sunt insarcinata??

sunt insarcinata?? | Autor: laurabbb

Link direct la acest mesaj

pe 1 iulie am avut un contact sexual neprotejat la o sapt mi-a venit CM(la 14 zile de la ultimul) si m-a tinut o sapt cu aceeasi flux dar fara durerile specifice pe care le aveam, la 3 sapt mi-am facut test si a iesit negativ, la data de 29.07 am fost la ginecolog si am facut prima ec transvag, nu se vd nimic, in luna august tr sa imi vina pe 8, mi-am facut un test barza si mi-a iesit a 2 lin slab vizibila, pe 12.08 am facut iar ec transvag si doctorita mi-a sp ca nu e sarcina si ca imi intarzie din cauza unui folicul chist de 2.14 cm, pe 13.08 am facut test la sange betaHCG ai mi-a iesit negativ, iar pe data de 14.08 mi-a vn CM si m-a tinut 2 zile (niciodata nu m-a tinut mai putin de o sapt), pe 21 am facut iar un test barza si a iesit a 2 lin slab vizibila dar in intervalul de 10 min , tin sa precizez ca am toate simptomele unei sarcini. nu stiu ce sa fac...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Din experienta mea pot sa-ti spun cu parere de rau ca nu poti fi insarcinata.Atat timp catt ai folicul persistent-chist,nu exista ovulatie ,deci nici sarcina.Ciclul se deregleaza tot din cauza chistului.Iar despre barza ,nu am cuvinte de lauda ,am cel putin 5 slab pozitive fara a fi insarcinata,daca incerci orice alt tip de test vei vedea ca iese negativ.
Tratament pentru chist ti-a dat?Eu am luat 3 luni duphaston din z15 pana in z24 si era de 4 cm,plus ca era dublu un chist impartit in doua.Acum nu numai ca s-a resorbit dar in z7 am avut un folicul de 20mm pe ciclu natural,sper doar sa nu se faca iar chist,

http://lt1f.lilypie.com/Jk5vp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

nici eu nu cred ca e bebe - daca totusi vrei sa fi 100% convinsa fa un bhgc sa vezi ce iese !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

nu stiu daca esti insarcinata cel mai sigur te lamureste bhcg-ul, dar legat de chist si de ceea ce zicea anidaz...eu am avut chist de 4 cm pe ovarul drept, ovar cu care am si ovulat deci se poate ovula si cu chist...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Irinabobe ,ai dreptate in mare parte dar eu ma refeream la chistul folicular ,cum a fost al meu si cum e si al laurei ,iar la astea nu exiata ovulatie.
Uite si un articol despre ele:
Chisturile foliculare

Fac parte din familia chisturilor functionale. Perturbarile hormonale determina ingrosarea anormala a unui folicul care nu se rupe si nu elibereaza ovulul, formandu-se astfel un chist. Consecinta: nu exista ovulatie.

Din fericire, aceste chisturi dispar de obicei spontan dupa cateva cicluri menstruale. Daca nu dispare de la sine se apeleaza la un tratament hormonal (pilule contraceptive). Pentru a se vedea daca chistul a disparut se efectueaza o ecografie la doua-trei luni de la inceperea tratamentului.

Ooof cat am crezut si eu intr-o sarcina ,mai ales ca nu au venit rusii decat in z73 ,dar din pacate era chistul ,mama lui de chist.
Dca ai chist functional ,da atunci e posibila ovulatia,

http://lt1f.lilypie.com/Jk5vp3.png

Mergi la inceput