel exista nu stiu ce compus chimic ce poate dauna bebelusilor si copiilor mici... deci plastic nu e tocmai fantastic... eu incep sa am dubii si legate de melamina, care, pana acum e considerata safe (marea majoritate a tacamurilor, canilor, farfuriilor si bolurilor pt copii sunt din melamina)
3. desi pe eticheta nu scrie, in compozitia multor produse de ingrijire a bebelusilor s-au gasit 1,4-dioxane si formaldehyde, doi cunoscuti carcinogeni (in produse de la Johnson & Johnson si Mustela spre exemplu). Mie una mi se pare ingrijorator faptul ca din 28 de produse speciale pt copii, nu mai putin de 17 au continut ambii carcinogeni). in plus, 1,4 dioxane s-a gasit si in produse organice...
4. balsamul si detergentul de rufe contin, pe langa phtalati si alte substante deosebit de nocive, in special carcinogene (gen BHT- butyl hidroxy toluen care in unele tari a fost interzis)
5. orice produs de ingrijire, gel de dus, sampon, crema de corp, etc contine unele sau toate substantele de mai sus... sodium laureth sulphate de exemplu mie imi suna extrem de cunoscut, cred ca e pe toate etichetele din baia mea... Ei, l-am gasit si pe asta pe o lista lunga de chimicale cu potential cancerigen, alaturi de polyethylene, xylene si altele.

Eu una m-am gandit deja sa ma mut pe o insula pustie fara chimicale, fara praf, fara alergeni, fara masini, fara tv (si electrocasnicele emit nenumarate substante nocive), fara curent, fara E-uri, fara Billa... Da' ma intreb cine mulge vaca, sa-mi dea in fiecare dimineata iaurtel bio cu zmeura?

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 27+ AMR 13 sapt

poze



Buna,
extrem de interesant draga mea tot ce ai scris tu aici pentru fete.
Personal sunt total impotriva plasticului, dar din pacate nu ne putem dispensa de el....in casa am inceput sa-l elimin din bucatarie, etc, nu beau de ani de zile apa minerala din sticla (recipientele contin dioxina ce se elibereaza la +80 grade sau la -20 grade celsius, deci in timpul transportului pe vase, depozitarii sau in conditii de cald sau frigider)de plastic, mai bine filtrata de la chiuveta. Datorila marilor concerne si intereselor financiare nu se face mare tam-tam pe marginea acestor subiecte (de ex pentru mancarica de bebe, nestle este un mare mincinos si vinde produse monificate genetic fara sa scrie, etc)

sunt de acord cu tine, cu mutarea pe o insula pustie, va invit aici in Malaesia, o tara unde inca e idilic, dar..... consumismul si globalizarea intra cu pasi repezi si aici. Mai avem sanse cu ceva insule inde cand ajungi crezi ca-i ireal sa ai pe plaja testoase si in apa de la tarm pesti ca-n reportajele lui Cousteau...

Bravo, mai bine informate, asa poate ne crestem copii mai sanatosi si noi ne putem bucura de ei!

te pup si sarcina usoara



castelana fericita 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

hepilila he he he ce mandra stai tu aproape de marea intalneala....
Sarcina usoara in continuare si fara stress!!!!
te pup


castelana fericita 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Fetelor sa nu fac vre-o gafa: mai dedic cuiva acest capitol?
Mai urmeaza cineva sa nasca asa repede?




Micky fericita mamica de 2 minuni Beatrice Anamaria + David Cristian



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui Micky2007

Fetelor sa nu fac vre-o gafa: mai dedic cuiva acest capitol?
Mai urmeaza cineva sa nasca asa repede?




Micky fericita mamica de 2 minuni Beatrice Anamaria + David Cristian



POZE


Multumim pentru capitol nou, Micky

Urmeaza sa nasca destul de curand:
Raluca si
Hepilica

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Micky,
urmeaza Hepilica!
Castelana, noi chiar ne-am gandit serios la varianta vindem tot si ne mutam pe o insul (al meu visa chiar pe o barca), numai ca intai am zis ca avem datoria sa dam copiilor o sansa la educatie, si cum Lycee Fancais nu prea gasesti pe insule semipo****te... poate dupa ce "scapam" de copii... Pe de alta parte, visez si la un porsche cayman... hm!



_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 27+ AMR 13 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Si eu sunt pe aici cu ochii pe Ralu,
Sunt de cateva zile sub influenta unor vise horor, de care vreau sa uit, insa nu pot. Si nici nu ma mai odihnesc noaptea, parca dimineata am febra abdominala.

Vreau vesti bune azi.

Pupici





30 +

Mergi la inceput