pliul nucal ( translucenta nucala)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elneln spune:

am si eu aceeasi problema cu pliul nucal care este foarte mare la 13 saptamani; a facut doctora o medie de 4 cm (intre 4,7 si 3,3, deci ambele peste 3 cm).Dupa ozi de disperare mi-am mai revenit, o sa fac amniocenteza la 16 saptamini. Mai am un baiat de aproape 4 ani la care nu am avut nici o problema, doar ca acum am 30 ani si se pare ca riscul de sindrom creste cu varsta mamei. Sper sa iasa totul bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Ti-ai facut triplul test?

37+ (Amaris-Stefania)
AMR 3 saptamani!
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elneln spune:

abia iau rezultatul la dublu test maine. Triplu test nu cred ca o sa-l mai fac, ci direct amniocenteza, care am inteles ca e cea mai sigura. Ce incredere sa am in triplu test daca se bazeaza tot pe date statistice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Nu cred ca varsta e problema. Si in plus am vazut atatea cazuri cu astfel de dimensiuni ale pliului nucal iar bebelusii la nastere au fost ok. Nu te speria, s-ar putea ca totul sa fie o alarma falsa. Iti tin pumnii la amniocenteza si sper ca rezultatul sa iti fie favorabil.

37+ (Amaris-Stefania)
AMR 3 saptamani!
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elneln spune:

Multumesc de incurajari. Azi am luat si rezultatul la dublu test care a iesit bine:risc scazut de trisomie 18, 21 cu toate ca au luat in calcul translucenta de 4 cm. Chiar nu stiu ce sa mai cred. Oricum o sa fac si amniocenteza sa scap de griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeas1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ally000

Buna fetelor sunt o gravida disperata.O sa va descriu situatia in care ma aflu ca sa intelegeti de unde apare atata disperare.
SAnt insarcinata in 12 saptamani si 6zile, in saptamana 10 si 6 zile am fost la ecografie ( ptr bitest) de atunci a inceput calvarul BEBE al meu a fost diagnosticat cu higroma chistica si translucenta nucala de 5.6 mm,( mi s-a spus sa il dau afara) , am fost dupa 2 zile la alt dr( dr Iosup) , alt ecograf transulucenta nucala ( T.N) 3.57 mm, toti ziceau sa dau copilul afara, am fost la altul eram deja in 11s si 5 z, TN 2.3mm.( acesta mi-a redat speranta). Dupa 3 zile m-a rechemat primul ecografist si TN 4.5 mm si Higroma Chistica.
Am facut biopsia de vilozitati coriale rapunsul dupa 48 de ore este bun nu a fost detectata nici o aneuplodie a cromozonilor 18,21,13 ( deci sindrom dawn, si inca 2).Deci dupa biosie ptr moment totul e bine.DAR analiza de sange a bitestului e proasta ( pericol sindrom Dawn 1:114 , si are legatura cu prima ecografie).Ieri am ajuns si la dr Pop care mi-a masurat pliul nucal si a zis ca este de intre 2.3-3.00 mm.Si m-a rechemat la eco peste 2 saptamani.Nu mai inteleg nimic , mai stie cineva un astfel de caz....cu final fericit?


Ally000, spune-mi te rog cat te-a costat interventia si unde ai facut-o. Eu ma cam sperii citind pe net despre interventie (Biopsia de vilozitati coriale) si cum trebuie sa-l fac si eu, m-ar ajuta experienta ta. Despre riscuri ce ti-a zis doctorul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrix69 spune:

Fetele, se mai poate face si dry test, da oricum rezultate mai precise decat dublu si trplu test - la Medsana, cost 550 Ron. Mostra de sange se analizeaza in Grecia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elneln spune:

Am fost pentru amnicenteza la medlife la dr predoi ; cu toate ca varsta sarcinii este de 16 sapt. nu au putut sa faca recoltarea cu toate ca au incercat de mai multe ori (de doua ori dupa anestezia cu xilina si de trei ori dupa ce m-au adormit). Nu-mi explic de ce; ati mai auzit de vreun caz asemanator? M-au reprogramat peste 2 saptamani si nu stiu ce sa fac. Sa merg tot acolo sau sa incerc la Alcosan la dr Albu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elneln spune:

AM REUSIT!!! AM FACUT AMNIOCENTEZA TOT LA MEDLIFE, TOT CU DR PREDOI.A FOST DESTUL DE GREU, CU ANESTEZIE GENERALA DAR AM SCAPAT. ACUM ASTEPT REZULTATELE. SPER SA FIE BINE.
ACUM MA GANDESC SA NU FIE VREO PROBLEMA DIN CAUZA CELOR DOUA ANESTEZII GENERALE LA O DISTANTA DE 2 SAPTAMANI. A MAI FACUT CINEVA ANESTEZIE GENERALA PENTRU AMNIO???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miradeli spune:

Anestezie generala pt amnio?
Nu am mai auzit, procedura nu este dureroasa si dureaza extrem de putin.

Mergi la inceput