pliul nucal ( translucenta nucala)

pliul nucal ( translucenta nucala) | Autor: Ally000

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor sunt o gravida disperata.O sa va descriu situatia in care ma aflu ca sa intelegeti de unde apare atata disperare.
SAnt insarcinata in 12 saptamani si 6zile, in saptamana 10 si 6 zile am fost la ecografie ( ptr bitest) de atunci a inceput calvarul BEBE al meu a fost diagnosticat cu higroma chistica si translucenta nucala de 5.6 mm,( mi s-a spus sa il dau afara) , am fost dupa 2 zile la alt dr( dr Iosup) , alt ecograf transulucenta nucala ( T.N) 3.57 mm, toti ziceau sa dau copilul afara, am fost la altul eram deja in 11s si 5 z, TN 2.3mm.( acesta mi-a redat speranta). Dupa 3 zile m-a rechemat primul ecografist si TN 4.5 mm si Higroma Chistica.
Am facut biopsia de vilozitati coriale rapunsul dupa 48 de ore este bun nu a fost detectata nici o aneuplodie a cromozonilor 18,21,13 ( deci sindrom dawn, si inca 2).Deci dupa biosie ptr moment totul e bine.DAR analiza de sange a bitestului e proasta ( pericol sindrom Dawn 1:114 , si are legatura cu prima ecografie).Ieri am ajuns si la dr Pop care mi-a masurat pliul nucal si a zis ca este de intre 2.3-3.00 mm.Si m-a rechemat la eco peste 2 saptamani.Nu mai inteleg nimic , mai stie cineva un astfel de caz....cu final fericit?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

din cate stiu ecografia pt pliu nucal este relevanta in saptamana 12, deci ultima ta eco e valabila, unde iti da o valoare normala, prima e facuta prea devreme
despre higroma chistica nu stiu nimic


roxana 7+ si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Ally, fa si dublu test si vezi ce iese.Teoretic aceasta masuratoare se face intre sapt 11 si 13.Nu avea cum sa iasa in sapt 10 asa de mare pt ca apoi sa scada.Poate fi o eroare de ecograf, poate fi orice.Fa dublu test si apot triplu test si apoi amniocenteza.Cam astia ar fi pasii.Stiu ca se face si masuratoarea femurului cica ar fi relevanta.As vrea sa te incurajez insa nu stiu mai multe despre asta decat ca limita superioara este de 3mm ce este peste prezinta risc dar...ATENTIE ...nu inseamna ca este si sindrom down.Linisteste-te si fa si DT .Oricum amniocenteza este singura care iti da un rezultat cert.Hai curaj si liniste pt ca bebe are nevoie de tine calma, linistita si vesela.O sa fie bine, vei vedea.Pe forum gasesti o groaza de fete carora le-a iesit prost DT cu risc ridicat si au copii perfect sanatosi.

12+
Eu si bebe il iubim pe tati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Si eu stiu ca eco din saptamana 12 este relevanta pt test. Plus ca mai stiu mamici carora le-a iesit testul nasol, cu risc crescut, iar acum au copii sanatosi tun.
Iti tin pumnii sa fie totul bine.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

ally fa dublu test in saptamana 13 si nu te mai stresa. te-au innebunit astia cu atatea masuratori cand nu aveau importanta. translucenta nucala e valabila intre 11-13 s. si sa astepti si rezultatul la sange.
doamne ajuta sa fie totul bine

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
13+
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miradeli spune:

Si eu sunt speriata din cauza bitest-ului. Eu astept rezultatul final luni, dar pliul nucal la mine a fost de 2.5 mm.
Eu zic sa astepti rezultatul de la CVS si daca este ok, nu ai de ce sa-ti faci griji, este ca si o amniocenteza.

Mult noroc.


12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Ally000, iti spun si experientqa mea, poate te conving sa te calmezi si sa astepti rezultatele testelor linistita, pentru binele copilului.
Am facut in Romania o ecografie cu scopul precis de a afla daca mai am decolaj al sacului embrionar, la inceputul saptamanii a 10-a. Doctorita, o "draguta", dupa ce a flat varsta mea, 39 de ani, a masurat ea asa de curiozitate pliul nucal. Si mi-a spus destul de rece si amabil ca-i iese cam mare, la limita superioara. Cand am intrebat-o daca e valabil la varsta aceea a sarcinii, mi-a zis ca nu, dar.......... Am fost speriata cateva zile, apoi am "uitat" fortat episodul, iar ieri am fost la dr. meu si am facut testul, rezultatul, 1.63mm. Deci? A scazut intre timp?
Te rog calmeaza-te si fa testele linistita.

Carmen mami de Mihai 24.8.99 si 13+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ally000 spune:

Buna dimineata.
Rezultatul biopsiei arata "cariotip masculin normal" , deci de boli genetice am scapatat.
La sugestia dr ginecolog am refacut acum o saptamana ( mai exact luni 31 august...13 s si 4 z) ecografia la alt dr si TN 2.04-2.12 mm) , luni 7 sept am fost trimisa la ecografista ce depistase HC si spre surprinderea mea TN 3.5mm mi-a facut si eco TV chiar dc eram in 14 s si 4 zile, si dr ginecolog a zis ca dc biopsia a iesit ok sa ma duc la 15 s la unul dintre cei 3 dr care au zis ca totul este ok.Aseara am fost la ecografie ( de 15 sapta) ( creier ok, organe vizibile si normale, pliul nucal , TN in limite normale ), am fost rechemata peste 3 saptamani la o noua ecografie ptr ca nu s-a putut pronunta asupra cordului ( dar dl dr crede ca e bine ).Nu pot sa inteleg cum un dr persista intr-un diagnostic iar toti ceilalti 3 sa nu il vada .Nu inteleg!O sa va mai tin la curent.O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ally000 spune:

inca ceva...oanaka80....dublul test la mine a iesti prost , fiind interpretarea primei ecografii de aceea am facut biopsia care a iesit buna ( dupa cum v-am mai spus)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ally000

inca ceva...oanaka80....dublul test la mine a iesti prost , fiind interpretarea primei ecografii de aceea am facut biopsia care a iesit buna ( dupa cum v-am mai spus)


Ally Doamne ajuta!!!!!!
sanatate la bebe si sa iasa bine testele!


castelana fericita 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ally000 spune:

buna fetelor,
a trecut ceva timp...timp in care am facut eco de morfologie fetala si la cei 2 dr cu care m-am hotarat sa merg innainte totul a iesit ok
.mai putin o forma hiperecogena in ventricul stg, dar dr ginecolog a zis ca tre sa dispara...cei 2 eco au zis ca totul e ok, chiar si cu aceasta forma hiperecogena...deci sa speram ca totul e bine...si multumesc lui dumnezeu ca nu am asculata prima ecografista....

Mergi la inceput