Creme de fata fara parabeni

Creme de fata fara parabeni | Autor: tigresa

Link direct la acest mesaj

Am inceput din curiozitate sa urmaresc cremele care se gasesc in comert, dupa ce o cosmeticiana mi-a spus ca toate au parabeni (conservanti cu potential cangerigen).Si intr-adevar asa e, chiar si cele din farmacii au parabeni, de la firme f. bune precum vichy, avene sau la roche. M-am uitat si la cele romanesti de la farmec sau gerovital, pentru ca m-am gandit ca e posibil sa fie ceva mai naturale, insa la fel. Sunt doar cateva lotiuni pe care e mentionat "fara parabeni", in rest nimic.
Se pare ca doar cele profesionale, pe care le cumperi din saloanele de cosmetice, nu contin conservati, insa sunt mult mai scumpe, intre 100 si 200 de lei 50 ml. Merita intr-adevar,si fac "minuni", dupa cum sustin cosmeticienele? Voi ce creme folositi pentru ingrijirea personala?



Tigresa & tigrisorul Horia (21.08.2003) & tigruta draguta (Ilinca 15.09.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary87 spune:

Buna!
Eu folosesc de ani de zile Atoderm de la Bioderma...recomandata atunci pe reteta de medicul dermatolog. Si m-am uitat acum si are paraben...
Oare o exista vreuna fara?
Mie imi merge ff bine cu ea, mai ales ca e pentru bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

mai eu nu prea ma dau in vant dupa creme de fata,nu folosesc asa regulat,mai mult pe tp de iarna una hidratanta si atat;de obicei foloseam gerovital plant,dar am luat mai multe si asla vital si dove si garnier si loreal,multe soiuri,dar nu am avut nimic niciodata de l;a ele.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dierna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tigresa

Am inceput din curiozitate sa urmaresc cremele care se gasesc in comert, dupa ce o cosmeticiana mi-a spus ca toate au parabeni (conservanti cu potential cangerigen).Si intr-adevar asa e, chiar si cele din farmacii au parabeni, de la firme f. bune precum vichy, avene sau la roche. M-am uitat si la cele romanesti de la farmec sau gerovital, pentru ca m-am gandit ca e posibil sa fie ceva mai naturale, insa la fel. Sunt doar cateva lotiuni pe care e mentionat "fara parabeni", in rest nimic.
Se pare ca doar cele profesionale, pe care le cumperi din saloanele de cosmetice, nu contin conservati, insa sunt mult mai scumpe, intre 100 si 200 de lei 50 ml. Merita intr-adevar,si fac "minuni", dupa cum sustin cosmeticienele? Voi ce creme folositi pentru ingrijirea personala?



Tigresa & tigrisorul Horia (21.08.2003) & tigruta draguta (Ilinca 15.09.2008)



Creme romanesti fara parabeni sunt cele noi de la Herbagen (melc, argania, ulei abisinian, fitoceramide si ulei de avocado), in rest cauta in gamele bio, cea mai ieftina e Alverde, are certificat BDIH pentru toate produsele si se vinde in DM la preturi derizorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

am vazut la plafar crema de la herbagen cu melc etc,si nu era deloc scumpa doar 11 lei,am mai vazut tot din gama aia si o masca de fata cu colagen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Si la Elmiplant mai exista creme fara parabeni. cel putin asa scrie pe cutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:



[/quote]

Creme romanesti fara parabeni sunt cele noi de la Herbagen (melc, argania, ulei abisinian, fitoceramide si ulei de avocado), in rest cauta in gamele bio, cea mai ieftina e Alverde, are certificat BDIH pentru toate produsele si se vinde in DM la preturi derizorii.
[/quote]

Eu folosesc produse Alverde, insa mi se par suspect de ieftine. Oare care sa fie explicatia ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dierna3 spune:

E marca lor, distribuita direct in toate tarile cu DM. Daca elimini intermediarii, ambalajele fancy, pretul reclamei inclus in produs si adaugi politica lor de vanzari, puterea financiara mare care permite achizitia de materii prime la cel mai mic pret si cumpararea certificatelor bio astfel incat sa nu se resimta in costul final, asta e pretul corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

Si pe mine m-a socat pretul din DM la Alverde, mai ales ca sunt naturale. Mie mi-a recomandat gama cosmeticiana mea, pana acum foloseam Cliniq, dar m-am lasat. Nu era bun pt tenul meu sensibil, mai ales ca lotiunea tonica are mult alcool.Asha ca am trecut la Alverde. Cica si cele de la Biotherm ar fi mai naturale, dar nu spun mai multe pana nu citesc cu ochi mei ingredientele.
Asha, si la naturale se mai incadreaza produsele LaMer care sunt sigur naturale, dar sunt scumpe rau. Le foloseste o prietena de-a mea de mult timp si am inteles nu se descurca fara ele. Acum incearca concentratul pt ochi tot de la LaMer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Elmiplant, fara parabeni, si ieftine si bune. Isi fac treaba mai bine decat multe altele cu pretentii mari de firme cu fite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest





Creme romanesti fara parabeni sunt cele noi de la Herbagen (melc, argania, ulei abisinian, fitoceramide si ulei de avocado), in rest cauta in gamele bio, cea mai ieftina e Alverde, are certificat BDIH pentru toate produsele si se vinde in DM la preturi derizorii.
[/quote]

Eu folosesc produse Alverde, insa mi se par suspect de ieftine. Oare care sa fie explicatia ???
[/quote]

te rog spune-mi de unde cumperi in romania produse Alverde ?
mersi


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput