cum pregatim copilul de clasa I ?

cum pregatim copilul de clasa I ? | Autor: voinea

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu merge peste o luna la scoala in clasa I, dar sincer recunosc ca sunt mai speriata decat el. Adica el nu stie ce inseamna scoala, decat isi inchipuie. Dar pe mine ma sperie faptul ca e un copil foarte sensibil si se adapteaza greu la schimbari, colegi noi, alt ritm de predare (nici la gradi nu e printre primii, e destul de incet chiar).
Cum sa ii fac tranzitia mai usoara?
Ce trebuie cumparat inainte de a merge la scoala (uniforma se face intern)?

Mamica de Alex 02.04.2003 si Iris 17.08.2007

-> Album foto <- Iris Eva - Dragoste la prima vedere iris, prima zi acasa 19 aug 2007
iris la baita - prima luna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Distinsa doamna Voinea, copilul trebuie pregatit psihologic. Ce este scoala, de ce trebuie sa mergem la scoala, ce va insemna orarul, care sunt rechizitele necesare - iata subiecte de conversatie. Povestiti-i episoade din perioada in care ati fost dvs. scolar, despre chipul invatatoarei ( sper ca aveti amintiri frumoase). Copilul trebuie sa stie sa se exprime in propozitii, sa-si spuna numele de familie si prenumele, sa-si cunoasca varsta ( va spun acest lucru, deoarece atunci cand mewrgem la depistari in clasa I avem surpriza ca unii copii sa nu-si cunoasca numele defamilie sau varsta). Ca rechizite cumparati impreuna rucsacul, penarul, treningul. Ii va face placere sa-si aleaga singur lucrurile. Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Il pregatiti in primul rand aruncand teama din sufletul dumneavoastra.
Scoala nu este un "bau, bau", sau cel putin nu ar trebui sa fie.

La scoala invata lucruri noi, isi va face prieteni noi, ii poate vedea si pe cei vechi, desigur, vor veni si responsabilitatile, dar copii VOR sa creasca mari. Scoala trebuie prezentata intr-o lumina favorabila, fara a ascunde insa ca vin responsabilitatile...nu greutatile...De asemenea il asigurati ca veti fi langa el, ca va poate spune orice nu-i place la scoala, mergeti in plimbari prin jurul scolii, ca sa se familiarizeze cu "peisajul".
Va este teama ca nu va fi printre primii..

Citat:
(nici la gradi nu e printre primii, e destul de incet chiar).
si ce daca...nu
pot fi toti primii, asta nu inseamna ca nu vor reusi in viata.

Succes bobocelului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Pai in primul rand copilul trebuie pregatit fizic pentru ce va face sa stie ca la scoala va sta 4 ore in banca , ca va avea pauza la fiecare ora, ca trebuie sa fie atent la doamna, sa nu deranjeze colegii, sa ceara voie la toaleta cand are nevoie (foarte important - unii copii stau pana in ultimul moment si mai sunt si cazuri cand fac pe ei . Sa-si noteze temele pentru acasa, sa nu-si uite cave in banca (mai ales la orele de sport - copilul meu si-a uitat in calasa I uniforma in clasa cand a fost la ora de sport am gasit-o a doua zi la doamna) carti, caiete... Copilul trebuie sa-si manance pachetelul cu manca si sa se spele pe maini inainte de a manca. Sa nu alerge pe holurile scolii ca poate fi pedepsit de doamna.
Nu trebuie sa te sperii chiar daca copilul este mai incet se va adapta. El trebuie incurajat tot timpul pentru a fi increzator in noua lui cariera de scolar. Unii copii sunt mai descurcareti din fire.
Cand va fi luat de la scoala in fiecare zi va fi intrebat daca a fost atent la ce a spus "doamna"

Mult succes la scoala

Noi acum suntem in clasa a IV-a si mai urmeaza si copilul 2 scoala, dar peste 2 ani. Si noi am fost destul de inceti si totusi ne-am adaptat usor, usor ...
Am avut niste emotii de parca eu incepeam scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Sa-si noteze temele pentru acasa, sa nu-si uite cave in banca (mai ales la orele de sport - copilul meu si-a uitat in calasa I uniforma in clasa cand a fost la ora de sport am gasit-o a doua zi la doamna) carti, caiete... Copilul trebuie sa-si manance pachetelul cu manca si sa se spele pe maini inainte de a manca. Sa nu alerge pe holurile scolii ca poate fi pedepsit de doamna.

Imi este clar ca eu sunt mai lejera. In clasa I temele si le-a notat incercuind pe carte/caiet (le-a avut pe ale lui personale), n-am facut nici o tragedie daca nu si-a notat tema, se intampla tuturor. S-a intamplat si in clasa a doua o data sau de doua ori, dar l-am invatat sa ia numerele de telefon de la colegi si sa-i sune sa-i intrebe...adica sa gaseasca solutii. Unii sunt mai uituci din fire, altii nu. Dar de obicei lucrul uitat in scoala se recupereaza....mai greu este cu cele uitate in alte parti ... al meu si-a uitat geaca in excursie in clasa I, dar iar n-am facut o tragedie.
Nu mananca la scoala pentru ca "pierde timp pretios din pauza", asa ca am grija sa manance inainte de a pleca de acasa. ...
In ce priveste alergatul pe holuri...in clasa I a scos usa din balamale, iar in a doua a rupt o banca ... a fost pedepsit pentru amandoua, pentru ultima chiar de doamna (caiet suplimentar cu 50 de probleme). Are chiar scris in carnet asta cu banca, m-am gandit sa i-l trag la xerox sa-si aduca aminte cand o avea si el copii sa fie indulgent.
Trebuie de fiecare data cantarit foarte bine si adaptat la propriul copil, fiecare este diferit...dar in toate cazurile... scoala trebuie prezentata ca ceva frumos.
Nu am renuntat la activitatile extrascolare care ne plac mai mult decat scoala...
Copilul meu are ca anotimp preferat toamna, pentru ca sunt multe fructe, incepe scoala si se intalneste cu colegii, iar scoala este usoara toamna ... prefera toamna vacantei de vara

Si uite aici o discutie interesanta http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=13215
iar aici vei gasi mamici cu bobocei: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138789&whichpage=7

Mi-as dori sa vad la parinti mai putina crispare in privinta scolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Vezi daca te ajuta si articolul de aici http://tinyurl.com/mvbged
desi nu l-am scris din experienta proprie, iar eu mai am doi ani pana sa ajung sa o traiesc si am si eu emotii, recunosc.
Numai bine,

Mihaela Zaharia
www.parenting.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdima spune:

Draga Mami de Alex (ca si mine), si eu mi-am pus aceeasi problema si noi am rezolvat-o cu o parte din ce a scris LindaZ in articolul ei (care apropo, foarte util, mai am de bifat ceva de pe-acolo).

Noi avem seara un moment in care stam toti trei relaxati in pat si vorbim (am introdus o chestie pe care am vazut-o in Story of Us - "high and low" - la sfarsitul zilei ne spunem care a fost cel mai bun moment al zilei si ce ne-a suparat in ziua respectiva, fiecare in parte. Cu ocazia asta mai dezvoltam si invariabilul "bine" la intrebarea "Ce ai facut azi?"

Pe langa asta, ii povestesc in fiecare seara cate un episod din ce urmeaza sa se intample la scoala, cum e cu pauzele, ce e cancelaria, ce inseamna catalogul, de ce nu trebuie sa intarzie la ore, cum e cu absentele, cu orarul etc. Urmeaza sa discutam despre ora de sport, facutul ghiozdanului seara (asta ca sa fie mai fresh informatia cand incepe scoala) si despre materiile pe care o sa le aiba la inceput (aici mai am de sapat, ca in afara de citire, matematica si scriere nu mai stiu ce sa-i mai zic).

Am fost la cumparaturi si am ales ghiozdanul (al doilea deja ) si penarul si i-am explicat la ce foloseste. Si la restul rechizitelor vom merge tot impreuna dupa ce primim lista si explicam iar.

Scoala o stie pe-afara, saptamana viitoare mergem sa vizitam si clasa si sa-i arat banca, tabla, catedra si ...pe Doamna.

Ideea este sa aiba o idee despre ce urmeaza sa se intample acolo, sa nu fie socul prea mare comparativ cu ce insemna gradinita. Eu i-am mai spus ca o sa fie si mai interesnat decat la gradi ca o sa invete multe lucruri noi...dar si ca o sa aiba si responsabilitati, ca e baiat mare deja si eu am mare incredere in el ca o sa se descurce si o sa fie si el si noi mandri.

Eu am avut dintotdeauna obsesia, ca sa zic asa, de a-l incuraja mereu si a-i spune ca am incredere in el ca o sa se descurce, ca poate, ca daca si el isi doreste cu adevarat, poate reusi....nu stiu cat de bine e sau nu, dar... pare sa functioneze cu Alexutzu al meu.

Acomodare usoara la pitic!



Cris si Alexutzu


"Tinteste spre luna, chiar daca nu reusesti macar vei fi printre stele."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Cred ca cel mai bine e sa lasati copilul sa se bucure de ultimele saptamani de libertate deplina,fara teme,fara note,fara responsabilitati,dar in acelasi timp sa ii dati totusi,din cand in cand, si cate ceva de lucru.Fetita mea,de exemplu,se uita la desene,se joaca pe calculator,cu papusele,iese afara,merge la dansuri,dar are clipe cand singura cere o fisa.O mai pun eu sa citeasca ,macar 2 propozitii simple,nu zilnic,caci ori uit eu ori nu are ea chef,dar in principiu ne mai si jucam de-a scoala.Facem oral calcule simple,propozitii formate din 2 -3 cuvinte,apoi le dezvoltam,ne amuzam inventand povesti,o pun sa povesteasca desenele pe care le-a urmarit sau sa faca liniute.Totul ca joaca,in reprize scurte si intotdeauna cu rasplata-laude,stickere,pupici,stampilute colorate.
In ceea ce priveste pregatirea psihica,aici e si mai important sa aiba o atitudine pozitiva fata de scoala.Sa stie ca va avea teme,va trebui sa invete,sa fie atenta,dar ca in acelasi timp ,daca se va organiza bine,nu va pierde ceea ce iubeste acum-joaca,desenele,plimbarile.Nu suport parintii care fac din scoala inamicul public nr 1-de genul" vai,vezi tu la scoala ce te asteapta!"
Copiii sunt extrem de adaptabili,daca suntem alaturi de ei e suficient pentru a reusi la scoala si in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Noi ne pregatim cu mult entuziasm de scoala. Cred ca i-am prezentat-o atat de frumos, incat abia asteapta sa inceapa. Inainte de terminarea anului scolar am mers impreuna sa o cunoastem pe doamna, care a fost foarte draguta, l-a luat pe Dragos in clasa pentru a-i cunoaste pe copii de care urma sa se desparta, i-a spus ca se vor simti foarte bine invatand o multime de lucruri interesante... ce mai, l-a vrajit!
Sper si eu, ca orice parinte, sa invete bine si sa fie printre primii, insa nu voi face din asta o obsesie. Prioritatea va fi sa mearga la scoala cu placere si sa invete de drag.
Succes tuturor boboceilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrusca13 spune:

Buna ziua la toata lumea. Am si eu o intrebare, sper ca am postat unde trebuie. Fetita mea trece in grupa mare acum iar anul viitor ar trebui sa mearga la scoala. Este obligatoriu sa faca si grupa pregatitoare? Daca ar mai face si grupa pregatitoare ar trebui sa o dau cand are aproape 8 ani si nu as prea vrea. Ma puteti sfatui, va rog? Am incercat sa o transfer la pregatitoare sa sara peste grupa mare dar educatoarea nu a fost de acord si a zis sa o las inca doi ani la gradi, eu totusi as vrea sa mearga la anul la scoala. Asa ar merge la 7 ani fara 3 luni. Voi cum ati procedat cu copilasii vostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Depinde foarte mult de capacitatea ei de asimilare de firea ei. Eu de exemplu as inclina sa o mai las un an la gradinita chiar daca va fi "veterana" de aici incolo, pentru ca la 7 ani si... este mult mai pregatita si va asimila mult mai bine clasa I-a, decat la 6 ani si... Pur si simplu acel an se simte realmente.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput