Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (177)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

babytza, elly, johanna, valy da intr-adevar fiecare isi creste copilul dupa nevoile lui( ale copilului) si exact pe chestia asta m-am ofticat ca sunt unele mamici care cred ca stiu totul si le iau pe altele la rost....copiii astia au nevoie de noi, sunt dependenti de noi si daca noi nu le raspundem nevoilor lor atunci ce se intampla? riscam sa vem niste copii frustrati si eu chiar nu vreau asta.

de Andrei Petru(18.08.2008)


"You can learn many things from children. How much patience you have, for instance"
"Ca sa intelegi dragostea parintilor tai, trebuie sa cresti tu insuti un copil"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Cat de inalt va fi copilul meu? Daca aveti un baiat
Înăltimea tatalui + înăltimea mamei + 13 cm, apoi împărtiti la 2.
Exemplu:
Tata=180 cm
Mama=160 cm
Băiatul: (180 cm + 160 cm + 13 cm) / 2 = 176,5 cm

Dacă aveti fetita
Înăltimea tatălui + înăltimea mamei - 13 cm, apoi împărtiti la 2.
Exemplu:
Tata=172 cm
Mama=166 cm
Fata: (172 cm + 166 cm - 13 cm) / 2 = 155,5 cm

poate va intereseaza

LucaDaniel -22.10.2008
poze calde
filmulete
un vot pt Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui c.valy

Cat de inalt va fi copilul meu? Daca aveti un baiat
Înăltimea tatalui + înăltimea mamei + 13 cm, apoi împărtiti la 2.
Exemplu:
Tata=180 cm
Mama=160 cm
Băiatul: (180 cm + 160 cm + 13 cm) / 2 = 176,5 cm

Dacă aveti fetita
Înăltimea tatălui + înăltimea mamei - 13 cm, apoi împărtiti la 2.
Exemplu:
Tata=172 cm
Mama=166 cm
Fata: (172 cm + 166 cm - 13 cm) / 2 = 155,5 cm
poate va intereseaza

LucaDaniel -22.10.2008
poze calde
filmulete
un vot pt Luca


ce matematica ciudata. In majoritatea cazurilor baietii ar fi mai scunzi decat tatii... in practiva am observat contrariul.

Gaia, mumă pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Neata!!!
Vrem cafea si pepsi de toate ca am avut o noapte tare rea s-a trezit intr-una scancind si abia acum am reusit sa il culc la loc.
Sigur e de la faptul ca e mucios si il deranjeaza.
Ce pot sa ii dau pt muci si o tuse din cauza mucisorilor, febra nu are.???

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Please, imi raspundeti si mie...

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

diana ca sa-i cureti nasucul poti sa-l dai cu spray cu apa de mare si sa-l aspiri, poate si niste picaturi de Ophamesome si pentru tuse Eurespal sau Bromhexim...DAR cel mai bine ar fi sa discuti cu dr vostru...multa sanatate puiului!!!

PS bine ai revenit din concediu

de Andrei Petru(18.08.2008)


"You can learn many things from children. How much patience you have, for instance"
"Ca sa intelegi dragostea parintilor tai, trebuie sa cresti tu insuti un copil"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_16 spune:

dyanira, Bianca doar o singura data a fost racita si i-am dat pentru tuse Stodal sirop, dar fetele am auzit ca dau si eurespal, eu n-am folosit, dar cred ca e bun. Iar pentru mucisori apa de mare + batista bebelusului, iar pentru desfundat nasul am folosit vibrocil sau ser efedrinat. -ici pentru Andrei, sa se faca repede bine!

PozeBianca
Mamica de Bianca Maria
Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Dya noi la mucisori si rosu in gat i-am dat Eurespal si am facut aerosoli. De-asta nu m-am bagat sa raspund, ca difera de la copil la copil ca si indicatia de la dr la dr. De gat mai este bun Stodalul, e pentru ambele tipuri de tuse , productiva si uscata. Si e homeopat. Pentru mucisori puneam ser in nasuc si scoteam cu aspiratorul nazal.
Muuulta sanatate puiului
Prima oara cand a racit am luat oscillococcinum , vit C si Panadol si de nasuc tot ser si batista bebelusului.
In ambele cazuri nu am avut febra.

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu sunt campioana la mancat noaptea. Nu spun ca Dimitri mai suge si de 4 ori pe noapte ca asta deja mi se pare ok dar chiar si Alexei la cei 3 ani are nopti cand se trezeste si cere expres un biberon cu lapte. Nu e obez, nu e nici supraponderal, are alte nopti in care doarme snur dar si nopti in care mai vrea sa manance. Eu, la cei 28 de ani ai mei ma scol in unele nopti cu o foame pe la 3-4 de imi vine sa golesc frigiderul si cu greu ma abtin sa nu rontai ceva asa ca ma gandesc ca si lor le este pur si simplu foame si nu ii pot lasa sa planga din cauza asta.

Jucarii?? Noi nu ii luam lui Dimitri nimic, a mai primit cu diferite ocazii si in rest experienta mi-a aratat ca si daca nu are diverse jucarii de stimulare tot o sa invete sa faca acele lucruri pe care mi le promit jucariile. Oricum e altfel cu al doilea copil ca se antreneaza el dupa cel mare si nu mai ai nevoie sa il stimulezi tu la fel de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

dya, la noi pentru mucisori multi a mers Eurespal foarte bine.
La Radu doza e de 10 ml/zi (5 din si 5 seara i-am dat eu, el are vreo 10kg).
Te sfatuiesc totusi sa vorbesti cu medicul, macar la telefon.

Intotdeauna cand au copiii muci, o chem pe dr sa ii asculte, sa nu fi coborat la plamani. Better safe than sorry...

Lui Teo i-am dat pe langa Eurespal Stodal, Homeogene si Paragrippe, iar lui Radu Oscillo, homeopate toate.

Edit: bineinteles curatat nasul cu apa de mare, aspirat cu batista bebelusului minim de 2 ori pe zi si cred ca la ultima "aventura" le-am pus si ophtamezone.

Sanatate!

Gaia, mumă pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Multumesc mult pt raspunsuri.
Ada intotdeauna salvez sfaturile tale cu privire la boli.Am o intrebare daca coboara la plamani nu se face si febra???Oricum la dr o sa il duc luni mai ales daca starea lui nu se amelioreaza.Acum are o stare buna se joaca, rade, mananca doar ca nu poate respira prea bine mai ales daca doarme.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput