Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(39)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

eu am ramas in prenatal la 28 sa incheiati

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camilecu

Buna fetelor
Vreu si eu pe lista voastra , tocm ai am aflat ca o sa am si eu gemeni . Mi-a dat deja tratament cu Arefam , ati auzit de acest medicament?
Am doar 7 saptamani .


Bun venit! Sarcina usoara si frumoasa!
Si eu sunt din Piatra. Cine iti monitorizeaza sarcina? Nu am auzit de medicamentul asta. E pe baza de progesteron? eu am avut ca tratament de mentinere utrogestan, gravibinon, progesteron injectabil din cand in cand, ginypral, no-spa ... delicii din astea



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camilecu spune:

Buna Laura25
Ma bucur ca am gasit pe cineva di Piatra Neamt . Sarcina mea este monitorizata de Doctorita Ionescu. Iar medicamentul Arefam este un medicament nou aparut , pe baza de progesteron.
Si eu in trecut adica acum vreo 4 ani am nascut o fetita la 7 luni , si sarcina am reusit sa o mentin doar cu cerclaj , Gravibinon , nospa , utrogestan si multe alte injectii in spital.
Dar acum sunt fericita ca am o fetita mare si frumoasa si desteapta, dar acum ma ingrijoreaza sarcina asta , ca nu ma asteptam sa fie gemeni stiind ca oricum o sa fie probleme , avand in vedere antecedentele mele .
Deocamdata ma simt bine , nu am greturi si nici dureri de burtica .
Ma rog sa fie mai bine ca data trecuta .
Astept sa mai vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camilecu

Buna Laura25
Ma bucur ca am gasit pe cineva di Piatra Neamt . Sarcina mea este monitorizata de Doctorita Ionescu. Iar medicamentul Arefam este un medicament nou aparut , pe baza de progesteron.
Si eu in trecut adica acum vreo 4 ani am nascut o fetita la 7 luni , si sarcina am reusit sa o mentin doar cu cerclaj , Gravibinon , nospa , utrogestan si multe alte injectii in spital.
Dar acum sunt fericita ca am o fetita mare si frumoasa si desteapta, dar acum ma ingrijoreaza sarcina asta , ca nu ma asteptam sa fie gemeni stiind ca oricum o sa fie probleme , avand in vedere antecedentele mele .
Deocamdata ma simt bine , nu am greturi si nici dureri de burtica .
Ma rog sa fie mai bine ca data trecuta .
Astept sa mai vb.


Noi sigur nu ne cunoastem? Si gemenii mei au 4 ani, ca fata ta.
Uite, daca vrei, te invit sa cunosti si alte fete din Piatra, la subiectul asta: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140053



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui camilecu

Buna fetelor
Vreu si eu pe lista voastra , tocm ai am aflat ca o sa am si eu gemeni . Mi-a dat deja tratament cu Arefam , ati auzit de acest medicament?
Am doar 7 saptamani .


Sarcina usoara si bb-i sanatosi! Nu stiu despre arefam, nu e un fel de progesteron? Eu am luat utrogestan (adica progesteron natural) intravaginal pana la 16 saptamani.



22+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina

Gabitza35, bine ai venit si sarcina uroara!
Moniland, ma bucur ca merg bine lucrurile si fetele cantaresc din ce in ce mai mult. Ai baut vreun ceai pentru lactatie pana acum? Eu o sa-mi cumpar, am vazut ca mai toata lumea foloseste. Cam care e programul vostru acum?
Karina 34+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi



Cel mai de efect este galactogil, niste granule scumpe dar produc lapte . Se zice ca ai nevoie de odihna, mancare, lichide multe ca sa produci lapte. Ei, bine eu nu indeplinesc nicio conditie ca nu am timp nici sa mananc, nici sa beau , nici sa ma odihnesc.
programul meu e urmatorul: reusesc sa culc fetele pe la 7-8 si la 10 se trezesc, timp in care beau o cafeluta cu sotul si mai strang din casa, pregatesc lapticul..., pe la 10 le dau sa manance si la 11,30-12 iesim afara pana la 13 cand venim acasa pt o alta masa si apoi din nou somn de la 15 la 17, cand iar laptic si din nou afara (18,30 - 20). Venim in casa, le fac baita, mancare si din nou somn de pe la 22 pana la 1, din nou mancare, somn, trezire la 3 la 5 si o luam de la capat.... Imi trebuie cam 2-3 ore sa manance si sa adoarma. Dorm 2-3 ore timp in care spal, calc.... si alte chestii casnice.
Sotul e in concediul acela de 15 zile, dar de luni va merge la serviciu. Sa vedem cum o sa ma descurc atunci.
Incep sa le cunosc maraiturile si nu le mai ridic din patut la orice zgomot, decat atunci cand chiar plang. Doarme fiecare in patutul ei ca altfel se deranjeaza.
Asa mutrite au acum: www.flickr.com/photos/monicahhh/3857106198/sizes/m/" target="_blank">Laura si www.flickr.com/photos/monicahhh/3857106686/sizes/m/in/photostream/" target="_blank">Irina

de Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Buna fetelor,

Am mai intrat si eu cu burtoiul meu sa va salut...Camilecu, bine ai venit si sarcina usoara !
Ionella_mary,legal prenatalul se ia cu 63 zile inainte de data nasterii, insa poti compensa intre ele concediile prenatal si cel de lauzie,cu conditia ca sa-ti ramana minim 42 zile din concediul de lauzie de efectuat. Eu am intrat in prenatal din saptamana 32, dar pana atunci avusesem de luat concediul de odihna pe anul in curs, asa ca practic am stat acasa din saptamana 29.
Se pare ca sunt si eu pe ultima suta de metri. Ieri am fost la control, cred ca penultimul, si fetele sunt bine si maricele, adica au o greutate de 2,508 si respectiv 2,915 gr.Stau deocamdata bine merci la mine in burtica si ma mai lovesc din cand in cand cu putere. O fetita este in prezentatie craniana, cealalta in prezentatie pelviana, asa ca doctorita mea ma va programa la cezariana se pare in saptamana 38 de sarcina, adica intre 14 si 20 septembrie maxim. DPN-ul meu era 29 septembrie, dar le vom scoate punin mai repejor!
Sper ca totul sa decurga bine pana atunci, pentru ca am ceva emotii, dr va pleca in concediu o saptamana acum la inceputul lui septembrie si vreau neaparat sa nasc cu ea si nu cu alt dr.... Nu am alta solutie decat sa stau in continuare linistita...si sa fac tampoane din vata si tifon pentru spital.
Ma apuca disperarea cateodata insa, cand ma gandesc cum ma voi descurca cu fetele acasa, cum voi reusi sa imi gestionez timpul, mi-e deja frica de colici , dar nu ma tine prea mult starea asta. Mi-e cam greu, de abia ma misc prin casa, dorm cam prost si respir greu,in rest, ma mai pregatesc cu una- alta pentru bebeline.

Va pup si sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salutare

Bun venit mamicilor... si burticilor noi- sarcina frumoasa in continuare!

Moni esti foarte priceputa sa stii! Fetele au program de somn si mancare deodata. Si mai reusesti sa si faci cate cav in timp ce dorm ... sisi cafeluta. Este lux
Si ale mele aveau program de mancare destul de timpuriu si se contura destul de devreme si program de somn, dar nesincronizat asa ca una dintre ele era mereu treaza. Dormeau iepureste si f putin. Si cum nu imi placea sa le las singure in patut decat f putin si numai dupa ce au inceput sa fie preocupate de jucarii, aveam mereu de cine sa ma ocup. Nu faceam in casa decat seara ceva, eventual.
Acum dupa ce se trezesc pe la 7.30-8.00 (a doua trezire din pacate, pt ca de o luna se scoala si pe la 4.00, dupa doua luni de lux cu somn neintrerupt intre 22.00 si 6.00)... apuc sa mai fac ceva pana la trezirea de dimineata care are loc pe la 10.00. Prepar masa de fructe, pregatesc legumele pt pranz ca atunci doar sa le fierb.
Te-ai (le-ai) organizat f bine, felicitari!

Elenada? Laraa?
The hun family ziceau ca sunt la mare...
De Grace mai stie cineva ceva? sau de Andreeea cu Petru si Nicolae?

..........................................................
Fetelor, lucrati careva in invatamant? Stiti daca se poate da gradul II in timpul maternitatii? Auzisem de cineva care s-a titularizat in luna V pe un post in mediu rural, pana a inceput scoala a intrat direct in prenatal de pe post de titular, a nascut in octombrie si in primavara, in maternitate, la pretransfer a prins post in oras.
Asadar, in septembrie face doi ani de cand e angajata, dar nu a lucrat nici o zi inca, abia in octombrie va incepe.
Cred ca daca asa ceva e posibil atunci o inspectie si un examen de grad cu atat mai mult, ca nu are treaba cu posturile nimanui, nu? (preinspectia o am). Mi-e extrem de ciuda ca in aprilie nu am solicitat o inspectie la scoala. Fetele aveau 5 saptamani. Acum zilele astea puteam merge la examen de grad. MAi degraba ma vedeam acum invatand pt asta decat la anu' sau peste doi ani cand fetele vor solicita si mai multa atentie. Ei... asta e... am pierdut trenul acesta, dar ma gandesc in anul scolar care vine... chiar daca nu lucrez efectiv la grupa...
Stiti ceva despre asta?


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

clara...nush cum spui tu ca nu ai timp..ca eu..sincer..si nu ma laud..uneori ma si plictisesc..sau o fi firea mea..de asa natura..ca nu am nerv sa stau degeaba..eu am pus si muraturi..am copt vinete+ardei pt iarna...am facut bulion..si toate astea..doar eu singura..si nu mi-a luat nimeni copiii..



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Karina... practic fetele sunt gata, sunt mari, nu mai sunt premature, asa ca si grija asta a trecut. Este cred ca tot ceea ce doreste o graviduta de gemeni: sa dica asa de mult bebei sanatosi. Nu iti mai face alte griji degeaba. O sa vezi ca vin ele destule si dupa ce nasti. Atunci o sa apara si atunci le vei rezolva. E de prisos sa te gandesti de pe acum la ele, nu inveti nimic din asta si fetelor in burta nu le foloseste ca iti faci ganduri deja la colici. Poate o sa ai noroc si nu vor face deloc colici. Iar daca vor face - exista solutii, care oricum sunt partiale.
Secretul e sa gandesti pozitiv Eventualelor greutati nici macar teoretic sau probabilistic sa nu le dai sansa se te incerce. Ai vazut filmul The Secret? Ti-ar folosi f mult. si nu numai tie, ci si altor burtici.
Sigur informatiile trebuie filtrate, unele sunt poate exagerate (depinde de istoria de viata a fiecaruia dintre noi), dar ideea de baza daca o practici ajuta enorm


Iti doresc sa ai rabdare si sa te ingrijesti, mai ales in acea saptamana de concediu al Dr-ei.

...................................

Camilecu, nu stiu nici eu de medicamentul acela. Si mi-e rusine acum, dar cand am citi mesajul tau l-am perceput oarecum haios ... la modul "exista ceva ce nu am luat?"
Sunt convinsa ca ai googalit deja prospect si alte chestii. Daca e ceva nou in termeni de progesteron, o fi ceva mai performant si cu mai putine efecte secundare.
Sarcina usoara! Probabil o sa iti propuna cerclaj la rece cat de devreme.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput