**Zmeurici de iulie-august 2009 (1)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Giova ti-am trimis un PM cu datele pentru listuta.
Nusy nu am reusit sa o alaptez exclusiv numai de la san. Am mai bagat din cand in cand completare pentru ca nu se satura. Sper sa-mi vina suficient laptic ca sa pot sa o alaptez numai de la san.
Ely cta eu la 10 zile de la operatie am fost deja la cumparaturi. Si cum am ajuns acasa m-am apucat de spalat dulapul in bucatarie si hainele care se stransesera cat timp am fost in spital. Asta nu inseamna ca am facut bine pentru ca acum ma resimt. Ma doare operatia si mi s-a umflat putin in zone operatiei de apendicita. Acum ma menajez pentru ca mi-am dat seama ca nu e de glumit cu operatia. Pe Maya o iau in brate, ii fac baita si cam atat. Totusi am zis ca mai important este sa-mi revin si apoi fac si restul. Ai grija de tine.
Va urez nopate buna!


mami de Maya printesa mea
camera Mayei
Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steadya spune:

buna seara si bine v-am regasit in formula noua de mamici si zmeurici in clubul scutecelor!
va multumesc tuturor pentru suport si incurajari si promit sa nu dezamagesc si sa aduc pe lume un (ultim dar nu cel din urma) zmeuras la fel de sanatos, cuminte si dragut ca fratiorii si surioarele lui de odisee/club!!!
intrucat inca nu au aparut semne concrete data cea mai probabila ramane 07.09 sa intram si noi "in randul lumii"
pana atunci, daca mai aveti timp si chef, mai agitati cate o majoreta poate se pregateste si praslea mai repede

Adya 41
AMR 5 zile pana la inducere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Scriu si eu pt prima data la scutece.

Si vin cu noi intrebari:
Pompa de san cum o sterilizati,prin fierbere dupa fiecare folosire,sau folositi si solutie de sterilizat la rece?

Pt iritatia la fundulet lu bebe ce crema ar trebuii sa folosesc?Am folosit crema de galbenele si so iritat urat.

Azi am implinit o lunita,dar eu inca nu mam vindecat nu pot sa stau nici acum in fund si in partea din spate unde se termina cusatura am ca obubita mare si rosie si nush sigur dc poate sa fie de la cum so topit firul sau poate sa se fi desprins firul,cum tot am avut parte de constipatie .Doctorul meu e in concediu asa ca nare cum sa ma vada deocamdata.

Mai aveam o intrebare dar iar am uitat.Cand imi amintesc revin.
Multumesc tuturor mamicilor care mi-au raspuns la intrebari,ma scuzati ca nu retin numele,sper sa-mi revin ca inainte aveam o memorie de invidiat.

Baietzelul meu este bine acum,i-a trecut in sfarsit icterul dupa ce o l-au chinuit o sapt cu perfuzii,analizele au iesit bine.Mananca bn la san ,numai ca mi-a cam facut rani,ca are chef de joaca cu sanul si nu intelege ca pe mami o doare.Nu accepta nici un fel de suzeta,si din sticluta papa dar tot mai mult ii place la tzitzi.
Va citesc tot timpul cd pot,va


Mony de Denis Adrian (01.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Am ajuns la scutece!!!!!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Pun si eu niste pozici cu Denis

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=5407407&ownerId=47852351

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina2222 spune:

Buna seara fetelor !
Va mai amintiti de mine? Aveam 41 de saptamani si nu mai nasteam.
M-am dus sa nasc acum 7 saptamani si nu am mai iesit din spitale pana ieri.
Disparitia mea s-a datorat faptului ca bebe s-a nascut cu o malformatie cardiaca nedepistabila echografic ( nici macar la 4D ) si a fost dus imediat dupa nastere la Tg Mures si operat pe cord deschis !
MULTUMESC lui D-zeu si unui doctor minunat care mi-au salvat copilul!
COPILUL MEU TRAIESTE ! e sanatos si inafara de cicatricea de pe piept nu va avea nici o alta urmare in viitor.
Ma puteti trece in listuta : DARIUS - MARIO, data nasterii 14.07.2009, Apgar 9, 3.400kg, 50cm, Maternitatea Odobescu Timisoara, Dr.Bacila Mihai,

+ 40 sapt cu Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Bun venit la scutece dragi mamici de zmeurici!

Sunt asa de emotionata, parca ieri eram si noi asa ca voi. A trecut asa de repede primul an, parca prea repede. Incercatzi sa profitatzi din plin de fiecare moment, ca timpul zboara!

Mamica de pepenasa 2008


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Imi tremura mana pe tastatura ca am ajuns sa scriu aici..la scutece.

Eu le-am scris si un scurt mesaj fetelor de septembrie-octombria asa cum se cade sa face..le-am predat stafeta..mai mult nu le-am putut scrie.

..e asa de emotionant.....revin....

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004



Multumim mult de mesajul impresionant si super emotionant si tie si lui Giova . Am lacrimat toate azi. Eu sunt la prima sarcina, nici nu am stiut de traditia asta cu stafeta, si a fost un moment extraordinar!

Multa sanatate bebeilor, si de-abia asteptam sa venim si noi toate aici peste 2 luni!

33+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_amira09 spune:

Salut fetelor! Iata-ne ajunse si la scutece!parca ieri am ramas insarcinate si nu mai puteam de nerabdare sa ne vedem zmeuricile.....
Se pare ca eu numai la ora asta pot sa intru pe forum sa scriu desi va citesc si pe zi.Sara doarme dusa...dupa un bibe de lapte praf.Deja dupa ce mananca de la tzatzi plange dupa nici o ora.Si are dreptate cum sa fie laptele hranitor daca mama nu mananca mai nimic, ce sa fac asta e nu am pofta de mancare,dar nici timp sa mai ciugulesc cate ceva pentru ca si eu am obisnuit-o in brate,leganata, alintate.Maine ma duc la medic sa imi vada sanul,sa nu fie vreo problema de la sangerarea de ieri.

Ma bag la somn ca parca vad ca face ochii cat cepele peste doua ore si eu nu am apucat sa pun capu' pe perna.O noapte calma va doresc fara treziri dese si copii plangaciosi.Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Mony, pompa si biberoanele nu le mai sterilizez acu, lainceput doar, spal cu apa calda si detergent atat.
Punctul de care zice de la cusatura poate sa fie un fir care nu se resoarbe, eu asa am avut si a trebuit sa imi traga dr. de el sa il scoata, suna aiurea dar nu e chiar asa, nu m-a durut prea tare si manevra e f rapida.
Refacere rapida, mai spala-te cu ceaiuri plus crema de galbenele.

ylla multam, stiu de crema de galbenele dar aici nu gasesc, mai aveam putin din Ro si am folosit-o cand aveam epiziotomia, poate fac rost de ulei de galbenele am gasit pe net aici, sa vad.
Stiu ca c m bine e sa lasi pe bb fara scutece la aer, dar nush efectiv cum sa fac, o mai las cate 15 min asa cand o schimb, dar in rest, ce ii pui? Nu face pipi si trece prin finet sau ce material si cum se infasoara?

Ah, ca sa nu mai zic ca mi-am dat seama ca nush sa o fac sarmaluta, nu imi iese!! Am mai bagat un ochi la un video sa vad daca imi iese acu dar e greu, of, si cele mai simple lucruri par dificil de facut in practica.

Alinutza, stiu si io cum e cu pompatu cand esti abia trezita din somn, io o sg data ma pompez, pe la 7 dimineata caci noaptea ii dau numa dintr-un san si celalt ramane plin, asa ca sa profit de laptic, desi nu iese mult, 60 ml asa... asta alta chestie, nu inteleg d c iese asa putin la pompa. Eu una aveam asteptari mai mari de la avent asta, cea electrica cum e, simti ca trage mai bine? Nu ca mi-as lua, nu are rost la mine, dar ca idee.. tre sa fie mai eficienta.
Sa stii ca nu is asa de calma, de fapt cam sotul salveaza noaptea, acu vine cu strategie: o tinem pana mai tarziu apoi ii dam bibeonu ca suge repede si oboseste mai tare, plimbat 20 minute ca sa nu ii dea refluxu, mareea, si apoi in leagan, cu fonul in priza, normal.. si asa doarme vro 3-4 ore vad ca. Trebuie cumva sa o facem sa doarma din nou adik sa nu ii fie teama de dormit, e ok sa dormi tata, nu-i naspa.. of.. noi stim cel mai bine ce bine e, se pare ca ei mai tre sa imvete!

mQQm, inca ii place in leagan, eu sincer, il consideram un moft, ca si masa de infasat de altfel pe care acum o pretuiesc, mi se pare un must have, dar am vazut ca ii convenea Dariei sa o legan cand o tinem in scoica, si tot asa si eu, cu cordonu legat si da-i... apoi am fost la walmart si am pus-o acolo intr.un leagan, nu asta ca nu aveau, dar tot in genul.. si statea acolo de imi venea sa o las si sa o iau la sf de shopping. Cel mai bine incearca inainte si oricum poa sa fie inselator sa ii placa vro 10-15 minute dar in rest nu, io eram sigura de la scoica, numai ca acolo era prea mult lucru manual.
De 2 nopti leaganu ne salveaza.. acolo a dormit desi vreau sa fie numai etapa de trecere la patul mare inapoi, ca deh, sa stea spatele perfect intins sau ma rog...

Eu nu o tin pe burta, nush daca i-ar placea dar pe o parte sigur da, asa doarme si e si safe daca vomita sau ceva, oricum chiar si pe spate isi intoarce capul, cica e reflex al copiilor care au reflux.

O alaptez si io asa inclinata, dar tot pe perna, tin un picior in sus, a mea e mai tare perna si ma tine si de spate deci imi e super comod asa, apoi juma de ora la verticala si apoi leaganul. Chiar si de asta imi e asa.. noaptea cand alaptez, nu o mai ridic sa o burp, imi e de refluxul ala... care by the way, tine cam pan pe la un an.
I-am inventat si noi un sistem sa stea un pic ridicata dara imi e mai greu mie sa alaptez asa in pozitia culcat, vezi ca se vad asa niste chestii de le pui sub ei si stau la unghi d 30 grade.

alinutza parca intrebai de wrap, ei, si eu emotii cand ieseam cu slingul adik nu prea ieseam decat daca era super super dormita pt altfel plangea si io frustrata la maxim, io, fan sling wrap etc sa nu pot sa imi pun bb acolo...e si mai adanc al meu cred, desi e facut dupa reteta. In fine, ideea e ca tre sa incerci in casa, Dariei ii placevertical s lipita de mine si cu wrapu imi e tema un pic sincera sa fiu, cand o aud ca scanceste aoleu ce sa fac?! Dar o tin asa, nu o dau jos cum faceam imediat la sling, si incep sa merg si e ok, de fapt combinatia mers+invelita lipita de mine ii place. Nu tre sa iti fie teama si pan la urma daca plange si plange il scoti si il cari pe brate no big deal.

Daris a mea nu vrea nici apa nici ceai no way, face o moaca, se stramba cand ii dau, adik dadeam, incercam. Aha, acu vad io d ce bbeii is fani Baby Drink ca e dulce, asa da neica... ma gandeam io. Si mie mi.a zis pediatru sa ii pun o picatura de miere, e una speciala pt bb, nu miere de albine ci o miere de porumb, dar totusi nu vreau sa o invat cu gustul dulce, cel putin nu inainte de 6 luni.

Ii dadeam apa doar sa ii mai stimulez kaki, si apropos, bebeii care fac o data la nush cate zile, cum fac, asa civilizat frumos sau exploziv? Ca la mine cand face, la cateva zile oalei umple pampersu care nu e Pampers dar anyway ca daca nu is acasa sa o bag imediat la spalat la chiuveta nush ce as face. Se umple pana in fatza la putzi pan la burta de fapt, asa si la voi? Prefecram sa faca zilnic sau mai des chiar da sa descopar ce e doar cand o schimb, ca inainte...

Nush de ce s-a iritat, crek noaptea ar trebui sa o schimb mai des, chiar voi cam la cate ore schimbati bbeii de pampers?
Ma gandesc serios sa iau unele scutece de material, macar pt noapte, desi is cam scumpe, io is cu invertitu' numa in chestii care de-adevaratelea merita. De aia nici nu am luat leaganu' pan' acu si ma bucur ca nu imi pare rau.. sper sa o tina tot asa pan face vro 10 kg cat e limita.

Ieri am mers cam 3 ore, incontinuu cu Dari la brau in wrap, ce credetii merg cat merg doarme, cum ma asez si io pe o banca..se scoala neica, nu ii place, scanceste, numa plimbata vrea! Ah si nu ii place nici cand intru in magazine unde e f frig, mi-a facut-o de vreo 4 ori deci e sigur, de la frig se trezeste si incepe chiar sa planga.
De fapt poate noaptea ii e prea frig, cine stie, dar fara aer noi murim de cald apoi.

Da, se vede ca se batzaie in leagan.. n-am mai bagat mesaje kilometrice demult

tufa, cum zice mQ!

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput